کد خبر: 27406
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ اردیبهشت/ ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

آیا برای محقق شدن توزیع عادلانه درآمد و ثروت باید در انتظار بنشینیم تا یک دست نامرئی، خود به خود، توزیع را عادلانه و فقر را ریشه کن کند؟

مناطق کمتر توسعه یافته که همان «مناطق محروم» تلقی می شوند از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به استناد اصل سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از یک سری قوانین حمایتی برخوردارند که یکی از این قوانین، اختصاص سالانه ۲ درصد از درآمد صادرات نفت خام و گاز طبیعی به مناطق محروم و البته استان های نفت خیز و گاز خیز است. این لایحه که برای مشخص کردن کاستی ها و نارسایی های مناطق کمتر توسعه یافته و به دور از شاخص های توسعه اقتصادی و اجتماعی و زیر بنایی به انجام رسید در ابتدای تصویب، مخالفانی داشت که از دید آن ها در نظام بودجه ریزی کشور،اختلال ایجاد می شود و علاوه بر آن باعث تبعیض می شود.

این لایحه در سال ۱۳۸۶ به مجلس ارائه شد و از ۲۴۵ نماینده حاضر در مجلس با ۱۴۸ رای موافق، ۵۹ رای مخالف و ‌۲۱ رای ممتنع به تصویب رسید.

در ادامه دفتر اطلاع رسانی مرکز پژوهش های اسلامی اعلام کرد: «یک سوم از ۲ درصد درآمد حاصل از تولید و صادرات نفت به ۱۰ استان کرمانشاه ، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، هرمزگان، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و قم‌ که به عنوان استان های نفت خیز و‌ گازخیز شناخته شده اند؛ تعلق می گیرد و دو سوم از این ۲ درصد، سهم مناطق محروم است.

در این میان، ۲۵درصد از یک سوم از ۲ درصد در آمد نفت به استان خوزستان اختصاص یافت که مبلغِ معادلِ این یک سوم توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها، متناسب با درجه محرومیت ها توزیع می شود.

با توجه به این که خوزستان، دومین استان کشور از نظر میزان تولید ناخالص ملی است و با توجه به تولید ۸۲ درصدی نفت کشور در استان خوزستان که سهم قابل توجهی در اقتصاد کشور ایفا می کند اما از سویی محرومیت های مردم این استان از استانداردهای اولیه و بروز مشکلات عدیده زیرساختی همچون نبود راه مناسب، نبود آب شرب بهداشتی، هوای آلوده، گرمای طاقت فرسا، بیکاری جوانان، وضعیت آموزشی نامناسب در شهرستان ها و امثالهم، زندگی را برای ساکنانش سخت کرده است. لذا اگر قرار است عدالت برقرار شود باید سهم ‌بیشتری از درآمدهای نفتی و گازی به مناطقی که این درآمدها از آن نقاط حاصل می شود، برای عمران و توسعه اختصاص یابد.

این اعتبارات، نقش مهمی در توسعه زیرساخت های رفاهی هر منطقه و در مرحله بعدی، روی زندگی فرد فرد جامعه دارد که قطعا دولت ها از آن آگاهند.

از منظر دیگر اگر بخواهیم به موارد توسعه نگاهی بیندازیم، همان طور که همگان از انتقال آب کارون جهت مصارف شرب به دیگر استان ها مطلع هستند، از سویی هم وجود هیولایی به نام ریزگرد در استان خوزستان باعث از بین رفتن سرمایه ها و مهاجرت نخبگان از استان شده است و مردم به گونه ای تاوان سنگین بی تدبیری ناشی از مدیریت غلط منابع آبی و اجرای طرح های غیر کارشناسی را با جسم و جان خود پس می دهند، و از آنجایی که شرکت‌های نفتی سال‌هاست برای حفر چاه‌های نفت و گاز و دستیابی به منابع عظیم نفتی در تالاب هورالعظیم اقدام به خشک کردن تدریجی‌اش کرده‌اند و در نهایت ۵۹ حلقه چاه حفر کرده‌اند و برای حفر تمامی این چاه‌ها هم مجبور به خشک کردن محیط اطراف چاه به وسیله ریختن خاک و جلوگیری از ورود آب شده اند و چون مقرون به صرفه نبود، لذا دست به اقتصادی‌ترین کار، یعنی خشک کردن تالاب زدند، و از قِبَل این اقدامات معضلی یا پدیده ای به نام ریزگردها دامن کشور و بیشتر استان های مرزی را فرا گرفت.

همچنین وجود سد گتوند و بروز سیلاب های سال گذشته و از بین رفتن زمین ها و محصولات کشاورزی مردمان ساکن در مناطق مذکور، باعث بروز پدیده حاشیه نشینی در شهرهای استان شده است.

حال چگونه شعار عدالت سر داده می شود؛ وقتی که به دلیل بی تدبیری های مذکور ، اتفاقات ناخوشایندِ دست بشر، محرومیت را دو چندان می کند؟ وقتی که روستاها از فقر و محرومیت لبریز شده اند، وقتی از نعمت آب آشامیدنی ، گاز و جاده آسفالته بی بهره اند، وقتی فرزندان ساکنان روستاهای پر جمعیت، به دلیل مسافت های طولانی از ادامه تحصیل محرومند و یا در مدارس کپری و در شرایط نا به سامان رفت و آمد و تجهیزات درس می خوانند؟!

چگونه شعار عدالت سر داده می شود؛ وقتی که تولید نفتمان به بیش از سه میلیون بشکه در روز می رسد و همچنان آمار بیکاری مناطق محروم رو به افزایش است؟

آیا به طور مثال اختصاص ۲۵ درصد از دو سوم ۲ درصد حاصل از فروش نفت به مناطق محروم، برای رفع محرومیت های استان خوزستانی که ۸۲درصد تولید نفت را عهده دار است؛ کافی است؟ اگر کافیست چرا با گذشتِ عمرِ دولت های مختلف، همچنان آمار بیکاری بالا بر قوت خود باقی است؟ چرا همچنان جاده ها از استاندارد کافی برخوردار نیست؟ چرا شهرهایی به دور از توسعه، درگیر افزایش اعتیاد جوانان، خودکشی و بالارفتن سن ازدواج هستند؟ در صورتی که با ایجاد شغلو تزریق امید و نشاط می توان روی دیگر زندگی را به آن ها نشان داد!

یا استانی همچون ایلام با وجود ۴۲۰کیلومتر مرز مشترک با عراق و دارا بودن ظرفیت های بسیار بالای نفت و گاز و پتروشیمی همچنان برای بهره بردن از این پتانسیل ها و ظرفیت ها‌ باید نیازمند اعتبار و بودجه باشد؟

آیا نباید اعتبارات متمرکز شده در مرکز که گاهی در غیراولویت ها هزینه می شود برای رها شدن استانی از محرومیت و ایجاد توسعه، هزینه شود؟

از آنجایی که تامین عدالت اجتماعی و رفع فقر و محرومیت از طریق ایجاد تعادل در توزیع در آمد و ثروت بین آحاد ملت مورد توجه و تاکید قانون بوده اما متاسفانه توزیع ناعادلانه در آمد و کاهش رشد اقتصادی باعث به وجود آمدن اختلاف طبقاتی در سطح جامعه شده است!

آیا برای محقق شدن توزیع عادلانه درآمد و ثروت باید در انتظار بنشینیم تا یک دست نامرئی، خود به خود، توزیع را عادلانه و فقر را ریشه کن کند؟

حال با توجه به تصویب لایحه ای که یک دهه از عمر آن می گذرد، چرا مناطق محروم را محروم تر از قبل می بینیم؟ چرا خدمات عام المنفعه که جزو وظایف تعریف شده ی وزارت نفت در مناطق محروم است، در کمترین حد خود اجرایی می شود ؟ آیا واقعا اختصاص دو سوم از درآمد حاصل از فروش نفت، برای این همه محرومیت موجود کافی است؟ یا اینکه این اختصاص به صورت کامل، عملیاتی نمی شود؟ آیا نیاز به بازنگری در اختصاص سهم نفت به مناطق محروم نیست؟

آیا سهم مناطق محروم و مناطق نفت خیز که در قانون به آن پرداخته شده با توجه به افزایش جمعیت، افزایش آمار بیکاری، تقویت نشدن مسیر توسعه و نبود زیرساختها برای رسیدن به توسعه و همچنین با توجه به توزیع ناعادلانه خدمات و امکانات در طی سالیان متمادی به مناطق کمتر توسعه یافته و استان های مرزی، نباید به نسبت، افزایشی به ۲درصدمصوب هم در پی داشته باشد؟

پاسخ همه ی این ها در بررسی دقیق مناطق کمتر توسعه یافته و توجه به نبود امر اشتغال پایدار است که باید مورد توجه دولت ها قرار بگیرد.

نویسنده: ثریا زندیار

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک