کد خبر: 27555
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۴/ اردیبهشت/ ۱۳۹۶ - ۵:۳۸
آخرین خبرها از نجات معدنچیان گرفتار

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان از ادامه ریزش در معدن یورت آزادشهر خبر داد و گفت: علت اصلی فوت معدنچیان گاز گرفتگی بوده و دیگر امیدی به زنده‌ بودن محبوس شدگان نیست.

حسینقلی قوانلو اظهار کرد: انفجار صبح چهارشنبه در ۷۰ متری انتهای معدن زمستان یورت اتفاق افتاده و همین انفجار باعث ریزش شده است.

وی افزود: از محل حادثه تا دهنه تونل حدود ۸۰۰ متر فاصله بوده و تاکنون اجساد ۲۲ معدنچی خارج‌ شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان ادامه داد: پیش‌ بینی می کنیم جسد چهار یا پنج نفر در سینه کار مانده باشد و حدود ۱۰ نفر هم پشت انفجار کارگاه مانده باشند.

تشریح دلایل حادثه معدن آزاد شهر به روایت معاون وزیر صنعت
معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت عدم رعایت اصول ایمنی در استفاده از استارتر لوکوموتیو را عامل حادثه معدن زمستان یورت اعلام کرد و موضوع استشمام بوی گاز در فضای معدن را ادعایی نادرست و عوامانه دانست.

معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: معدن زمستان یورت آزادشهر علاوه بر گاز سنج های قبلی که به آن مجهز بوده به تازگی گازسنج های دیجیتال نیز تحویل گرفته بود.

حق مالکیت معدن
سرقینی همچنین با اشاره وضعیت مالکیت این معدن اظهار کرد:  ۲۳درصد سهام معدن زمستان یورت با واسطه متعلق به  صندوق مهر اقتصاد ایرانیان و ۱۰ درصد متعلق به شرکت های تکادو و احیا سپاهان است و بقیه سهام آن نیز میان سایر سهامداران که از بازنشستگان معادن زغال منطقه هستند تقسیم شده است.وی افزود: با توجه به این تقسیم بندی سهام اعضای هیات مدیره توسط سهامداران اصلی تعیین شده و ۳ نفر توسط صندوق مهر اقتصاد ایرانیان، یک نفر توسط شرکت تکادو و یک نفر توسط شرکت احیا سپاهان به عنوان اعضا هیات مدیره تعیین شده اند و عملا مدیریت این معدن توسط صندوق مهر اقتصاد ایرانیان، تکادو و احیا سپاهان انجام می شده است .

وضعیت دو مصدوم حادثه معدن در گلستان وخیم است
سرپرست اورژانس کشور گفت: تاکنون ۷۳ مصدوم حادثه معدن آزادشهر استان گلستان به مراکز درمانی منتقل شده اند و از این تعداد ۶۰ نفر از بیمارستان مرخص و ۱۳ مصدوم همچنان در بیمارستان بستری هستند. دو تن از مجروحان بد حال و در بخش «آی.سی.یو.» تحت مراقبت های ویژه هستند.

«پیرحسین کولیوند» افزود: علاوه بر ۷۳ مصدوم این حادثه که به بیمارستان منتقل شدند، ۳۰ تن دیگر نیز به صورت سرپایی در محل حادثه مداوا شدند.

وی ادامه داد: هم اکنون تیمی از کارشناسان سلامت روان و روانپزشکان از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به محل حادثه اعزام شده اند. این کارشناسان به بازماندگان حادثه، مصدومان و ساکنان منطقه خدمات سلامت روان ارائه می ‌کنند.

سرپرست اورژانس کشور گفت: برای تشخیص سریع و به موقع مسمومیت معدنچیان و مصدومان به گاز مونو اکسید کربن دستگاه تشخیص مسمومیت در محل مستقر شده و وضعیت حال مصدومان دچار مسمومیت را تشخیص می دهد و در صورت نیاز فرد سریعا به بیمارستان منتقل می شود.

آماده سازي قبور براي جانباختگان حادثه انفجار معدن آزادشهر

دستور تعطیلی ۶ ماهه معدن آزادشهر
قوانلو تصریح کرد: تا حجم آوار ریزش برداشته نشود همه اطلاعات پیش بینی است اما مطمئن هستیم کسی زنده نمانده مگر معجزه اتفاق افتاده باشد.

وی خاطرنشان کرد: علت اصلی حادثه انفجار بوده اما همه معدنچیانی که جسد آن ها خارج شده بر اثر خفگی انتشار گاز مرده اند.

به گفته قوانلو ریزش همچنان در معدن زمستان یورت ادامه دارد و همین امر باعث شده عملیات به طول انجامد و امیدواریم با توقف ریزش تا عصر پنج شنبه تخلیه کاملا انجام شود.

وی گفت: دستور پنج تا ۶ ماه تعطیلی این معدن صادر شده تا بررسی های اولیه انجام و دلایل روشن و ایرادات رفع شود.

وی افزود: در دو شهر رامیان و آزادشهر ۲۰ معدن وجود دارد که برای انجام بازرسی از آن ها دو مهندس معدن در استان داریم و آن ها هم هرچند وقت یکبار فرصت بازدید دارند.

وی با بیان اینکه مسئولیت اصلی بازرسی با خود صاحب معدن است، ادامه داد: با این تعداد نیرو توان بازرسی بیشتر نداریم.

قوانلو اضافه کرد: با این وجود معدن زمستان یورت جزو معدن های خوب استان بوده و شرکت بزرگی است اما قطعا ایراداتی داشته که منجر به این حادثه شده است ولی باید کار کارشناسی انجام شود و هرکس مقصر باشد با وی برخورد جدی خواهیم کرد.

گلستان سیاهپوش شد/ ۳ روز سوگواری برای قربانیان معدن
اعلام سه روز عزای عمومی در استان گلستان آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان و دکتر حسن صادقلو استاندار گلستان در پیامی به مناسبت جان باختن مظلومانه جمعی از هم استانی های عزیز در حادثه تلخ معدن آزادشهر سه روز عزای عمومی در استان اعلام کردند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک