کد خبر: 26569
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ اسفند/ ۱۳۹۵ - ۱:۰۳

موفقیت تازه سینمای ایران در سطح جهانی، حس افتخار اهالی هنر را برانگیخت

خوزستان سرافراز/ بازیگران و هنرمندان سینما و تلویزیون موفقیت اصغر فرهادی در کسب دومین جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده» را تبریک گفتند.

 اصغر فرهادی برای دومین بار توانست جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را برای فیلم «فروشنده» دریافت کند.

او پیش از این برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» توانسته بود جایزه اسکار را کسب کند.

این موفقیت اصغر فرهادی واکنش های زیادی در میان جامعه ایران داشت و هنرمندان هم در صفحات اینستاگرام خود با تبریک به اصغر فرهادی به این موفقیت واکنش نشان دادند.

در ادامه برخی از این واکنش‌ها را می‌خوانید:

پرویز پرستویی در راستای این موفقیت نوشت: «جایزه بهترین فیلم خارجی زبان در اسکار دوهزار و هفده اهدا شد به (فروشنده)ساخته اصغر فرهادی محصول ایران. تبریک به اصغرفرهادی وعوامل فیلم فروشنده،مردم و سینمای ایران، این دومین اسکاراصغر فرهادی است، امیدوارم قدردانش باشیم.»

ترانه علیدوستی هم با انتشار عکسی از خود و شهاب حسینی این موفقیت را به همه عوامل «فروشنده» و اصغر فرهادی تبریک گفت، او دراین باره نوشت:

««فروشنده»، یک سال و سه ماه پیش، گام های اول در پلاتویی تاریک.

تبریک به آقای فرهادی، فیلمساز افتخارآور برای دومین اسکارش، به شهاب عزیزم برای دومین فیلم اسکاری اش، به عمو فرید سجادی حسینی، به بابک کریمی و مینا ساداتی، مارال بنی آدم، مهدی کوشکی و عماد امامی.
تبریک به حسین جعفریان و گروه فیلمبرداری، به کیوان مقدم و سارا سمیعی برای صحنه و لباس. تبریک به مهرداد میرکیانی. تبریک به حسین بشاش و خاطره ی یدالله نجفی. تبریک به حبیب مجیدی. تبریک به هایده صفی یاری برای تدوین، به ستاراورکی برای موسیقی. تبریک به سام کوچولو که دلمون رو برد. تبریک به روزبه سجادی، سمیه میرشمسی، پریس گرگین و امین فنکال از گروه کارگردانی (که خیلی هوایم را داشتند)، تبریک به ثمین مهاجرانی و ساحل بیات در روابط عمومی. و تبریک به آقابهزاد که بی فنجانهای چای او این فیلم نمیشد این فیلم. از خوشحالی همه شما خوشحالم. فقط… جای عباس کیارستمی خالی.»

پیمان معادی هم با تبریک این موفقیت نوشت: «تبریک فراوان به مردم عزیر و شریف ایران.»

محسن تنابنده بازیگر، با انتشار عکسی از اصغر فرهادی نوشت: «در وانفسایی که عده‌ای بد ریش کمر به نابودی سینما بستند تو بی ریش والبته باریشه بی هیاهو وجنجال بار دیگر بر قله نشاندیمان آخ که خندیدن به ریش آنها از این بالا چه کیفی دارد.»

فاطمه معتمدآریا هم با انتشار عکس فرهادی نوشت: «سلام و ارادت تبریک برای افتخار جاودانه تاریخ … آرزو میکنم چرخه جهان همیشه بر وفق مرادت بچرخد و ما هم کیف کنیم با شادی و ارزوی بهترینها.»

رضا کیانیان هم ویدئو دریافت جایزه اسکار را در صفحه خود به اشتراک گذاشت و نوشت: «سینمای ایران معادلات جهان را به هم می ریزد!تبریک به اصغر فرهادی. تبریک به مردم ایران. انوشه انصاری که به نمایندگی از اصغر فرهادی در مراسم اسکار حضور یافته بود با دریافت جایزه به نقل از فرهادی فرمان مهاجرتی ترامپ را محکوم کرد و گفت برای احترام به مردم کشورم در مراسم اسکار شرکت نکردم.»

رضا عطاران در واکنش به این موفقیت به نوشتن یک جمله بسنده کرد: «و بالاخره یه خبر خوب، تبریک»

بهرام رادان هم به هموطن بودن با اصغر فرهادی افتخار کرد و نوشت: «چه کیفی دارد هموطن تو بودن.»

بهنوش بختیاری هم در ستایش موفقیت اصغر فرهادی اینگونه نوشت: «هنر…میتواند هرچه فکر نژاد پرستانه است رابرهم بریزد…هنر قدرت ازبین بردن مرزها رادارد…برای همین است که میگویند شان هنرمند بالاست…‌هنر میتواند نام این سرزمین رو از خشونت و فقر و ترور و جهان سوم جدا کند…..تو این روزای سرد وسخت و پراز ریزگردهای اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و زیست محیطی…هیچ چیز برای من بیشتر از این نمیتونست حس خوب و شیرین افتخاربه اینکه ایرانیم بیاورد…وقتی بانو انوشه انصاری متن پراقتدارسزار سینمای ایران…آقای اصغر فرهادی رو میخونه….بگذار این خوش تیپها هرچه میخواهند بر زنان این کشور و مردان بزرگ سینمای ما بتازند…بگذار کلا بگویند کل هنر این مملکت ویران است و در این دکان رو ببندید و بروید….بگذار حالشان با همین افکار منفی و غیر دوستانه خوب باشد…الان دارن فکر میکنن خوش تیپا چی بپوشن ؟؟؟آقای فرهادی عزیز….تمام انرژی های قشنگ و مثبت جهان به سمت تو بادکه حس قند مانند افتخار را در دل تمام ایرانیان آب کردی….بهتون از صمیم قلب تبریک میگم و همچنین به ترانه…شهاب و دوست خوبم کاوه سجادی حسینی و مردم و سینمای مظلوم و نجیب و مهجور و صبور و مایوس ما….هنرفرهادی عرق ریزان روح این مرد تنها و سختکوش است…بانو انصاری و دکترفیروز نادری مرسی که ایرانی هستید…روح عباس کیارستمی شاددد….این بود مشت محکمی بردهان آمریکا….اسکار مبارکمون باشه بدون چسباندن صغرا به کبری….»

مهتاب کرامتی هم با انتشار عکسی از اصغر فرهادی نوشت: «تبریک به آقاى فرهادى عزیز، تبریک به همه عوامل فیلم «فروشنده»، تبریک به ایران زمین و تبریک به همه کسانى که شادى و سربلندى مردم ایران ارزوشونه.»

مجید صالحی هم ضمن تبریک این موفقیت، پیام اصغر فرهادی را منتشر کرد و نوشت: «فیلم «فروشنده» برنده بهترین فیلم خارجى شد و آقاى اصغر فرهادى براى دومین بار اسکار گرفت، تبریک به اصغر فرهادى، تبریک به سینماى ایران، تبریک به همه ایرانیان.»

امیر جعفری هم به انتشار عکس اصغر فرهادی بسنده کرد.

سیدجواد رضویان هم دراین باره نوشت: «به نام حضرت حق، تبریک به شما خوبان هنردوست، تبریک به جامعه هنرى ایرانِ سربلند و درود به عایجناب اصغر فرهادى،

دومین جایزه اسکار براى فیلم «فروشنده» گواراى وجودتان، خدا قوت به عوامل فیلم «فروشنده» و توفیق روز افزون براى هنر و هنرمندان ایران عزیز.»

سحر دولتشاهی هم عکسی از اصغر فرهادی منتشر کرد و نوشت: «تبریک به آقای فرهادی عزیز و همه عوامل فیلم «فروشنده». تبریک به سینمای ایران. تبریک به هموطنان عزیزم در هر کجای دنیا که هستند.»

صابر ابر هم با انتشار عکسی از فیلم «درباره الی» نوشت: «دعای مادرم را خدا شنید، عاقبت به خیر شدیم

چند هفته پیش برای نمایشگاه اردشیر محصص که به تلاش هرمز همتیان در گالری دستان بر پا بود رفتم، مجموعه ای از کارهای درخشان اردشیر محصص که در خانه های دوستانش بود و هرمز عزیز آنها را به امانت گرفته بود تا به نمایش بگذارد.

همینطور که در گالری میچرخیدم و کارها را میدیدم ، مهمترین چیزی که ذهنم را درگیر کرده بود ، این بود که در کنار بعضی از طراحی ها ، اسامی و جملاتی نوشته شده بود.

مثلا برای گلی عزیزم، طرحی که برای بانو امامی نازنین بود.
یا مثلا در تاریخ فلان در خانه فلانی…
همانجا به این فکر کردم که چه حیف که در آن دوران نبودم و نشد که آقای محصص را به خانه دعوت کنم و با هم قهوه و پای سیب بخوریم و شاید بار دوم که به منزلم تشریف آوردند و در حال گپ بودیم یک طرحی هم می کشیدند و گوشه کاغذ می نوشتند برای صابر جان! خیال که گناه نیست. چند وقتی گذشت تا به گالری ثالث رفتم و مجموعه از مشق های ارتیست های مهمی را دیدم که در کنار هم جمع شده بود ، تمیز و ماه. آنجا هم پر بود از رفاقت.
مثلا نقاشی از ژازه طباطبایی که زیرش نوشته شده بود
برای جواد خان بهترین رفیقم.منظور جناب مجابی عزیز دل بودند.
حالا چرا اینها را گفتم؟!
واقعیت این است که قرارهای آن زمان و رفاقت های آن زمان با زمان من خیلی فرق می کند! به دوران آنها که نگاه می کنیم چشممان پر می شود از هر آنچه باعث افتخار است ، سیمین بهبهانی، محمود دولت ابادی، جواد مجابی، هوشنگ گلشیری، ایران دفتری، آییدین آغداشلو، گلی امامی و تا دلتان بخواهد! نه اینکه حالا نیست ! اما الان بیشتر سعی بر رفاقت است تا خود آن !انگار برای هم زندگی می کردنند، هر کدام در کنار دیگری باعث بودند! باعث شدند! باعث شدند تا رفیقشان قدمی بلندتر بر دارد، خاک تن هم را برای هم تکان دادند ، در خوشحالی ها با هم و از ته دل خندیدند. به خدا از هر کدامشان پرسیدم همین بوده و بس! نه اینکه هیچ قهر و دادی نبوده! اما چیزی که یادشان مانده خوشیست و یاد خوشی هم کم از خودش نیست. تمام نگرانیم این بود که بعد ها که میمیرم و نیستم چه می شود…. یعنی اگر قرار شد در مرور این مملکت نام من هم سهمی داشته باشد ،چه می شود!؟من برای مهم شدن و مهم بودن زندگی نکردم ، اما برای انسان بودن سعی کردم و خواهم کرد، برای داشتن مهم ها سعی کردم و خواهم کرد، برای قرار گرفتن کنار آنها سعی کردم و خواهم کرد… اما من دوران سختی داشتم.»

لیلا حاتمی هم در واکنش به این موفقیت نوشت: «تبریک به اصغر فرهادی عزیز برای موفقیت «فروشنده» در اسکار ۲۰۱۷»

مهناز افشار بازیگر سینما هم با انتشار عکسی از اصغر فرهادی نوشت: «تبریک به آقای فرهادی عزیز و همه عوامل محترم فیلم «فروشنده» ‏تبریک به سینمای ایران و همه مردم شریف ایران.»

جواد عزتی هم در واکنش به این افتخار به انتشار عکس پوستر فیلم «فروشنده» بسنده کرد.

امیر آقایی هم با اشاره به سربلندی حاصل از این افتخار نوشت: «و دوباره، چه لذتی دارد دومین اسکار، اصغر فرهادی، سر بلندمان کردی، دیپلماسیِ هنر، همواره کارآمد تر است.»

رضا یزدانی خواننده موسیقی پاپ هم با انتشار عکس فرهادی نوشت: «تبریک فراوان به اصغر فرهادى عزیز براى دومین اسکار براى فیلم «فروشنده»… ممنون که دوباره ایران و ایرانى رو سرافراز کردى…

اسم اصغر فرهادى با گرفتن دو اسکار کنار کارگردانهاى بزرگ دنیا مثل اسپیلبرگ، فرد زینه‌من، الخاندرو گونزالس ایناریتو، دیوید لین، کلینت استوود قرار گرفت…»

سعید آقاخانی هم در ستایش اصغر فرهادی نوشت: «ایران به وجودت افتخار میکنه.»

اشکان خطیبی هم با انتشار عکسی قدیمی از اصغر فرهادی نوشت: «شادباش به اصغر فرهادى و مردمى که دلشان سخت گرفته است از این همه نامرادى روزگار. خدا نگه دار خودت،قلم ت و فکرت باشد. اصغر فرهادى سال هاى دورتر.»

آتیلا پسیانی هم در همین راستا نوشت: «افتخار ما، تبریک به شما اصغر فرهادی بزرگ.»

حمید فرخ نژاد هم با انتشار ویدئو دریافت جایزه اسکار توسط نمایندگان فرهادی، نوشت: «تبریک به سینمای ایران، تبریک به ملت بزرگ ایران.»

احمد مهرانفر هم با انتشار عکسی از فرهادی نوشت: «من دیگه حرفی ندارم…فقط شما بگین اسکار مال کی بود؟»

ساره بیات هم در همین راستا نوشت: «تبریک به اصغر فرهادی عزیز و همه ملت ایران براى این افتخار افرینى بزرگ.»

مهراوه شریفی نیا هم با انتشار عکسی از اصغر فرهادی نوشت: «بهار گاهى زودتر از راه مى رسد! تبریک به اصغر فرهادى

و تشکر بابت حال خوبى که به مردمِ ایران هدیه کرد.»

نوید محمدزاده هم با تبریک به فرهادی نوشت: «تبریک به اصغر فرهادى عزیز.مبارک هممون.»

امیرمهدی ژوله هم عکسی از فرهادی منتشر کرد و نوشت: «آقای فرهادی شما ترکیب غریبی هستید از استعداد و پشتکار و هوش و هوش و هوش. شما نماینده سینمای ایران نیستید که سینمای ایران همین بالماسکه فجری بود که هفت و هفتی ها راه انداختند.

خانم انصاری و آقای نادری هم نمایندگان ایرانیان خارج از کشور نبودند که بفرمایید شامی ها و قاسم گلی ها بیشتر به ما میمانند.
این افتخار فقط نتیجه استعداد و پشتکار و هوش و هوش و هوش شماست.شما تنهایید آقای فرهادی که اگر تنها نبودید حال و روز امروز ما بهتر از اینی بود که هست.
مبارکتان باشد.مبارکمان باشید. با تشکر از ترانه علیدوستی.»

مهدی پاکدل هم درخصوص این افتخار نوشت: «صبح بخیر، پنج سال پیش که جناب فرهادى اولین اسکار خودشون رو گرفتند ما مشغول فیلمبردارى فیلم حضرت محمد با گروه ایتالیایى این فیلم بودیم. ما در صحنه طبیعتاً کلى خوشحال بودیم و افتخار مى کردیم.

همکاران ایتالیایى‌مان هم از خوشحالى ما احساس خوبى داشتند و در ضمن فیلم جدایى را هم خیلى دوست داشتند. دوستان ایتالیایى ما مرتب به ما تبریک مى گفتند اما یک نکته را هم متذکر مى شدند که ما در کشورمان فلینى داریم که دوبار اسکار گرفته. ما دسیکا داریم ما برتولوچى داریم و… جناب فرهادى عزیز ازتون ممنونیم که اینقدر زحمت مى کشید و اجازه مى دید از تیزهوشى و درایت جنابعالى ما هم سهمى داشته باشیم و به آن افتخار کنیم. از شما ممنونیم که جواب سیاست را با فرهنگ و هنر و خرد دادید. آقا حالا که کَل افتاده ما منتظر سومى اش هستیم. دستان شما بیشتر از اینا هم جا داره.»

آزاده صمدی هم برای این موفقیت نوشت: «تبریک جناب فرهادى، بارها به این سرزمین اعتبار بخشیدید، بارها دلهایمان را شاد کردید، دست مریزاد به این همه توانایى و هوشمندى، ما به داشتنتان مباهات مى کنیم، برقرار باشید.»

سالار عقیلی هم با افتخار به کسب این جایزه نوشت: «غـیـر از هـنـر کـه تـاج سـر آفـریـنـش اســت، دوران هـیـچ مـنـزلـتى پـایـدار نـیـسـت، تبریک به جناب اصغر فرهادى عزیزمان، تبریک به ایران و تبریک به عوامل فیلم «فروشنده» برای دریافت اسکار ٢٠١٧.»

رضا صادقی هم در صفحه اینستاگرام خود درخصوص این موفقیت نوشت: «چه زیباست که جهـان ما رو با هـنر و فرهـنگ و زیبایى میشناسه .. ممنون از جناب فرهـادى و تبریک به ایشون و ملت ایران.»

آزاده نامداری مجری تلویزیون هم در واکنش به دریافت این جایزه نوشت: «یعنی میشه یه روز تو میدون آزادی تهران همه جمع شیم و فیلم شمارو ببینیم و یکدل و بی هیچ تضادی کنارهم آروم بگیریم و شاد باشیم؟ تبریک. یه باردیگه خوشحالی رو بهمون هدیه دادین. مبارکتون باشه، یه ایران دوستون داره.»

علی معلم منتقد و تهیه‌کننده سینما هم درهمین راستا نوشت: «حسد چه می‌بری ای سست نظم بر حافظ، قبول خاطر و لطف سخن خدادادست/ تهنیت به اصغر خان و مردم ایران.»

باران کوثری هم درخصوص دریافت این جایزه نوشت: «مبارک، شاید هیچ وقت اسکار نقش به این مهمى در نه گفتن به سیاست هاى افراطى بازى نکرده بود. اسکار «فروشنده»، نشان داد جنگ دولت ها و سیاست هاى بى منطق و ناعادلانه شون، نمى تونه ملت ها رو از هم دور کنه … فرهادى حالا آدم مهمى است، نه فقط در سینما که در تاریخ. مبارک مردم ایران که هیچ وقت پشت سینما رو خالى نکردن و به عنوان یک افتخار ملى و راهى براى اثبات غرور در کنارصلح طلبى شون همیشه بهش باور داشتند، اصلا مبارک مردم هٓر دو کشور، اصلا مبارک مردم همه دنیا که این طور از میدان ترافالگار لندن تا سالن دالبى لس آنجلس تا صفحه هاى توییتر و اینستاگرام در همه جا، حمایتشون رو از این فیلم به عنوان نمونه یک اثر جهانى اعلام کردند . این یک حرکت مدنى بین المللى بود ، در تقبیح افراط و در ستایش هنر. این جور است که سینما، جلوتر از هٓر سیاستى جلو مى رود و از هٓر اسلحه اى قوى تَر عمل مى کند. مبارک.»

عاطفه رضوی بازیگر تئاتر و تلویزیون هم ضمن تبریک این موفقیت نوشت: «تقسیم جهان به ما در برابر دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث هراس می شود و توجیهی ست فریبکارانه برای خشونت‌ها وجنگ. جنگ هایی که مانع بزرگی بوده اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده اند.

سینماگران می توانند با چرخش دوربین هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه هایی که از ملیت ها و ادیان ساخته شده است را بشکنند و زمینه همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند.همدردی چیزی ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.
بخشی از پیام اصغر فرهادی در مراسم اسکار

افتخار، شوق، ذوق، شور و هر آنچه احساس خوب که بابت دریافت دومین اسکار توسط اصغر فرهادی به ما دست داده وصف کردنی نیست چرا که کلمات یاری نمی کنند.
اما شنیدن و رسیدن این پیام به گوش جهان توسط فیلمساز ایرانی در مهمترین رویداد سینمایی افتخاری مضاعف را برایمان آورد.
اصغر خان فرهادی آنچه عزت و بزرگی ست در جهان همواره بر تو ببارد که هر بار حضورت غرورآفرین است.

هنرمند دلش برای مردم جهان می تپد و شاید سیاستمداران کم هوش حق دارند که از هنر و هنرمند می ترسند. این افتخار بر تو، بر ما و بر جهان مبارک.»

ستاره اسکندری هم با انتشار کاریکاتوری این موفقیت را تبریک گفت و نوشت: «هنر بالاتر از سیاست آمد پدید.»

مهراب قاسم خانی هم در باره این موفقیت و کسب جایزه اسکار اینگونه نوشت: «چه کیفى داره صبح از خواب بیدار بشى و ببینى اصغر فرهادى دومین اسکار خودش رو هم گرفت و نه تنها به افتخارات شخصى خودش اضافه کرد، بلکه به پیشرفت سینماى ایران و معرفى بیشترش به جهان کمک کرد. خیلى خیلى مبارک باشه اصغر آقا و چه کیفى داره موفق بشى با گرفتن یه جایزه بزنى توى دهن ترامپ و کل سیاست هاى نژاد پرستانه و انواع و اقسام تند روى ها

و همینطور چه کیفى داره که با همون جایزه باعث بشى الان یه سرى طفلکى داخلى مجبور باشن تلاش کنن مطالبى رو آماده کنن با مضمون تکرارى «اسکار سیاسى» که ارزش موفقیتت رو بیارن پایین ولى بازم حرصشون خالى نشه

و بیشتر از همه چه کیفى داره که بعد از یه سال تمام که مجبور بودى یه مجسمه دراز رو توى کمدت بذارى که باعث بشه تعادل کمدت یه هم بخوره و زشت بشه، یهو جفتش برسه دستت که موفق بشى بذاریش اون طرف کمد و دکورت قرینه و قشنگ بشه.»

مینا ساداتی که خود در فیلم «فروشنده» بازی کرده بود، درباره این موفقیت نوشت: «سلام آقاى با شکوه. سلام آقاى قلب ایران. سلام آقاى اصغر فرهادى.
دوستى از خوزستان امروز به من گفت درست است که ما هوا براى تنفس نداریم آب براى نوشیدن نداریم برق براى دیدن نداریم اما در عوض اصغر فرهادى داریم که هم هواست هم چشمه است و هم زیباترین منظر ایران است براى تماشا کردن .آقاى فرهادى زیبا ، شما نماد تکامل و بقای فرهنگ معاصر ما هستید به تنهایى. من مینا ساداتى افتخار مى کنم در رکاب شما بودم در این مسیر دلپذیر.»

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک