کد خبر: 27566
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۵/ اردیبهشت/ ۱۳۹۶ - ۳:۲۵

یادداشتی از نورا عصاره کارشناس زبان و ادبیات فارسی، محقق در زمینه حوزه مدیریت شهری و زیست محیطی

تفکر برتر بودن طایفه و قوم، جریان فکری و سیاسی را به نام قومیت گرایی بوجود می آورد. این جریان دارای تنها یک مولفه و آنهم حس ناسیونالیستی است. اگر انتخاب نماینده و یا دادن مسؤولیت ها تنها بر این اساس انجام شود، راه برای ورود انسانهای نالایق فراهم می گردد.

طایفه گرایی آفتی مهلک برای توسعه و آبادانی است، زیرا مشارکت گیری شهروندان در امور شهری را مانع می شود. این یکی از مشکلات پیش روی توسعه ی همه جانبه ی شهری است.

با این مقدمه می خواهم به این مطلب برسم ، که اگر امروز منتقد متولیان شهر و دیار خود هستیم، ابتدا باید انتخاب های نادرست خودمان را در دوره های گذشته نقد کنیم.

امروز باید با تمام توان به روشنگری در مورد عواقب خطرناک انتخاب نادرست بپردازیم و ازسوی دیگر با ارائه ی راهکارهایی به مردم، برای انتخاب افراد توانمند و متخصص و متعهد، راه را به ورود نااهلان و ناشایستگان سد کنیم.

البته این مطلب تا اندازه ای برای مردم روشن شده است و این را در برخوردهای روزانه مان حس می کنیم.

این روزها به سراغ هر طایفه ایی که می رویم ، چنین اظهار می کنند که هرگاه از میان هم تبارهایمان به گزینه اصلح نرسیم، بلادرنگ به سراغ قومیت های دیگر خواهیم رفت تا شایستگان در عرصه ی انتخابات پیروز شوند.

این مطلب، بستر بنای فرهنگ انتخاباتی است. سالهای زیادی برای ایجاد این بستر صرف شده، و فرصت های فراوانی هزینه آن شده است لذا حیف است که کار به همین جا خاتمه یابد و ساخت بنای فرهنگ انتخاباتی به فراموشی سپرده شود.

شایسته است که نخبگان این فرصت طلایی را غنیمت شمارند و با ورود به کارزار، بنای فرهنگ انتخاباتی را طراحی و اجرا نمایند چرا که اینکار معبر اصلی انتخاب شایستگان و تأسیس مدینه فاضله است.

بقول ظریفی:آینده مکانی نیست که به آنجا می رویم بلکه جایی است که آن را بوجود می آوریم. شهر خوب هم ساختنی است نه یافتنی و مقدمه ی آن همگرایی و آنگاه هم افزایی است .

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک