کد خبر: 28222
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۲۸/ مرداد/ ۱۳۹۶ - ۴:۴۷

واقعیت این است که مردم اهواز صبور ,مظلوم و قدرشناس هستند اما وضعیت بوجود آمده برای مردم غیرقابل تحمل است.

با مشخص شدن اعضای شورای شهر پنجم از سویی و به اتمام رسیدن دوره مدیریت سیدخلف موسوی بر شهر از سویی دیگر، این روزها بحث انتخاب شهردار بعدی توسط اعضای شورای شهرآینده به دغدغه‌ای بدل شده بگونه ای که مردم و صاحبنظران به تغییر و انتخاب کلیددار بعدی شهرداری اهواز حساس شده‌اند.

به گزارش خوزستان سرافراز، اعضای منتخب شورای پنجم نیز در مصاحبه با خبرنگاران از بررسی گزینه ها و انتخاب شهردار جدید اهواز در هفته پیش‌رو خبر داده و گفته اند:
هفته آینده، حساسترین کار شوراست؛ انتخاب شهردار.”

از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۲۱تن تاکنون به عنوان شهردار یا سرپرست برای مدت چند ماه تا چند سال بر کرسی شهرداری اهواز تکیه زده‌اند که عبارتند از :
سید نجف‌علی طباطبایی ؛ محمدرضا شریف‌نیا ؛ احمد عامری ؛ نعمت‌الله علیرضایی ؛ نورالله عابدی ؛ سید احمد عالمشاه ؛ امین بیانک ؛ منوچهر یزدانی ؛ فرامند هاشمی‌زاده ؛ عباس هلاکویی ؛ محمدتقی سلیمانی آشتیانی ؛ حمید زنگنه ؛ عبدالصمد مهدوی ؛ محمد صفری ؛ سعید ممبینی ؛ محمد حسین یوسفی ؛ حیدر نجفی‌فر ؛ عبدالنبی شیربیگی ؛ محمدرضا شمسایی ؛ منصور کتانباف ؛ سید خلف موسوی

شهریور ماه جاری،  ۴سال مدیریت سیدخلف موسوی بر شهرداری اهواز به پایان می‌رسد ؛ دوره مدیریتی که نقد و بررسی عملکردش در این مقاله نمی‌گنجد.

با همت و انتخاب مردم، موعد آن رسیده که اهواز، مرکز استان خوزستان، جان دوباره ای بگیرد. انتخابات ریاست جمهوری و تقارن آن با نتیجه انتخابات شوراها و البته کارنامه پرحاشیه سید خلف موسوی، فرصت «تغییرات اساسی به نفع مردم» را به وجود آورده است.

اصلاحات گام به گام در کشور دارد روند تکاملی خود را به بهترین شکل ممکن طی می کند. پس از تثبیت مشی اعتدالی و اصلاح طلبانه مسیر تدبیر و امید به انتخاب مردم، انتخابات شوراهای شهر نیز تقریبا در همین مسیر پیش رفت.

نکته قابل توجه در خصوص نمایندگان جدید شورا این است که این عزیزان کار راحتی در پیش ندارند. همان طور که دولت یازدهم در ابتدای کار خود مجبور به آواربرداری های اقتصادی و دیپلماتیک به جا مانده از دولت محمود احمدی نژاد بود، شورای تازه نفس اهواز نیز ناگزیر است زمان زیادی را برای رفع بدهی های سرسام آور شهرداری و اصلاح پروژه های ناکارآمد و بعضا نیمه کاره مانده دوران سیدخلف موسوی صرف کند.

آیا اعضای جدید شورای پنجم اهواز پس از سال ها موفق خواهند شد سیاست های کلی حاکم بر مدیریت شهرداری را در آستانه دگرگونی های گسترده به نفع مردم تغییر دهند؟

در شرایط فعلی سکان اداره شهر باید به فردی تحویل داده شود که قادر باشد حساسترین وضعیت مرکز استان را که هم اکنون اهواز به آن دچار شده است کنترل و ساماندهی کند.
انبوهی از چالشها همچون بدهی شهرداری به پیمانکاران و دستگاه های مختلف ؛ منابع مالی سمی و ناپایدار در بودجه شهر و همچنین بازار مسکن بیمار و پرگره از محل نحوه اعمال ضوابط ساخت و ساز در سالهای اخیر روی میز کار شهردار جدید اهواز قرار دارد.
در این میان ؛ عادت چند ساله گروهی از سرمایه گذاران ساختمانی به لابی به جای قناعت به ضوابط و مجوزهای عادی نیز معضل دیگری است که شهردار جدید باید بتواند با تنظیم رابطه مدیریت شهری با فعالان شهری ؛ شر آن را از شهر کم کند.

گزینه های مطرح شده برای شهرداری اهواز علی رغم نزدیک بودن افکار و توان مدیریتی، تفاوت های زیادی را در خود می بیند.
شاید بتوان پررنگ ترین گزینه ها تا قبل از شروع به کار شوراها را جمالی نژاد{شهردار اصفهان} ؛ سید کریم حسینی {معاون سابق سیاسی و اجتماعی استاندار}؛ بحرینی {معاون اقتصادی استانداری خوزستان}؛ دکتر محمد صفری{سرپرست سابق و معاون فعلی فنی و عمرانی شهرداری اهواز} ؛ علیرضا عالی پور{شهردار منطقه ۲ اهواز} ؛ محمد حویزاوی{شهردار آبادان} , دوایی فر{شهردار سابق خرمشهر} و شیرازی {شهردار سابق آبادان} دانست.

علاوه بر تمام نامزدهای احتمالی شهرداری اهواز، به تازگی گزینه ای مطرح شده که می تواند بسیار قابل توجه و جذاب باشد؛

استاندار سابق خوزستان، عبدالحسن مقتدایی

از میان گزینه های مطرح شده ؛ عبدالحسن مقتدایی استاندار سابق خوزستان کسی که کارنامه او در بحث های مدیریتی و شهری بسیار قابل توجه است.
مقتدایی در صورت رسیدن به صندلی شهرداری ، با ارتباطات گسترده ای که با سایر مدیران کشوری و استانی دارد ؛ می تواند کشتی طوفان زده شهرداری اهواز را پس از سالها به سرمنزل مقصود برساند.

مقتدایی گزینه ای بسیار کارآمد، سالم و قابل اتکا به نظر می رسد. شاید تنها ایراد این انتخاب محدود شدن دایره اختیارات چنین مهره توانمندی به دایره مدیریت شهر اهواز باشد.

باید منتظر ماند و دید نمایندگان منتخب مردم اهواز در شورای شهر جدید، چطور از میان گزینه های متعدد تصدی شهرداری که قطعا تعدادشان بیشتر از این افراد نامبرده است، به انتخاب نهایی می رسند.

در پایان به اعضای شورای پنجم اهواز توصیه می کنیم به هشدار دلسوزان انقلاب , نسبت به سوءاستفاده دشمنان از اختلافات جناحی و قومی و دامن زدن آن توسط برخی جریانهای فرصت طلب سیاسی توجه کنند.

واقعیت این است که مردم اهواز صبور ,مظلوم و قدرشناس هستند اما وضعیت بوجود آمده برای مردم غیرقابل تحمل است.

امیدواریم صدای اصلاح وضعیت فعلی آشکارا به گوش برسد و پس از سال ها مدیریت صحیحی حاکم و اهواز جان دوباره ای بگیرد.

من الله توفیق

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتشار یافته: يك نظر
 • مخمدعلی
  |
  |
  ۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
  سلام. بنظرم دکتر مقتدایی بیشتر بدنبال برگشت به استانداری هست
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک