کد خبر: 28721
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۸/ مهر/ ۱۳۹۶ - ۱:۰۴

استاندار خوزستان گفت: بزرگداشت زنده یاد عفت فتحی، احترام به ادب و فرهنگ و قلم است.

خوزستان سرافراز/ دکتر غلامرضا شریعتی در دومین همایش آواز ققنوس که شب گذشته در تالار مهتاب کتابخانه مرکزی استان خوزستان برگزار شده بود، اظهار کرد:نفس خبرنگاری و سنگینی کار و نقشی که در جامعه می تواند ایفا کند، وابستگی سلامت سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی جامعه به کار و تلاشی که خبرنگار در این جهت دارد، ما را به این سمت و سو کشانده که مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی بنامیم.
شریعتی عنوان کرد: بودن مطبوعات آزاد ، همیشه ضامن آزادی و دموکراسی خواهد بودو نقش ویژه ای به سلامت جامعه و رفتارهای حاکم بر جامعه به خصوص بر حاکمان ایفا می کند.

استاندار خوزستان با اشاره به خصوصیات اخلاقی زنده یاد بانو فتحی گفت: این بانوی درگذشته و خبرنگار مودب و متخلف به اخلاق، از باب سجایای شخصی و اخلاقی مورد تکریم و احترام است. خبرنگاری که جز وظیفه و حرفه خبرنگاری خودش به هیچ چیز دیگری تمسک نمی جست و تمام هم و غم او، اهتمام به کار خود و بالا بردن حرمت کاری که انجام می دهد بود و البته احترام به جایگاهی که دارد و رفتار و سکنات و اخلاق و مراودات، که واضح و مبرهن بود .

شریعتی افزود: زنده یاد بانوفتحی نمونه یک خبرنگار فرهیخته و ارزشمندی بود که جز به حرفه و کار تخصصی خود به هیچ مساله حاشیه ای دیگری نمی پرداخت. جدیت در کار، پذیرش سختی در کار و در عین حال صداقت در آن ، رفتار و حرفه خبرنگاری و عدم رفتن به سمت حاشیه ها از خصوصیات این بانوی ارزشمند بود. این موارد ارزشمند، نمونه و الگویی برای سایر همکارانش است.

وی با یادآوری این رخداد تلخ، اظهار کرد: زمانی که حادثه رخ دادمثل پتکی بر سرم زده شد و البته جامعه و استان و کسانی که با این بانو آشنایی داشتند را نیز دچار شوک عظیم کرد.

استاندار خوزستان ادامه داد: این یادبود از این بابت هم احترام به حرفه خبرنگاری، احترام به انسانیت و اخلاقیات در یک حرفه حساس و مهم است.
وی بیان کرد: از تریبون خبرنگاری و رسانه هم می توان در جهت سوء استفاده کرد و هم میتوان صدر صداقت و خلوص در راستای اخلاق حرفه ای گام برداشت، لذا در طول مدتی که با این بانو آشنایی داشتم ندیدم که قدمی در مسیر سوء برداری و فقط و فقط در مسیر اخلاق حرفه ای و کار خبری خود بود که از هیچ کوششی فروگذار نبود و کاملا با جدیت کارش را دنبال می کرد، این ها برای استان سرمایه های انسانی ارزشمندی است که ما باید تلاش کنیم بیشتر و بیشتر داشته باشیم، بسازیم و الگو قرار دهیم تا به سمت یک جامعه سالم و با نشاط پیش برویم.

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش بزرگ اظهار کرد: یاد این بانوی عزیز در ذهن همه همکاران و همراهان و کسانی که به تدریج وارد این حرفه می شوند، می ماند، اینکه با چه اخلاق حرفه ای و تعهدی که به کار داشت و هیچگونه سواستفاده ای از کارش به خود روا نداشت، اینها ارزشمند است و آن چیزی که در جامعه امروز کمیاب است، اخلاق در کار حرفه ای است.

استاندار خوزستان با بیان اینکه کارهای حرفه ای در چنین مواقعی وسوسه انگیز است، اظهار کرد:
آنکسی که از آن ابزار استفاده مناسب و صحیح کند، اوست که در کارش جاودانه است و همین اخلاق و سجایا در این حرفه از زنده یاد بانو فتحی او را در بین همکاران و جامعه خبری استان جاودانه کرد، باید این ها را گسترش بدهیم و تبلیغ کنیم تا جوانان ما استفاده کنند و بهره بگیرند، چنین افراد و اخلاقهایی باید در جامعه گسترش داده شود تا جامعه را به سمت توسعه در همه زمینه ها خصوصا رشد اخلاق و سلامت اندیشه پیش ببریم.

در ادامه این مراسم، دکتر عبدالحسن مقتدایی گفت: ثبت واقعیت ها معمولا در دوران حاکمیتی که با قلم زاویه و تعارض پیدا کند ، کار بسیار سختی است، هزینه دارد و هر کسی که بیشتر می فهمد و بیشتر درک می کند، باید هزینه بیشتری بپردازد.
مقتدایی با بیان اینکه اهل قلم، اهل مسئولیت و دلشوره است، اظهار کرد: اهالی قلم را معلمان سیالی برشمرد که علمی کار می کنند اما آکادمیک کار نمی کنند که در محلی یا سبکی ، دور هم جمع شوند تا به شکل مدونی یک موضوع را تدریس کنند. هر آنچه در قالب موضوعات علمی در ذهنشان است، آنها را به مستندی تبدیل می کنند که روزی منشا یک تحقیق می شود.
استاندار سابق خوزستان افزود: بسیاری از تحقیقاتی که امروز صورت می گیرد ریشه در نظریه هایی بوده که ابتدا خلق شده و عده ای آن را تحلیل و ارائه دادند و در رد و تایید آن مباحثی شده که در نهایت به یک مستند تاریخی تبدیل شده است ؛ گاهی در قالب شعر، گاه‍ی در قالب یک موضوع تاریخی و گاهی در قالب یک سخنرانی…
وی به سخنرانی های حضرت امام(ره) در سال ۱۳۴۲ اشاره کرد و با اشاره به نطق تاریخی حضرت امام در آن زمان گفت:در مقطعی از تاریخ باید سخنانی بیان میشد که در آن زمان ، آن سخنرانی ها با حداقل امکانات ضبط و آن اقدام رسانه ای صورت گرفت، یا تصاویر مربوط به مشروطیت و گام هایی که دکتر مصدق با نطق هایش در مجلس و سازمان ملل برای جمهوری اسلامی برداشت، همه ی این ها موهبت ها و افتخارات تاریخی ماست که ثبت و ضبط شد. بنابراین هرکسی دغدغه دارد ، اهل فکر است و کسی که اهل فکر است، اهل قلم و بیان است.
مقتدایی با اشاره به برگزاری همایش آواز ققنوس در سال گذشته عنوان کرد: یکسال خیلی سریع گذشت و چون به همین سرعت لحظه ها در گذر است، هر کسی هر کاری دارد باید سریع تر آن را انجام دهد و منتظر فردا نباشد، امید به اینکه همه کارمان را به موقع انجام دهیم ، خصوصا در عرصه قلم و مباحث فرهنگی.
مقتدایی اضافه کرد: آن لحظات و ساعات و روزهایی که نیاز است جامعه چیزی بیاموزد، باید به آن انتقال داده شود در غیر اینصورت انتقال با تاخیر مثل علائم احتیاطی است که مصدوم بعد از حادثه متوجه آن می شود، مباحث فرهنگی هم همان علائمی است که هر کسی در مسیر قرار گرفته با دیدنشان مسیر صحیح و غلط را تشخیص دهد.

استاندار سابق خوزستان ادامه داد: بدون شک اهل قلم و اهل بیان ، صاحبان فکر هستند، اگر فکر و تعقل و تدبر نداشته باشند ، نه بیان فصیحی خواهند داشت و نه قلم تیز و نافذی که بتوانند اثرگذار باشند.
مقتدایی به گذشته و عدم امکانات امروزی در حوزه رسانه اشاره کرد و افزود: در گذشته به این شکل امکانات فراوان نبود که بتوانند هر چه را اراده می کنند، یادداشت و ثبت وضبط کنند و هر آنچه هست عمدتا از حافظه استفاده می کردند و دانشمندان، اهالی قلم و شعرای گرانقدری که مایه مباهات ایران و اسلام و فرهنگ ایرانی اسلامی
هستند به همان شکل هم آثار و میراث زیادی به یادگار گذاشتند اما حال که این همه امکانات فراهم است اگر به موقع در آنچه که باید نگارش شود، قصور و تعلل کنیم بدون شک خیانت به نسل آینده است، بنابراین باید نوشت و نوشت ‌ نوشت.

وی ادامه داد: هر آنچه که می شود به آن استناد کرد، تاریخ نقلی است که اگر مکتوب شد ، مستندی است برای زمان های بعد از خود مورخ و نویسنده و صاحب اثر .
مقتدایی با تاکید بر نام خلیج همیشه فارس ، اظهار کرد: اگر در مجامع بین المللی مدعی هستیم که این خلیج، خلیج همیشه فارس است به این دلیل است که مستشرقین وارد آبهای این منطقه شدند و در مکتوبات خود از آن با عنوان خلیج فارس عنوان کردند بنابراین اثر تاریخ نقلی این است که روزی مستند تحلیل خواهد شد و باید سعی ما بر این باشد که واقعیت های جامعه را ثبت و ضبط کنیم.
استاندار سابق خوزستان با اشاره به ارتحال بانوی قلم زنده یاد عفت فتحی، اظهار کرد: از اینکه هر سال در همایشی گرد هم می آییم تا یاد و خاطره آن بانو را زنده نگهداریم بسیار کار نیکی است امیدوارم سال های بعد کمی سازمان یافته تر و با موضوعیت و محوریت خاص باشد و به صورت صدور یک بیانیه و یک قطع نامه کارشناسی شده باشد،و در نهایت به شرط حیات، گزارش کار ارائه شود.
وی ادامه داد: اگر قرار باشد از یک بانوی فرهیخته تجلیل و تقدیر شود مزیت تقدیر تا همان یکسال اول است و در سالهای بعد کمرنگ می شود اما اگر غنایی در آن باشد که بار علمی داشته باشد و رسالتی که بردوش اهل قلم است، در قالب های مختلف شعر، مقاله، داستان باید آن رسالت به انجام برسد و از برترین ها و انها که زحمت کشیده اند و اثربخشی داشته اند و مسئولیت پذیرتر هستند، تقدیر شود که یکی از آن افراد، زنده یاد بانو فتحی است و جزو افتخارات است و وظیفه خود میدانم هر جا هستم باید حضور پیدا کنم.

استاندار سابق خوزستان در پایان از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به دلیل نگاه و منش صادقانه و در کارها تشکر کرد و وی را یک فرد موفق در عرصه فرهنگ و هنر استان دانست.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستآن گفت: وقتی انسان میمیرد باید دو چیز از او به یادگار بماند یکی نام نیک و دوم هم فرزند نیک، زنده یاد عفت فتحی بعد از مرگش هم نام نیک و هم فرزندان نیک برجای گذاشت.

دکتر محمد جوروند در دومین همایش آواز ققنوس، آیین بزرگداشت زنده یاد عفت فتحی، با بیان اینکه مطلقا عدم وجود ندارد؛ گفت:هیچ چیزی در هستی معدوم نمی شود بلکه از عالمی یا از یک مرتبه وجودی. به مرتبه وجودی دیگری نقل مکان می کند.
جوروند افزود: انسان با برگذشتن از عالم ماده به عالمی وارد می شود که فارغ از زمان و مکان است. ما در عالم ماده خودمان محصور در دو جریان بسیار سخت و اندوهناک یعنی زمان و مکان هستیم که دو پروسه بسیار سخت انسان هستندو متاسفانه با نزول از مراتب بالا ، هستی در آنها به اسارت گرفته می شوداما مرگ برگذشتن همه این مراتبو صعود کردن به مرتبه ای بالاتر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: حکما معتقدندوقتی انسان ها به عالمی دیگر وارد می شوند یا به مرتبه ای بالاتر از عالم ماده حرکت می کنند و متخلع از زمان و مکان می شوند اما بی ارتباط با عالم ماده نخواهند بود، این یک ارتباط همیشگی است اما ارتباط یک وجود احاطه گر بر عالمی پایین تر است به همین دلیل ارتباطی که بین ما و مردگان ایجاد می شود، برخلاف مولوی بزرگ که معتقد است:« عشق سوی مردگان پاینده نیست چون که مرده سوی ما آینده نیست»
جوروند اظهار کرد: گاهی وقت ها به علت اشرافیت به وسعت روحی و معنوی مردگان ما هیچوقت نمی توانیم از تحت سایه آنها خارج شویم و به همین دلیل همیشه و به صورت مستمر، آنها در بین ما زنده هستند، یقین دارم که این بانوی ارزشمند از این جنس افراد بود
وی افزود: وقتی می میریم شاید دو چیز خیلی مهم است و آنگونه هم که گفته شده «نام نیک و فرزندان نیک» است که خوشبختانه از زنده یاد عفت فتحی هم نام نیک و هم فرزندان نیک بر جای مانده است.
جوروند ادامه داد: چه بسیارند آدمهایی که ما می شناسیم نام نیک دارند اما فرزند صالح از خود برجای نگذاشته اند و گاهی هم برعکس فرزند صالح و نیک دارند اما نامشان نیک نیست اما در مورد خانم فتحی مصداق نداشت.

وی با اشاره به فرزند دانشجوی زنده یاد عفت فتحی و علی میلاسی در کشور روسیه گفت: اخلاق حسنه این فرزند نیک در کشوری مثل روسیه، حفظ و نگهداری روح و نجابت و شرافت ایشان در آن کشور ، واقعا مثال زدنی است و این نشان از این دارد که از این بانوی از دست رفته و این مرد بزرگ، فرزند بسیار خوبی بر جای مانده است. و چه سعادتی بالاتر از این که از ما فرزندان خوب به جای بماند.

وی با اشاره به حضور افرادی چون دکتر مقتدایی استاندار سابق، دکتر موالی زاده رئیس فرهنگ عمومی کشور، دکتر شریعتی استاندار خوزستان،آقایان لیزدی، حسینی اعضای شورای شهر ، حبیب الله بهرامی، محمد مالی، قاسم آهنین جان و دیگر شاعران و هنرمندان گفت: حضور این افراد و همه کسانی که در استان خوزستان اثرگذار هستند در این همایش نشان می دهد که زنده یاد عفت فتحی یک انسان تاثیرگذار در زندگی خودش بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در پایان سخنانش اظهار کرد: این شخصیت بزرگ را پاس میداریم و این کار سترگ و شکوهمند تجلیل که هر ساله برگزار می شود را تقدیر می کنیم اما باید به این مراسم یک وجهه دیگر هم ببخشیم و صرفا تجلیل نباشد بلکه باید کاری کنیم که بازخورد و نتایج علمی در حوزه مطبوعات و در حوزه فرهنگ خردمداری و اندیشه ورزی داشته باشد.
نام ویاد انسان های بزرگ در جامعه باقی می ماند / قرارگرفتن افراد صاحب قلم در مسیر حقیقت باعث رشد اخلاقیات جامعه می شود
ریس شورای فرهنگی کشور گفت : هر جامعه ای که با گستره وسیع قلم وادبیات ارتباط داشته باشد اخلاقیات در آن رشد بیشتری می کند .
سید محمد رضا موالی زاده شامگاه چهارشنبه در آیین دومین شب شعر«آواز ققنوس» ؛ یاد بود مرحومه عفت فتحی در تالار مهتاب ،اظهار کرد : بهبود روابط اجتماعی ، افزایش دادوستد های عاطفی ، مفهوم بخشی تکریم ومنزلت اشخاص و افزایش وفاق وهمگرایی اجتماعی را از جمله آثار جوامعی برشمرد که ه با قلم وادبیات سروکاربیشتری داشته باشند .
موالی زاده با اشاره به اینکه مرگ مسیری است که هر کدام از انسان ها دیر یا زود باید طی کرده وبه نقطه پایانی برسند گفت: نام ویاد انسان های بزرگ واثرگذار در جامعه پس از مرگ شان جاودانه می ماند واین موضوع درباره زنده یاد عفت فتحی هم صدق می کند .
این مقام مسئول بیان کرد : به میزان آگاهی افراد اهل قلم وقرارگیری آنها در مسیر حقیقت وتعالی اخلاقیات در جامعه رشد می کند ودراین بین رسالت افراد صاحب قلم مانند نویسندگان ، شاعران ، مقاله نویسان وخبرنگاران در حوزه های مختلف و تعالی جامعه نقش انکار ناپذیری است .
وی خاطر نشان کرد : ویژگی های اخلاقی زنده یاد عفت فتحی خبرنگار خوزستانی که با چه انگیزه وچه صداقت واعتقادی کار خبرنگاری را انجام می داد ارزشمند است چرا که به آگاهی بخشی جامعه کمک می کرد لذا باید ارزش این انسان های وارسته را بدانیم وآنها را فراموش نکنیم .

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک