کد خبر: 27576
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۶/ اردیبهشت/ ۱۳۹۶ - ۲:۰۳
مناظره دوم "

دومین مناظره شش کاندیدای انتخاباتی با موضوع فرهنگ و سیاست برگزار شد اما به اندازه مناظره اول داغ نبود و کنایه‌ کاندیداها به یکدیگر در آرامش بیشتری نسبت به هفته گذشته بیان شد.

دومین مناظره نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور شش نامزد در استودیو صداوسیما با موضوع سیاست و فرهنگ برگزار شد. بر اساس قرعه کشی انجام شده پیش از این مراسم؛ آقایان جهانگیری، رئیسی، قالیباف، میرسلیم، روحانی و هاشمی طبا، به ترتیب شماره های یک تا شش را کسب کرده و با این ترتیب کنار یکدیگر در استودیو مناظره حضور یافته اند.

قالیباف با توپ پر آمد

در زمان ورود کاندیداها به ساختمان صداوسیما، چند خبرنگار در ورودی ایستاده بودند و سوال یکسانی داشتند. اینکه آیا تاکتیک کاندیدا در مناظره دوم نسبت به مناظره اول متفاوت خواهد بود؟ پاسخ ها اما چندان مرتبط نبود. تنها مصطفی هاشمی طبا پاسخی مرتبط اما متفاوت داد. او گفت: تاکتیکی ندارم.

جهانگیری بر اخلاق و ادب و صداقت تاکید کرد، راستی و صداقت مورد تاکید ابراهیم رئیسی نیز بود. قالیباف اما با توپ پر وارد شد. او گفت: در مناظره قبلی هم رئیس جمهور و هم معاون اول با هم شرکت کردند. آنها دو فرصت دارند و دوبار می توانند برای دفاع از عملکرد خود استفاده کنند و شاید از عدالت به دور باشد. در مناظره اول هم دیدیم که وقت بیشتری هم داده شد. البته کمیته نظارت به آن رسیدگی کرد و قرار است امروز لحاظ شود. البته در اجرا نیز ضعف هایی بود.

میرسلیم به این نکته که هر موضوعی شأن خود را دارد، بسنده کرد و روحانی نیز گفت: در مناظره باید نقل قول ها دقیق باشد و افترا نباشد، تخریب و سیاهنمایی نباشد.

حمله قالیباف به وزیر دولت یازدهم

مرتضی حیدری بار دیگر مجری این مناظره بود. این در حالی است که قالیباف به “اجرای او و ناعادل بودنش” اعتراض کرده بود. روند برگزاری مناظره مانند هفته گذشته بود.

محمدباقر قالیباف نخستین کسی بود که به قید قرعه باید به سوالات پاسخ می‎داد. از او پرسیده شد: چگونه می توان بر شتاب رشد علمی افزود و جایگاه علمی کشور را در عرصه جهانی ارتقا بخشید؟

شهردار تهران اما در پاسخ به این سوال به موضوع نپرداخت و موضع کشف محموله لباسی در خانه دختر یکی وزرا – وزیر آموزش و پرورش- را پیش کشید.

این فرم پاسخگویی با اعتراض سایر کاندیداها ازجمله مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا مواجه شد. کاندیدای حزب موتلفه از قالیباف خواست که در موضوع حرف بزند.

حسن روحانی هم در واکنش به سخنان قالیباف گفت: وقتی به یک نماینده مجلس که برای سخنرانی دعوت شده حمله می کنند، می توانیم دانشگاه آزاد و متعالی داشته باشیم؟ آن هم نماینده ای که فرزند شهید عالیقدر مطهری است! باید در جامعه شرایطی فراهم شود که شکوفایی به وجود بیاید. دعای ربنای یک هنرمند را در ماه رمضان پخش نمی کنیم؛ آنوقت چطور می خواهیم دنبال تعالی آموزش و پرورش باشیم؟

جهانگیری اما پاسخ صریح تری نسبت به موضوع مطرح شده داشت و گفت:‌ بنده تا روز چهارشنبه که جلسه هیات دولت بود فکر می کردم این اتفاق برای وزیر دیگری رخ داده است. ای مردم مظلومیت دولت را ببینید. می گویند وزیر قاچاق کرده است! در حالیکه دختر وزیر که بنده خدا بیکار بوده، قانونی لباس وارد کرده است. محموله ای که ارزش آن ۲۰۰ میلیون تومان بود و هزینه واردات و گمرک آن کاملا پرداخته شده است. چطور این موضوع می شود موضوع مصاحبه معاون اول قوه قضاییه و کاندیدای ریاست جمهوری!!

هماهنگی میرسلیم و رئیسی در انتقاد از دولت

مصطفی میرسلیم،‌ دومین نفری بود که در مناظره انتخاباتی امروز برای پاسخ به سوال پشت تریبون رفت. سوال او درباره، برنامه برای رابطه با احزاب به دلیل ضرورت حفظ وحدت ملی و انسجام اجتماعی بود. عضو حزب موتلفه اسلامی از زمانی سخن گفت که طرحی را به دولت اصلاحات ارائه داده و آن تنها باری بوده که طرحش اجرایی شده است. اما مثلا به روحانی و جهانگیری طرح هایی داده است که بی نتیجه مانده است.

میرسلیم از دولت حسن روحانی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه این انتقادپذیری در دولت یازدهم به شکل بسیار کمی وجود داشته است. آنها در مقابل انتقادکنندگان از صفت های “غیر انسان، تخریب‌گر، بزدل، ترسو، ‌به جهنم، متوهم، عصر هجری،‌ هوچی باز، متحجر و کم سواد” استفاده کردند.

در نقد این سخنان حسن روحانی اظهار کرد:‌ ما باید ابتدا افکار مختلف را به رسمیت بشناسیم. در کشور ما برخی افکار به رسمیت شناخته نمی شود، در حالی که احزاب باید به صورت مساوی از امکانات بهره ببرند. در همین انتخابات ببینید که چه کسانی در فضای مجازی آزاد هستند و چه کسانی مرتب احضار می شوند؟

مصطفی هاشمی طبا، در نقد صحبت های میرسلیم به دفاع از دولت پرداخت و با تاکید بر اینکه بعد از چهار سال روحانی را می بیند گفت:‌ گواهی می‌دهم که بزرگترین هجمه‌ها و تخریب‌ها در روزنامه‌ها و سایت‌ها علیه این دولت اتفاق افتاده است.

پس از او نوبت به اسحاق جهانگیری رسید، او نیز تأکید کرد: از آزادی مطبوعات دفاع کردیم، از فضای مجازی با تمام قدرت دفاع کردیم، جلوی تمام قدرت هایی که می خواستند شبکه های اجتماعی را فیلتر کنند ایستادیم و هزینه اش را پرداخت کردیم. قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در این دولت اجرایی شد، ما به عنوان دولت از هر نقدی استفاده کردیم. ولی آقای میرسلیم مشکلی که وجود دارد بخشی از جامعه با رئیس جمهوری که با رای مردم به روی کار آمده است؛ مخالفند. آنها این مخالفت را با رسانه‌ هایشان با تمام توان علیه دولت بکار بستند

 

ابراهیم رئیسی کاندیدای دیگری بود که در نقد صحبت های میرسلیم گفت: جناب آقای روحانی در اوایل مسئولیت گفتند به خدا پناه ببرم از بستن دهان کسانی که انتقاد می کنند، این الفاظی که آقای میرسلیم بیان کردند بیش از ۵۰ مورد از اهانت هایی است که به منتقدین شده است، گفتن این عبارات از سوی رئیس دولت صحیح نیست.

بحث داغ برجام

سومین سوال دومین مناظره انتخاباتی، از ابراهیم رئیسی پرسیده شد و موضوع سوال درباره برجام بود. رئیسی برجام را یک سند ملی خواند اما به آن اشکالاتی وارد کرد و گفت: در حین مذاکره نکاتی مطرح شد اینکه مثلا از ناحیه روحانی گفته شود که خزانه خالی است این یک پیام بد از ناحیه جمهوری اسلامی است. اینکه گفته شود اگر ما این توافق را نکنیم ممکن است طرف مقابل با یک اقدام تاسیسات ما را مورد حمله قرار دهد اینها پیام بدی است. رئیسی تاکید کرد که با برجام مشکلی حل نشده است.

قالیباف در نقد سخنان رئیسی، با ادبیاتی دیگر سخنان او را تکرار کرد و در پایان باز هم به موضوع چهاردرصدی ها اشاره کرد و گفت: ما هم باید حق مان را از این برجام بگیریم هم حق مان را از این ۴ درصدی ها بگیریم.

میرسلیم اما معتقد بود که برجام در جهان ندای مظلومیت ما را به جهانیان رساند، چراکه مردم جهان فهمیدند که ما به دنبال سلاح هسته ای نیسیتم و به دنبال دانش هسته ای بودیم و آن را رها نخواهی کرد.

این بخش اما بخش روحانی بود که از دستاورد اصلی دولتش دفاع کند. او از سایر کاندیداها خواست که در برابر این موضوع صراحت داشته باشند و آنها را کسانی خواند که از آمدن ترامپ خوشحال شدند چراکه فکر می کردند برجام را پاره خواهد کرد. او گفت: اگر برجام یک توافقی است که مورد قبول است چرا انقدر در تهران بیلبورد زدید و فحاشی کردید؟ اگر میگویید میدان جنگ بوده که درست هم هست وقتی دیپلمات ها در میدان بودند پشت پرده چه کردید؟ چه حرف های نامربوطی زده شد؟ همانند مخالفان ایران مثل اسرائیل و وهابیون و تندروهای امریکا مخالفت کردید…. آقای رئیسی در مساله هسته ای شما چه اطلاعاتی دارید که قضاوت می کنید. آقای میرسلیم وضع ما از هر روز بهتر است هیچ دانشمند ما بیکار نشده اراک به بهترین شکل بازسازی می شود که در فناوری پایین بود.

حل یک‌جای مسائل چراغ جادو می‎خواهد

مصطفی هاشمی طبا چهارمین نفری بود که در دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم پشت تریبون قرار گرفت.  از او پرسیده شد: مهمترین اولویت های سیاست خارجی دولت شما چیست؟ چه سیاستی برای جریان مقاومت و تروریسم دارید؟

او در پاسخ گفت که باید با همه کشورهایی که به رسمت شناخته شده اند تعامل داشت و تاکید کرد: باید از هرزه گویی و دشنام گویی و کلمات و حرکاتی که فقط دل خودمان را خنک می کند؛ اجتناب کنیم.

هاشمی طبا درباره کمک به کشورهای منطقه نیز کمک ها را به فرهنگی و مستشاری محدود کرد و گفت:‌ باید نیروهای دفاعی خود و عناصر فرهنگی در کشورهای دیگر را تقویت کنیم.

جهانگیری اما موضوع را به دیپلماسی عمومی گره زد و از هنرمندانی مانند اصغر فرهادی نام برد که می توانند با هنرشن ایران را به دنیا معرفی کنند.

رویکرد رئیسی اقتصادی بود. او گفت: باید دیپلماسی کشور متاثر از وضعیت اقتصادی کشور باشد و بازار صادرات را فراهم آورد. سهم ما از صادرات در منطقه چقدر است؟ روابط ما با همسایگان باید خوب باشد. رابطه ما با عراق خوب است اما سهم مبادلات ما با عراق چقدر است؟ الان که بیکاری و فقر مساله اصلی کشور ماست، دیپلماسی ما هم باید در این راستا قرار بگیرد.

قالیباف هم سیاست خارجی را ارکان جدی هر حکومتی خواند و گفت: دولت ها با توجه به شرایط بین المللی، بدون هماهنگی و گفت وگو با دیگر ملل و دول نمی توانند پیش بروند. باید به دیپلماسی قدرت، مذاکره و عمومی و اقتصادی توجه کنیم. دولت مردم در سیاست خارجی خود اولویت را به دیپلماسی اقتصادی داده است.

میرسلیم هم از هاشمی طبا پرسید که چطور می خواهید از خون شهدا دفاع کنید؟ چطور می خواهید با کشورهایی که مرزبانان ما را مورد حمله قرار می دهند، مذاکره کنید؟ چطور می خواهید جلوی برداشت از آب های مشترک را بگیرید؟ چطور می خواهید با قطری ها مذاکره کنید درباره مخازن مشترک؟ با تفلیسی ها چطور می خواهید مذاکره کنید که زن ایرانی را لخت می کنید؟ هاشمی‎طبا در دفاع دوباره از سخن گفت: حل دفعی همه مسائل چراغ جادو می‎خواهد.

بغض جهانگیری برای معدن کاران

نوبت به اسحاق جهانگیری رسید. او که از منظر برخی پدیده دوره قبلی مناظره بود، امروز برخی سخنانش را از رو می خواند و دیگر آنقدر جنجالی نبود. اما بغض او در ابتدای سخنانش مورد توجه قرار گرفت. او به خانواده معدنچیان تسلیت گفت و با تاکید اینکه پدرش کارگر معدن بوده، اظهار کرد: درک می کنم وقتی پدر خانواده تا وقتی داخل تونل می رود و برمی‌گشت چقدر دلهره دارد.

سوال او درباره توسعه و استحکام قدرت دفاعی و امنیت ملی ایران بود.  جهانگیری گفت: یکی از مهمترین مهارت های رئیس جمهور این است که باید چم و خم دیپلماسی را بلد باشد، لازمه آن صداقت با مردم است. او گفت: تجربه برجام نشان داد قدرت فرهنگی ما قوی است، از این قدرت انطور که باید استفاده نکردیم. ما باید با فرهنگ مدارای ایرانی و فرهنگ غنی صلح طلب به مردم دنیا نشان دهیم اگر چنین کاری کردیم قدرت دفاعی و اقتصاد و سیاست خارجی هم خوب می شویم والا در داخل به جان هم می افتیم برخوردهای امنیتی و ضربتی ایرانیان را تجربه می کردند و نتیجه ای نداشته است.

ابراهیم رئیسی اولین کاندیدایی بود که در نقد سخنان جهانگیری سخن گفت: اگر ما نیروهای مسلح نام می بریم اگر از بسیج نام می بریم اگر از نیروهای مدافع حرم نام می بریم اینها حوزه امنیت برای کشور هستند و آن بخش امنیت سخت هستند. اما در کنار این امنیت، امنیت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی می تواند جامعه را امن کند.

قالیباف نیز در نقد سخنان جهانگیری گفت: آقای جهانگیری باید با مردم در این بخش با صداقت بیشتری سخن گفت. شما طوری حرف می زنید که یک طایفه خاصی هستند که فقط ظاهرا آنها درس خوانده، تخصص دارند، سیاست متوجه هستند.، بقیه تندخو هستند، کار بلند نیستند و اگر بیایند شما به ته جاده می روید.

میرسلیم نیز اظهار کرد: آقای جهانگیری شعارهای زیبایی داد اما سئوال درباره اقتدار بود. اقتدار به تجیهزات و برتری علمی است.

روحانی اما به دفاع از دولتش پرداخت: در تمام ملاقات‌هایم با سران کشورها شاهدم تغییر نگاه آنها به ایران در دوره دولت یازدهم هستم که این نگاه بهتر شده است.

هاشمی طبا نیز اظهار کرد: گداصفت خواندن مردم و توزیع پول بین آنها مشکلی را حل نمی کند. الان نسبت به آلوده شدن آب ها و مهاجرت میلیونی به حاشیه شهرها پیش بینی هایی می شود. در اصفهان و یزد یا لرستان و کهکیلویه درگیری هایی درباره آب است. البته برای حل اینه باید تلاش و کوشش شود. حرف هایی مثل اینکه دختر ۱۶ سال در زیرزمین خودشان با دیگ زودپز انرژی هسته ای تولید می کند درست نیست باید صحبت هایمان با عقل و تدبیر بیان کنیم این حرف ها ضربه به کشور و ملت زد و آخر و عاقبتی نداشت.

کنایه روحانی به قالیباف: درصد درست نمی‎کنیم!

حسن روحانی نفر آخر دور اول مناظره دوم بود. از او پرسیده شد: وجه تمایز سبک زندگی ایرانی اسلامی از سبک غربی چیست و چه برنامه ای برای تحکیم سبک زندگی ایرانی اسلامی دارید؟

روحانی در بخشی از پاسخش بی آنکه نامی از قالیباف ببرد به نقد شعار ۴درصدی و ۹۶ درصدی او پرداخت و گفت: رئیس جمهور نماینده ۱۰۰ درصد مردم است! کپی برداری های اشتباه نکنیم! یک جایی یک حرکت ۹۹ درصدی شده، کپی نکنیم و چون سال ۹۶ است نگوییم جنبش ۹۶ درصدی!

سیدمصطفی هاشمی طبا در نقد سخنان روحانی گفت: سبک زندگی از همین تریبونها شکل می گیرد. سبک زندگی عالمانه یا سبک زندگی مصنوعی و بنای یک امارت بر روی آب! او با تاکید بر اینکه همه درست ها را گفتن باعث ایجاد سبک زندگی مناسب می شود؛ ادامه داد: ما قراردادی به عنوان کرسنت داشتیم که به خاطر آن ۱۴ میلیارد دلار جریمه شدیم. اگر کرسنت بد است؛ اما باید بدانیم برای عدم اجرایش در دولت نهم و دهم جریمه شدیم. همه راست را به مردم بگویید.

اسحاق جهانگیری نیز به فرهنگی مصرف آب و تدریس زبان مادری اشاره کرد و گفت: ما در کشوری هستیم که تنوع قومی داریم، باید بپذیریم که تنوع قومی تهدید نیست یک فرصت است. لر و بلوچ و ترک فارس در کنار هم هستند. در ایران هیچ قومی از قوم دیگری ایرانی تر نیست. زبان مادری باید تدریس شود و این اتفاق درباره زبان ترکی و کردی در این دولت افتاده است.

حجت الاسلام ابراهیم رییسی هم در پاسخ به اظهارات حسن روحانی گفت: آیا دولت به وعده هایش عمل کرده است؟ من به کرمانشاه و کردستان رفتم و آن ها اشک می ریختند و می گفتند به وعده ها عمل نشده است. ما برنامه جامع کار و کرامت داریم و باید منابع اقدامات را اعلام کنیم. امر محرمانه در دولت ما وجود ندارد.

قالیباف هم در پاسخ به حسن روحانی گفت: فرهنگ حتما دستور نیست، قیم مابانه هم نیست. باید به مردم اعتماد کرد. اولین تکریم این است که فرهنگ را به دست مردم بدهیم. اگر اینجا ابزاری از شخصیتی در حوزه موسیقی نام می بریم؛ خوب نیست. باید بگوییم برای موسیقی چه کردیم؟ در حالی که در این ۱۲ سال گذشته ما در حوزه موسیقی، سینما و تئاتر میلیاردی هزینه کرده ایم. او به سخنان ابتدایی روحانی دربارخ ربنای شجریان اشاره داشت. جالب است که در حین سخنان رئیس جمهور دوربین صداوسیما تصویر قالیباف را نشان می داد که با لبخند به او می نگریست.

راند دوم و سوالات کوتاه

در بخش دوم این مناظره به قید قرعه نوبت کاندیداها مشخص شده و باز هم به قید قرعه، سوالی از گلدان روبه روی مجری بیرون آورده شده و پرسیده می شد. اولین نامزدی که به سوال مجری مناظره پاسخ داد، اسحاق جهانگیری بود. وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت جنابعالی در استفاده از ظرفیت های فرهنگی، هنری و سینمایی برای تداوم گفتمان انقلاب و حفظ آرمان های انقلاب گفت: هنرمندان ما نباید نسبت به کارهای هنری در چارچوب قوانین انجام می دهند محدودیت داشته باشند. پذیرفته نیست که هنرمندی تمام مراحلی برای اجرای کنسرت را طی کند ولی مقامی با هر شرایطی جلوی آن را بگیرد و لغو کند. در کشور باید قانون مبنای کار باشد. دولت به طور جدی خودش را مقید به این می داند که تمام ظرفیت خودش را به کار بگیرند که صاحبان اندیشه و فرهنگ فعالیت خودشان را انجام دهند.

دومین نامزدی که نامش از گلدان قرعه کشی بیرون آمد محمدباقر قالیباف بود. وی در پاسخ به این سوال که برنامه عملی شما برای تقویت بعد پرورشی نظام آموزشی کشور چیست؟ گفت: این چهارسالی که گذشت بس است هم برای شعار هم برای حرف. یک تفکر هم تفکر دولت مردم است که معتقد است ما به اندازه کافی منابع مالی و انسانی داریم. روش های مناسب و خوب با جوانان عزیز و تکنولوژی داریم و هم می توانیم ۵ میلیون شغل را ایجاد کنیم و سامانه ملی کارانه را سازمان دهیم و یارانه قشر محروم را افزایش دهیم و رونق و تحرک اقتصادی را به جامعه بیاوریم .

مصطفی آقا میرسلیم هم در پاسخ به سوالی درباره اینکه سیاست و رویکرد شما در ایجاد تعامل و اتحاد بین قوا چیست؟ گفت:اهمیت قوه مجریه بسیار بسیار زیاد است، قابل مقایسه با سایر قوا نیست.قوه مجریه باید در درجه اول مجری قانون باشد. قانون را معطل نکند. اگر ایرادی از سوی قوی مقننه گرفته شد باید سریعا ایراد برطرف شود… محور اتحاد و هماهنگی بین قوا رهبری است.

هاشمی طبا در پاسخ به این سئوال که با توجه به ضرروت بهره مندی از کارکردهای مثبت و مفید فضای مجازی، برنامه دولت شما برای مدیریت و کاهش آسیب های اخلاقی و اجتماعی فضای مجازی چیست؟ گفت: فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید است. در شرایط فعلی نوعی تهدید است چون یک حرص و ولعی در میان دارندگان موبایل های هوشمند است اما بعد از مدتی این حرص و ولع فرو می‌نشیند و بعداً سعی می کنند در مواقعی که واقعا نیاز است از فضای مجازی استفاده کنند. دولت هم باید کنترل کند. هم اکنون موبایل های کودکان در ژاپن و آمریکا مشخص است.

روحانی در پاسخ به این سئوال که با عنایت به ضرورت گسترش فرهنگ ساده زیستی در جامعه، اگر رئیس جمهور شوید تا چه اندازه سطح زندگی اعضای کابینه شما در طراز اقشار متوسط جامعه خواهد بود؟ گفت: ساده زیستی را باید با مقررات و آیین نامه ها تنطیم کرد وگرنه با شعار این طور می شود که کسی لباس ساده می پوشد و بگوید ساده زیستم اما دیدیم چه کار کردند. میلیاردها دلار از اموال مردم از دست رفت، ۲ میلیارد دلار اموال مردم ایران را آمریکایی ها بلوکه کردند، در حالیکه ۲ ماه فرصت بود که این اموال منتقل شود.

رئیسی در پاسخ به این سئوال که برای ارتقا شأن و منزلت فرهنگیان و معلمان عزیز کشورمان و نیز بهبود سطح معیشتی و علمی آنها چه برنامه ای دارید؟ گفت: معلمان آینده سازان کشور را تربیت می کنند. در حقیقت باید در کشور جایگاه شان محترم شمرده شود اما این کار با سخنرانی و شعار کافی نیست. مسئله ارتقا کیفی معلمان باید زمینه اش فراهم شود، به هنگام و به روزتر شوند. مسئله دوم معیشت معلمان است درست نیست که معلم به مشاغل دیگر برود تا کسب معیشت کند.

جمع بندی در زمان باقی مانده

در بخش جمع بندی مناظره امروز نامزدهای ریاست جمهوری، بار دیگر نامزدها به نقد یکدیگر پرداخته و نسبت‎هایی به رقیب دادند.

اسحاق جهانگیری نخسیتن کسی بود که سخن گفت. او سخنان قالیباف درباره زباله وشورایاری را کذب خواند و گفت: هنوز به آن میزان که گفتند از زباله برق تولید نمی شود. امروز حدود ۸ هزار تن زباله جمع‌آوری می‌‌کنیم اما فقط ۲۰۰ تن برق تولید می‌شود. شورایاری هم مصوبه در این باره داده است.

ابراهیم رئیسی هم در جمع بندی خود گفت: موضوعی که لازم است خدمت هموطنان عرض کنم اینکه نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود؛ راهگشاست. بلکه تغییر به نفع مردم لازم است تا مشکلاتتان حل شود. دولت مستقر دو راه دارد اول اینکه بگوید چه کارهایی کرده و می خواهد آن را ادامه دهد. شما مردم هم پاسخ دهید که به وعده ها عمل شده است یا نه؟

محمدباقر قالیباف نیز در آخرین بخش مناظره انتخاباتی امروز در جمع بندی مواضع خود با بیان اینکه ما در دولت مردم بر این اعتقاد هستیم که اگر شفافیت و هوشمندی در دولت شکل بگیرد … بیاید تا در هفته آینده همه ما به مردم لیست دارایی خودمان را اعلام کنیم تا مردم بدانند با چه کسی طرف هستند. اگر اینگونه شد فساد از بین خواهد رفت. با هوشمندی سیستم ها، فساد را می توانیم از بین ببریم. باید دست ۴ درصدی‎ها را از بیت المال  و دور زدن قانون کوتاه کنیم. اینگونه دغدغه های ۹۶ درصدی‌ها رفع خواهد شد.

مصطفی میرسلیم هم در جمع بندی پایانی خود گفت: هموطنان عزیز اداره کشور میسر نخواهد نشد مگر با مشارکت شما. مشارکتی که صرف نظر از وابستگی های سیاسی و طایفه ای باشد. مدیران شایسته باید از بین خود مردم با تکیه بر وجدان اخلاقی انتخاب شوند. ما باید به اهل فرهنگ و هنر بها بدهیم. بسیاری از تحلیل های آن ها با دقت‎تر از تحلیل ها ما است. وی افزود: ما باید به موضوع صداقت اهتمام بورزیم. فازهای پارس جنوبی ربطی به برجام ندارد و این عدم صداقت است. ۶ درصد از موضوع ۸ درصد رشد اقتصادی مربوط به فروش نفت خام است. رییس جمهور باید بگوید که این ۸ درصد را به دست آورده ایم اما با فروش نفت بوده است باید صداقت داشته باشیم.

حسن روحانی نیز در جمع بندی گفت:‌ گفته شد که ما به دنبال صداقت و بیان واقعیت هستیم. من از مردم ایران می پرسم که کاندیداهایی عزیزی که در این دو هفته مداوم علیه دولت حرف می زنند که حق شان هست، آیا دولت در این مدت سال هیچ کار خوبی انجام نداده است؟ آیا تحریم را رفع نکرده؟ آیا حقوق مردم را احقاق نکرده است؟ آیا طرح تحول سلامت برای مردم راحتی نیاورده است؟

روحانی گفت: بهره برداری از پارس جنوبی که آقای میرسلیم اظهار کردند. اگر برجام نبود،‌کمپرسورها نمی رسید. اگر برجام نبود، ستاره خلیج تا دو سال دیگر هم افتتاح نمی شد چون کمپرسور ها توقیف بود. ما به دقت اینها را بدانیم و به مردم اعلام کنیم.

آخرین کاندیدایی که در مناظره امروز سخن گفت، مصطفی هاشمی طبا بود. او سخنانش را با شعر شروع کرد: قلندران حقیقت به نیم جو نخرند/ قبای اطلس آن کس که از هنر عاری است.

او ادامه داد: هنر چشمه ای است زاینده و دولتی است پاینده. هنرمند هرجا که رود، قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و خواری بیند. هنر خوب زیستن، مهارتی است که همه مردم ما باید داشته باشند. شهیدان هنر خوب زیستن و هنر خوب مردم را خوب به یاد داشتند و مردم ایران میراثدار آن هنرمندان والاتبار هستند. مردم ایران باید به فرهنگی برسند که ادامه دهنده و میراث خوار آن هنرمندان بزرگ باشند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک