کد خبر: 28140
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۵/ مرداد/ ۱۳۹۶ - ۱:۱۲

رئیس‌جمهور گفت: رأی مردم در ۲۹ اردیبهشت یک حادثه نبود، نشانگر بلوغ ملت بود که باید دایره خواست جامعه ایران را دید و دستگاه اجرایی را به رنگ آن خواسته ها درآورد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز شنبه ۱۴ مرداد ۹۶ در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم گفت: همه مسئولان محترم کشوری و لشکری، خانم ها و آقایان، در ابتدای سخن یاد رهبر کبیر انقلاب اسلامی، شهدا، جانبازان و آزادگان را گرامی می دارم و سر تعظیم فرود می آورم که عزت و شرف امروز ما مرهون آن عزیزان است.

وی افزود: ولادت حضرت امام رضا علیه السلام را تبریک می گویم و از خداوند می خواهم به برکت این ایام خجسته دولت و ملت ما را مشمول برکات واسعه خود قرار دهد. امروز ۱۴ مرداد است. یکصد و یازده سال پیش در چنین روزی ایران تازه ای از میان آشفتگی های فراوان سربرآورد و نهضتی نو آفرید. نهضت مشروطه پیروز شد تا حاکمیت قانون و حاکمیت ملی برقرار شود. نهضت مشروطه نخستین قیام ملی مردم آسیا برای آزادیخواهی در این قاره کهن بود.

اهم اظهارات رئیس جمهور به شرح زیر است:
*از نهضت مشروطه روز یکصدو یازده سال می گذرد نهضت مشروطیت برای محدود کردن قدرت پادشاهان فراز و نشیب داشت اما به انحراف کشیده شد. ملت ایران فداکاری های زیادی کرد و در نهایت انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید. اکنون قریب ۴۰ سال از استقرار جمهوریت و اسلامیت در ایران می گذرد و امروز دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران آغاز می شود. عالی ترین مقام اجرایی کشور با رأی تک تک شهروندان انتخاب می شود.

* مردم هوشیار ایران با خلق حماسه اردیبشهت و شرکت بی نظیر در انتخابات ریاست جمهوری روشن با ما سخن گفتند و نظرات شان را به صراحت بیان کردند. آنها با زبان رأی خود گفتند، چه می خواهند و چه نمی خواهند و با رأی دوباره و معنا دار خود رویکردی را انتخاب کردند که ۴ سال در معرض نقد همگان قرار داشت. از الان باید پاسخگوی شور و شعور مردمی باشیم که باز به نظام و دولت اعتبار مجدد بخشیدند.

*رای مردم در ۲۹ اردیبهشت یک حادثه نبود بلکه حاصل یک بلوغ اجتماعی بود که که می توان و باید در آن دامنه تغییرات و دایره خواسته های جامعه ایران را دید و باید دستگاه اجرایی را به رنگ خواسته های مردم درآورد.

*منتخب ملت باید بداند که از میان چه خواسته هایی برآمده است و چه عهدی با مردم دارد که باید تا پایان به برنامه و عهد خود وفادار بماند. گرچه مسئولیت من برخواسته از آرای اکثر مردم است اما امروز من به عنوان رئیس جمهور ایران، مکلف به استیفای حقوق همه مردم هستم و انجام این تکلیف بدون همکاری همه ارکان نظام و حضور و مشارکت آحاد ملت میسر نخواهد بود.

*این دولت می خواهد دولتی معتدل باشد که نه با هر پرخاشی بترسد و تسلیم شود و نه با هر هیجانی برآشفته شود و بجنگند. ما دولتی مصلح هستیم که در سیاست داخلی و خارجی صلح را برجنگ ترجیح می دهیم. ما همیشه آماده دفاع از ملت هستیم اما فقط دفاع را با سلاح ممکن نمی دانیم ما پیشتیبان نیروهای مسلح خود هستیم اما مهم ترین سلاح ما، رای مردم است. ملتی که بیش از ۴۱ میلیون رای در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی گیرد.

*این رای پشتوانه ارتش و سپاه هم هست در کشور ما حاکمیت دوگانه وجود ندارد، صلح ما به سلاح ما متکی است و سلاح ما بر صلح ما تکیه دارد برجام نمونه وفاق ملی در ایران است و بی شک بدون پشتوانه ملت، رهبری، مجلس و نیروهای مسلح با دولت منتخب مردم برجام به فرجامی نمی رسید و ادامه نمی یافت.

* اما جهان بداند هر گونه نقض تعهدات در این معاهده بین المللی با واکنش یکپارچه ملت و دولت ایران مواجه خواهد بود.باید بپذیریم که نیازمند درک مشترک و توافق عملی بر سر مسائل ملی و فرصت های ملی هستیم و روی آوردن به تفاهم ملی و همکاری ملی ضرورتی تاریخی است.

*باید بدانیم همه ما د راین دریای طوفانی یک کشتی و یک کشتی بان داریم و باید با قطب نمای خاص ملت و برای سربلندی ملت با هم تلاش کنیم.

*مردم سالاری دینی تنها دستاورد نظام نبوده و این نظام به توفیقات بزرگ دیگری همچون استقلال کشور،امنیت بی نظیر، اقتدار نیروهای مسلح و توسعه توان نظامی، نفوذ در قلوب مردم منطقه که حاصل حمایت از ملت مظلوم بوده است و همچنین افزایش اقتدار در نظام بین المللی دست یافته است.

*حفظ این دستاوردها مستلزم برخورداری از اقتصاد پویا و منوط به توسع علمی و تکنولوژیک در کشور است.

*در چهار دهه گذشته پیشرفت های زیادی حاصل شده است. در بسیاری از مناطق محروم و دور دست بهبودهای قابل توجهی در استانداردهای زندگی مردم ایجاد شده است. امروز سطح آموزش و بهداشت ودرمان در کشور از استانداردهای قابل قبولی برخوردار است.

*در ادامه دستاوردهای سالهای پس از انقلاب، دولت یازدهم نیز دستاوردهایی ایجاد کرده است. از جمله بازگشت ثبات اقتصادی به بازارهی مختلف بویژه بازار ارز، کنترل تورم، دستیابی به اشتغال سالانه بیش از ۶۰۰ هزار شغل. دستاورد دیگر دولت، افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز و بازگشت به جایگاه بین المللی قبلی است. در حوزه رفاه و تامین اجتماعی نیز گام های بزرگی در حمایت از اقشار کم درآمد برداشته شده است و همه ایرانیان تحت پوشش بیمه همگانی قرار گرفته اند. در حوزه ارتباطات نیز تحول بزرگی پدید آمده به گونه ای که دسترسی مردم به اینترنت و فضای مجازی بیش از ۱۰ برابر شده است. در عرصه سیاست داخلی و سیاست خارجی نیز دستاوردهای خوبی داشته ایم.

*با وجود دستاوردهای بارازش چهار دهه گذشته کشور ما با مشکلات بزرگی در بیکاری، بحران آب و وضعیت آلودگی هوا روبرو است.

*برنامه محوری دولت دوازدهم مبتنی بر شعارهای انتخاباتی است. از ابتدای دولت یازدهم مسیری ۸ ساله را برای انجام اصلاحات اقتصادی طراحی کردیم. در چهار سال گذشته نیز ثبات اقتصادی و تعامل پایدار با کشورهای دیگر را هدف گذاری کردیم. دولت دست خود را برای همکاری در اجرای این برنامه مهم به سوی تمام ارکان کشور و همه اقشار مردم دراز می کند.

*امروز مردم شریف و صبور ما انتظار دارند نشان دهیم که علی رغم اختلاف نظرها حول مسائل اصلی کشور می توانیم هم فکری کنیم و با سازوکارهای موجود در نظام و هدایت رهبری، به یک اتفاق نظر در اقدام دست یابیم و نشان دهیم که مسائل حاشیه ای ما را از مسائل اصلی باز نمی دارد.

* اقدامات قابل توجهی در حوزه سیاست خارجی در چهارسال گذشته صورت گرفت، خارج شدن پرونده هسته‌ای از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل، لغو قطعنامه های شورای امنیت و رفع تحریم های هسته ای از دستاوردهای این حوزه بود. بد عهدی های آمریکا در اجرای برجام و اصرارش بر سیاست غیرقانونی و ناکارآمد تحریم و غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برای شریک تجاری حتی برای متحدان آمریکا نیز به اثبات رسیده است.

* جمهوری اسلامی ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود ولی در تداوم بدعهدی های آمریکا ساکت نخواهد نشست. احترام را با احترام و تهدید را با اقدام متقابل به مثل پاسخ خواهد داد.

*ما با نوآمدگان جهان سیاست کاری نداریم ولی به کهنه سواران اعلام می کنیم که می توان تجربه برجام را به الگو در عرصه بین‌الملل تبدیل کند.

*آنها که خواهان پاره کردن برجام هستند بدانند که طومار سیاسی خود را با برجام پاره می کنند و دنیا این بدعهدی را فراموش نمی کند.

*آنها که خود را جز بازندگان برجام می دهند میتوانند در سطح بهره مندی از برجام قرار گیرند و به اشتباهات خود پایان قرار دهند. امروز روزگار رونمایی از «مادربمب‌ها» نیست، بیایید از «مادر مذاکرات» رونمایی کنیم. امروز روزگار رونمایی از «مادر تحریم‌ها» نیست، بیایید از «مادر همکاری ها» رونمایی کنیم. مذاکره ای بزرگ بر سر جهانی جدید که کشوری مانند ایران برج بلند دموکراسی است. برجی که دست کم صد و یازده پله دارد.از صد و یازده سال پیش تا کنون.

* جمهوری اسلامی ایران که اقتدار خود را از کشورهای بزرگ بلکه از مردم فرهیخته خود میگیرد آماده همکاری براساس منافع مشترک است و در حضور ۱۰۵ هیئت نمایندگان شامل روسای جمهور، وزرا و سازمان های بین المللی جهان که متفخر به میزبانی آنها درایران هستیم اعلام میکنم ایران برای همکاری با هر یک از کشورهای شما هیچ محدودیتی ندارد.

*ایران خواهان بهترین روابط با همسایگان خود است، علاقه های دینی و فرهنگی با همسایگان زمینه های همکاری منطقه ای را فراهم آورده و ما دست دوستی به سمت همسایگان خود دراز می کنیم و اعتقاد داریم تنها از طریق گفتگو میشود برای بالندگی منطقه قدم برداریم، قدرت های خارجی که تنها به فکر منافع کوته بینانه خود هستند با فروش تسلیحات باعث تشویش منطقه شده اند تنها بذر اختلاف را میپاشند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.

*ما میخواهیم صدای اعتدال را به صدای غالب در منطقه تبدیل کنیم تا از این منطقه که مهد ادیان الهی است صدای نفرت به گوش نرسد امیدواریم بعد از سال ها آزمون به این منطق رسیده باشیم که تنها راه مبارزه با تروریست همکاری منطقه ای و توجه به اری مردم است.

*حل بحران های منطقه ای مانند سوریه و یمن جز با توقف جنگ، کمک رسانی انسانی، مبارزه با ترور و مذاکره سوری-سوری و یمنی-یمنی و پذیرش رای مردم این منطقه ها از سوی همه کشورها امکان پذیر نیست، و این دعوت اصلی ما از همه کشورهای منطقه و جهان برای پیوستن به ابتکارات سیاسی برای پایان دادن به نابودی این دو کشور است.

*ایران امن و مردم سالار با سرمایه های عظیم انسانی و طبیعی و موقعیت جغرافیایی آماده همکاری با شما در پیشبرد منافع مشترک است. همکاری ما علیه هیچ کشوری نیست و به صلح و ثبات منطقه و جهان کمک خواهد کرد. امیدوارم این مراسم و حضور شما رهبران جهان آغازی دوباره جهت همکاری با منطقه و جهان باشد. برای شما اقامتی خوش و خاطره انگیز در کشورمان آرزومندم.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک