کد خبر: 28708
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ مهر/ ۱۳۹۶ - ۳:۱۵

وزارت نیرو با سنگ‌اندازی در مسیر تحقق مطالبه ۲۱ ساله مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین تخطی از مصوبات دولت در سفر اول استانی به خوزستان در سال ۹۲، مجوز تخصیص آب به ۲۳۸ هزار هکتار باقیمانده را صادر نمی‌کند

خوزستان سرافراز/مقام معظم رهبری در جریان سفر خود به استان خوزستان در سال ۱۳۷۵، دستور احیاء ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام را صادر فرمودند که به «طرح رهبری» معروف شد. طرحی که با هدف توسعه بخش کشاورزی، ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت تصویب شد و در آن تسطیح زمین و احداث شبکه‌های زهکشی و آبیاری تحت‌فشار به‌منظور ارتقاء بهره‌وری آب و افزایش تولیدات کشاورزی مدنظر بود.

طرح رهبری پس از تصویب تا مدت‌ها بدون دستاورد خاصی برای بخش کشاورزی دنبال می‌شد چراکه وزارت نیرو در سایه این طرح به‌دنبال احداث پروژه‌های سازه‌ای خود از قبیل سد و انتقال آب رفت. با گذشت زمان و سوء مدیریت دولت‌ها در اجرا و عوامل دیگری چون تغییر کاربری بسیاری از اراضی، محدودیت منابع آبی، فرسایش خاک و اختلاف‌نظرهای سیاسی، وسعت طرح در سال ۱۳۸۷ از ۸۰۰ هزار به ۵۵۰ هزار هکتار کاهش داده شد. تا پایان دولت دهم، مجموعاً ۶۶ هزار هکتار از طرح رهبری اجرایی شد اما با آغاز دولت یازدهم، حسن روحانی در اولین سفر استانی خود در خوزستان، وعده تکمیل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را به همراه اشتغال‌زایی ۳۰۰ هزارنفری ظرف مدت سه سال به مردم این استان داد.

ولی با گذشت ۴ سال، اکنون این طرح در مرحله تکمیل فاز اول به مساحت تقریبی ۳۱۲ هزار هکتار است که طبق اعلام مسئولین قرار است تا پایان سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد. ماجرای فازبندی این طرح در حقیقت تکرار کاهش وسعت آن با ادبیاتی دیگر توسط وزارت نیرو است.
وزارت نیرو با سنگ‌اندازی در مسیر تحقق مطالبه ۲۱ ساله مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین تخطی از مصوبات دولت در سفر اول استانی به خوزستان در سال ۹۲، مجوز تخصیص آب به ۲۳۸ هزار هکتار باقیمانده را صادر نمی‌کند و در حقیقت این طرح را به حدود یک ‌سوم مساحت اولیه تقلیل داده است.

این در حالی است که پروژه‌های متعدد سدسازی و شبکه‌های اصلی آب‌رسانی توسط وزارت نیرو بر روی رودخانه‌های استان خوزستان و سرشاخه‌های آن‌ها از ابتدا با هدف تحقق کامل طرح رهبری و با برداشت بودجه‌های هنگفت از صندوق توسعه ملی آغاز شده بود. صرف‌نظر از فاینانس‌های خارجی، تاکنون درمجموع بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی پس از تبدیل به ریال توسط بانک‌های عامل کشور، برای تکمیل فاز اول طرح هزینه شده، اما طبق اعلام معاون اجرایی موسسه جهاد نصر به‌عنوان کارفرمای اصلی اجرای فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، این فاز هنوز ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امید است با تخصیص منابع مالی جدید تا پایان سال ۹۶ تکمیل شود۵٫

اجرای کامل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری یکی از شعارها و مصوبات سفر استانی دولت یازدهم به خوزستان بود و رئیس‌جمهور و معاون اول دولت، بر اجرای کامل آن تأکید داشته‌اند. این تأکیدات در پی آن صورت گرفت که زمزمه‌هایی از سوی وزارت نیرو به گوش رسید که به مسئولین استانی اعلام کرده بودند که اراضی فاز دوم را برای تخصیص آب به‌دلیل کمبود منابع آبی اولویت‌بندی کنند. در حقیقت وزارت نیرو به‌دنبال کاهش سه‌باره مساحت طرح رهبری بود که رئیس خانه کشاورز استان خوزستان از رفتار وزارت نیرو انتقاد کردو رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز اعلام کرد مسئولین استانی دیگر حتی از یک هکتار از فاز دوم طرح عقب‌نشینی نمی‌کنند.

کیخسرو چنگلوایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در اواخر بهمن‌ماه سال ۹۵ خبر از تشکیل جلسه شورای اداری خوزستان با حضور رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزیر نیرو و سایر مسئولان کشوری و استانی مربوطه را در این استان داد که در مصوبات آن جلسه وزارت نیرو موظف به تأمین آب فاز دوم طرح شده و ابراز امیدواری کرد مشکل به‌زودی مرتفع خواهد شد؛ اما وی به فاصله تنها ۷ ماه مجدداً در ابتدای شهریورماه امسال خبر از استنکاف وزارت نیرو در صدور مجوز تخصیص آب به فاز دوم طرح داد و از وزیر نفت به‌عنوان معین استان خوزستان خواست تا در هیئت‌دولت از اجرای مصوبه قبلی دولت مبنی بر تخصیص آب به فاز دوم طرح دفاع کند. وی همچنین از برداشت‌های بی‌رویه آب توسط وزارت نیرو ضمن پروژه‌های کلان انتقال آب در بالادست رودخانه‌های استان انتقاد کرد و رفتار وزارت نیرو را موجب تأخیر سه‌ساله اتمام طرح نسبت به زمان پیش‌بینی‌شده اولیه و افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های اجرای آن دانست. این در حالی است که معاون آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی اجرای فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را موجب صرفه‌جویی سالانه به‌طور متوسط ۱ میلیارد مترمکعب در مصرف آب دانست که می‌تواند بدون فشار بر منابع آبی کشور، آب لازم برای آغاز فاز دوم را تأمین کند. وی همچنین آمادگی وزارت جهاد کشاورزی را مبنی بر انجام عملیات اجرایی شبکه‌های اصلی آب‌رسانی فاز دوم در صورت ادامه‌دار بودن مخالفت‌های وزارت نیرو اعلام کرد.

مشخص نیست وزارت نیرو چرا تاکنون در برابر اجرای کامل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و مصوبات دولت مخالفت می‌کند. طرحی که در صورت تکمیل آن، شاخص بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی که همواره از موارد انتقادی وزارت نیرو بوده را نیز ارتقاء چشمگیری خواهد داد و تولیدات محصولات غذایی کشور را در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر افزایش ضریب خودکفایی، مطابق پیش‌بینی‌های کارشناسی تا ۹٫۵ میلیون تن بهبود خواهد بخشید. همچنین باعث تقویت اشتغال در زنجیره محصولات کشاورزی (صنایع پیشین و پسین) برای روستاییان منطقه و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها و مقابله مؤثر با گسترش حاشیه‌نشینی خواهد شد. به‌راستی چرا وزارت نیرو به‌دنبال تحقق مسیر پیشرفت کشور نیست؟

*کارشناس آب

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک