کد خبر: 26544
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۸/ اسفند/ ۱۳۹۵ - ۴:۳۷

در این بنا ابتدایی‌ترین اصول معماری سنتی رعات نگردیده و اصول نیارش (علم ساخت سازه) به‌کلی زیر سوال رفته است.

سرانجام، پس از آن‌که بارها درباره‌ی وضعیت این اثر تاریخی تذکر دادیم و نامه نوشتیم و حضوری به دیدار مقام‌های مرتبط رفتیم، کوشکِ تاریخی نورآباد در ایذه فروریخت. کوشک نورآباد مربوط به دوره‌ی قاجار است و در شهرستان ایذه، روستای نورآباد، پشت کوه الحک که در یک مسیرِ زیبا به آبشاری دیدنی منتهی می‌شود در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شماره‌ی۲۵۷۰ به ثبت ملی رسیده بود.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه بارها با شخص دکتر خسرو نشان، مدیر کل فعلی میراث فرهنگی استان خوزستان، برای رسیدگی به وضعیت نامطلوب بنا مذاکره، مکاتبه و تماس تلفنی داشت و گزارشی به صورت مشروح همراه با عکس به ایشان تحویل داده بود. خود ایشان از نزدیک شاهد وضعیت کوشک بودند و قول داده بودند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به این موضوع اقدام کنند تا بنا به صورت اضطراری مرمت شود، و بارها به من گفتند که مبلغ ۴۰ میلیون تومان فعلاً برای انجام مرمت‌های اضطراری اختصاص داده تا کمی اوضاع کنترل شود و در آینده آن را تکمیل کنند.

مشکل اول ما این‌جاست که این جنایت ابتدا توسط خانم عاطفه رشنویی، معاونت سابق میراث استان خوزستان و مسؤول بررسی، نظارت و اجرای طرح مرمت کوشک نورآباد، رقم خورد که با دلار ۸۸۰ تا ۱۰۰۰ تومانی با مبلغی بیش از ۲۰۰ میلیون تومان آنجا را با مصالح نامرغوب و فاقد کیفیت، مرمتی غیرتخصصی و غیرعلمی کردند. در این بنا ابتدایی‌ترین اصول معماری سنتی رعات نگردیده و اصول نیارش (علم ساخت سازه) به‌کلی زیر سوال رفته است. در این بنا برای استحکام‌بخشی به شکل کودکانه‌ای از بتن آرمه استفاده گردیده، که ناشی از کم‌دانشی و حتی بی‌دانشی متولیان امر نسبت به مرمت بناهای تاریخی است. پس از تخریب بنا در روز گذشته اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مدعی شد که دانشگاه علوم پزشکی که بنا متعلق به آن است در این زمینه همکاری نکرده، در حالی که چنین موضوعی صحت ندارد و شخصاً بارها با مسؤولان این دانشگاه گفت‌وگو کرده و از آمادگی‌شان برای همکاری در این زمینه آگاهی دارم، اما متأسفانه اداره کل میراث خوزستان اهمیتی به این بنا نداد تا امروز شاهد این فاجعه باشیم (اگر واقعاً دانشگاه علوم پزشکی همکاری نمی‌کردند چگونه آن بنا با بودجه نجومی بیش از ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۸۷ مرمت گردید؟!).

مقصران اصلی این فاجعه اول خانم رشنویی، معاون وقت میراث، و در مرحله‌ی بعد خانم شوشتری به عنوان ناظر و معاون فعلی میراث و شخص دکتر نشان در مرحله‌ی بعد، به دلیل عدم توجه به تذکرها، نامه‌نگاری‌ها و اختصاص بودجه برای مرمت فوری بنا بوده است. من از شخص خانم دکتر احمدی‌پور، ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، و استاندار خوزستان می‌خواهم برای بررسی ابعاد این جنایت دستور فوری صادر و تمام مرمت‌های صورت‌گرفته در خوزستان مجدد مورد بررسی فنی قرار گیرد وگرنه می‌بایست شاهد فجایع بعدی در خوزستان باید باشیم، که اوضاع میراث فرهنگی آن، از جمله سایت باستانی کول‌فرح که در آستانه‌ی ثبت جهانی است، رهاشده و به شدت نابه‌سامان است…

فرامرز خوشاب

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک