کد خبر: 27701
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۳/ اردیبهشت/ ۱۳۹۶ - ۲:۴۴

وزير جهاد کشاورزي بخشودگي سود و جرائم بانکي کشاورزان بدهکاري که تا سقف يک ميليارد ریال وام داشتند را از حمايت‌هاي دولت يازدهم از کشاورزان اعلام کرد و گفت: تکليف وام‌هاي بيش از اين مبلغ نيز بايد با همکاري و رايزني با بانک‌ها مشخص شود.

محمود حجتي در گردهمايي کشاورزان، بهره‌برداران، اعضاي اتحاديه‌ها، تشکل‌ها و تعاوني‌هاي کشاورزي استان ايلام اظهار کرد: دولت يازدهم در قالب طرح‌هاي مختلف با حمايت‌هاي بي‌دريغ رهبري، پيگيري‌هاي رياست جمهوري و تلاش مسئولان کشوري و استان‌ها اقدام‌هاي ارزنده و تحول زايي در حوزه کشاورزي کشور انجام داد که چهره کشاورزي ايران اسلامي به مدد اين تحولات دست خوش تحول، تغيير و رشد شده است.

وي با اشاره به اينکه در سال ۱۳۹۲ تراز غله کشور منفي هشت ميليارد دلار بود که با توسعه و رونق در کشت غلات در سال‌هاي اخير اين تراز به منفي سه ميليارد دلار کاهش يافت، افزود: دولت يازدهم در حوزه آب و خاک در سراسر کشور طرح‌هاي قابل توجهي انجام داده که از جمله اينها مي‌توان به احياي ۵۵۰ هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان‌هاي ايلام و خوزستان از ديم به آبي، اجراي سامانه گرمسيري مهار آب‌هاي مرزي و نيز طرح‌هاي نوين آبياري در اراضي با هدف کنترل و حلوگيري از هدر رفت آب و فرسايش خاک اشاره کرد .

حجتي عنوان کرد: در استان ايلام نيز شرايط براي توسعه کشاورزي در چهار سال اخير با حمايت دولت يازدهم فراهم شد؛ به گونه‌اي که تا سال ۱۳۹۲ اراضي آبي اين استان تنها ۷۰ هزار هکتار بود ولي اکنون به ۹۰ هزار هکتار افزايش يافته و اين روند توسعه‌اي همچنان ادامه دارد.

وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه مي‌توان با استفاده از زيربخش‌هاي کشاورزي اشتغال زايي کرد، يادآور شد: با توجه به شرايط مستعد استان ايلام در زمينه آب و خاک و اراضي جنگلي، توسعه زراعت چوب، کشت گياهان دارويي، گل‌هاي زينتي چون نرگس توسط بهره‌برداران در اراضي جنگلي و مرتعي مي‌تواند براي آنها منبع درآمد باشد و اشتغال پايدار ايجاد کند.

وي به ايجاد زنجيره توليد در استان ايلام و ساير نقاط کشور هم اشاره کرد و گفت: بايد با ايجاد صنايع تبديلي، تکميلي، بسته‌بندي و سردخانه‌ايي زنجيره توليد و ارزش افزوده کشاورزي را افزايش داد چرا که توليد تک محصولي پايدار نيست و محکوم به نابودي و فنا است .

وزير جهاد کشاورزي به ظرفيت بين‌المللي مرز مهران هم در استان ايلام اشاره کرد و افزود: عراق يک بازار مناسب و مساعد براي محصولات کشاورزي ما است که اين بازار سودآور، نيازمند عرضه محصولات کشاورزي است؛ ظرفيتي که از سوي ما مغفول مانده است.

محمود حجتي در نشست اقتصاد مقاومتي استان ايلام نيز با تاکيد بر اينکه نبايد آنقدر واژه محروميت را درباره‌ي برخي استان‌ها به کار برد که سرمايه‌گذار و نيروي انساني متخصص مورد نياز جرات ورود به اين مناطق را نداشته باشد، اظهار کرد: امروز شرايط استان‌هايي مانند ايلام به هيچ‌وجه با شرايط ۲۰ سال پيش قابل مقايسه نيست.

وي با بيان اينکه همسايگي ايلام با کشور عراق مزيت کمي نيست و بايد از آن نهايت بهره را برد، تصريح کرد: امروز گلوگاه مشکلات اقتصادي ما تقاضاي محصول است و اين مشکل در ايلام بواسطه موقعيت جغرافيايي آن حل شده است.

وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: گاهي در مسير ايجاد زيرساخت‌هاي توليد مشکلاتي بين سازمان‌ها وجود دارد که با انعطاف دو طرفه به خوبي قابل حل است و بايد در اين زمينه به هزينه – فايده توجه کرد.

حجتي با بيان اينکه در مسير توليد بايد به ظرفيت‌ها بيش از نارسايي‌ها توجه کرد، ادامه داد: اگر فرهنگ بهره‌وري نهادينه شود مطمئنا بسياري از مشکلات رنگ مي‌بازند و دولت تدبير واميد در طول اين چند سال در اين جهت گام‌هاي خوبي برداشت و در بحث ارتقاء مکانيزاسيون به بهترين وجه از توليد کارخانجات اراک و تبريز بهره گرفت و موجبات سود اين صنايع را هم فراهم آورد.

وزير جهاد کشاوري تاکيد کرد: نبايد اجازه داد در استان‌هايي مانند ايلام روستاييان به شهرها که عمدتا حاشيه‌نشين مي‌شوند، مهاجرت کنند، چرا که اين موضوع در بلندمدت هزينه‌هاي زيادي براي مردم و دولت‌ها دارد که امروز مي‌توان با صرف بخشي از آن هزينه‌ها در روستاها از مشکلات آينده جلوگيري کرد.

منبع:ایسنا

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک