کد خبر: 28298
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ شهریور/ ۱۳۹۶ - ۴:۲۲

یادداشتی از شهرام احمدی در خوزستان سرافراز”

 

بدون شک وضعیت نگران کننده ای که امروز گریبانگیر مدیریت شهرداری اهواز شده است بیش از هرچیز به نحوه سیاستگذاری و تعامل مدیر ارشد شهرداری باز می گردد .

سیدخلف موسوی که از بدو ورود مشاوران ومدیران رسانه ای متعددی را در کنار خود به کار گرفت سیاست تمرکز بر چند پروژه بزرگ ودهان پرکن را سرلوحه کارخود قرار داد تا از این رهگذر امکان مانور رسانه ای وتبلیغی زیادی برای تیم رسانه ای او فراهم گردد پروژه هایی که خصوصیت بارز آنها آن بود که در نقاط کلیدی شهر و در پیش چشم مسئولین قرار داشتند،اما در دوران کتانباف سیاست اصلی شهرداری توزیع متناسب خدمات شهری در محلات و نقاط مسکونی بود.

از این روی بود که سیستم مکانیزه جمع آوری زباله،احداث پارکها وسراهای محلات،احداث ورزشگاه های محلات،خدمات دهی به مدارس در فصل بازگشایی، احداث پلهای هوایی متعدد-جمع اوری مرتب زباله و رفت و روب و آسفالت کوچه ها و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی وتاکسیرانی را هدف خود قرار داد و الحق که که در دوران کتانباف خدمات متنوع شهرداری قابل لمس ومشهود بود و شهروندان در هر نقطه ای از شهر این خدمات راحس می کردند.

در بعد اداری کتانباف در جهت چابک سازی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر از روابط استخدامی غیر ضروری را کسر کرد, و عده ی بیشتری از پرسنل شهرداری را خرید خدمت یا بازنشسته نمود و سیستم مکانیزه اداری و شهرسازی را استقرار داد .

در زمان مهندس کتانباف طیفی از مدیران کم کار و متهم به اهمال و سوء استفاده مورد غضب قرار گرفته و منزوی شدند و مدیران پاکدست و پرتلاش در محوریت قرار گرفتند، جلسات ملاقاتهای عمومی مدیران وشخص شهردار مرتبا” برگزار وتصمیمات فی المجلس اتخاذ واجرایی میشد، اما در زمان سیدخلف بالعکس تمرکز تنها برچند پروژه بزرگ صورت گرفت که همانها نیز به دلیل سوء مدیریت اجرایی نشده وتنهابه معضلات شهر افزوده شدند. از طرفی هم مجددا” بالغ بر صدها نیرو در بخشهای مختلف شهرداری استخدام شد و حقوق ومزایای همین نیروهای جدید هزینه های زیادی به شهرداری تحمیل کرد.

خدمات عمومی تنزل یافت و مدیران ” کم توان” و ” یک شبه ” که در عمل بازدهی ازخود بروز نداده اند،بکارگیری شده و محوریت یافتند و مدیران “متعهد و پرتلاش” به حاشیه رانده و اغلب مورد بی مهری واقع شدند.

خدمات محله محوری وناحیه محوری که موجب دسترسی بیشتر مردم به مسئولین می شد رخت بربست و مدیران از دسترس مردم دورتر شدند.

دوران مهندس کتانباف ضابطه مندی همراه با سرعت عمل بتدریج در حال جایگزین شدن بجای رابطه سالاری های مشکوک و فساد اداری بود .

ولیکن در زمان کنونی امورشهری به مدار سابق رابطه سالاری بازگشته است و از تعدادی افراد معلوم الحال و واسطه و آقازاده بعنوان حلال مشکلات نام برده میشود که جای بسی تاسف دارد !!!!!

نتیجه آنکه سازمان شهرداری اهواز فربه، ناکارآمد و زمینگیر شده وبالطبع مردم نیز کمتر راغب به پرداخت عوارض می شوند و متعاقب آن درآمدهای شهرداری نیز کمتر می شود.

در این حالت خدمات دهی شهرداری کاهش چشمگیری یافته و نارضایتی مردم از عملکرد شهردار و سوء مدیریت شورای شهر که آن را انتخاب وحمایت کرده و میکنند، فزونی گرفته است.

باید منتظر ماند و دید تا به کی این روال ادامه خواهد یافت و چه زمانی تصمیم به تغییر با هدف رفع مشکلات گرفته خواهد شد ….

شهرام احمدی

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک