کد خبر: 28913
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۹/ آبان/ ۱۳۹۶ - ۰:۴۹
یادداشتی بقلم رضا شیرالی خطاب به رضا اردکانیان وزیر محترم نیرو

آقای اردکانیان ؛اگر جمع‌بندی حاکمیت این است که آب کارون به کویر انتقال داده شود؛ یکبار برای همیشه تکلیف مردم مظلوم و محروم خوزستان را مشخص نمایید؟

بسمه تعالی

با بروز خشکسالی‌های پی در پی مسئله آب بیش از پیش اهمیت یافته است‌. چه در تامین آب شرب و کشاورزی و چه در زیرساخت‌های مربوط به آن با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم‌. اینکه رضا اردکانیان متولد ۱۳۳۷در یزد چگونه و با چه اندیشه‌ای این وزارتخانه را اداره خواهد کرد، اهمیت بالایی دارد‌.

اردکانیان با زیر و بم مسائل مربوط به آب کشور کاملا آشنا و سال‌ها در بالاترین سطح مسئولیتی در وزارت نیروتجربه کاری دارد‌.

کلیدصیانت از ذخائر آب کشور، امروز در دستان توانمند اوست و عده ای از متخصصان وزارت نیرو اعتقاد دارند ؛ قاطعیت تصمیم‌گیری در شرایط سخت از ویژگی‌های اردکانیان است‌.

من واقعا اعتقادم این است که وزارت نیرو یکی از منطقی ترین وزارتخانه های این مملکت است. بیشترین باسواد و نخبه در این وزارتخانه است.

با توجه به انتقال آب از سرشاخه های کارون در سالهای گذشته ؛ اینجانب بعنوان یک خبرنگاراعتقاد دارم کارنامه اردکانیان در این زمینه مثبت نبوده و درسالهای نه چندان دور تصمیمات سیاسی او نسبت به تصمیمات کارشناسی وی برتری داشته است‌.

همکاران وی در این وزارتخانه بارها در مصاحبه های مختلف گفتند؛ ما در یک مملکت خشک زندگی می کنیم و همه جای کشور از یک میزان بارندگی و آب یکسان برخوردار نیست و باید در مقوله مدیریت آب کشور عاقلانه،عالمانه، دوراندیشانه و غیر متعصبانه اقدام کنیم.

گفتند انتقال آب لازم است و رود کارون بعنوان پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران باید در مقابل تصمیمات غلط مدیران وزارت نیرو زانو بزند و هر فرمانی از سوی آنهاصادر شود ؛ باید بدون هیچگونه قید و شرطی پذیرفته شود.

گفتند اگر سد نباشد چگونه می‌توانیم آب را مدیریت کنیم؟ سدگتوند را احداث نمودند؛ چون این را به صلاح مردم خوزستان می دانستند.

آقای اردکانیان ؛ اینجا چند پرسش مطرح است؛ نخست اینکه مقصر و مجریان قابل محاکمه این همه جنایت زیست محیطی در خوزستان چه کسانی هستند؟ این بحران در چه شرایطی قرار دارد؟ برای خروج از آن، چه تلاش‌هایی در حال انجام است و بالاخره اینکه راهکار خروج از این بحران چیست؟

آیا انتظارات مردم در جلوگیری از انتقال آب در زمان تصدی شما بر این وزارتخانه برآورده خواهد شد ؟

وزیر محترم نیرو ؛ ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رود ایران بخاطر بی توجهی همکارانتان روبه نابودی است و متاسفانه تنها رود ایران که روزگاری نه چندان دور قابل کشتیرانی بود ؛ به یک بیابان خشک و پراز نیزار تبدیل شده است.

این روزها روی دیگر سکه در کربلای ایران ؛ سیاه و تاریک است.

شرایط امروز خوزستان ؛ بسیار خطرناک و بحرانی است.
تقریبا اکثر کارشناسان در وزارت نیرو به مشکلات عدیده ای مانند گردوغبار ؛ مسائل زیست محیطی ؛ خشکسالی و…..واقف بوده و قطعا جنابعالی بعنوان وزیر نیرو از تمام بحران های خوزستان مطلع  می باشید.
اما جناب آقای اردکانیان ؛ صریح و بدون هیچ تعارفی اعلام می نمایم ؛ بدلیل تصمیم گیریهای غلط و غیرکارشناسی در بحث انتقال آب از سرشاخه های کارون ؛ به مردم شهیدپرور و نجیب خوزستان بدهکار هستید و باید دین خود را به آنها ادا نمایید.

متاسفانه در این سالها هر چقدر فریاد زدیم ؛ فریادرسی نبود و انتقال آب کارون به فلات مرکزی ایران بدون مجوز زیست محیطی انجام می شد.
توقف این طرح با هدف حفظ حیات این رودخانه و خشک شدن تدریجی آن به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شد.
دوستداران محیط زیست ؛ نخبگان ؛ فعالان سیاسی و اجتماعی ؛ خبرنگاران و مردم به کرار اعلام نمودند ؛انتقال آب از سرشاخه های کارون؛ بجز نابودی خوزستان هیچ دستاوردی بدنبال نخواهد داشت.

متاسفانه در این سالها گوش شنوایی وجود نداشت و هردولتی آمد بدون کارشناسی و با توسل به ترفندهای سیاسی انتقال آب را انجام می داد.

آقای اردکانیان ؛ رودخانه کارون شاهرگ حیاتی خوزستان محسوب می شود .شوری، عدم لایروبی، کاهش دبی، ورود انواع آلاینده‌های صنعتی، کشاورزی و خانگی به رودخانه، کاهش عمق و ساخت و ساز در حریم، از چالش‌های اساسی رودخانه کارون است.
اما در مقطع کنونی کسی بفکر حل چالش های اساسی کارون نیست و تنها خروجی جلسات رجال سیاسی در پایتخت فقط یک تصمیم واحد می باشد و آنهم انتقال آب به هر قیمتی!

در این سالها بارها مدیران ارشد وزارت نیرو ؛ از جمله خود جنابعالی اعلام نمودید برای احیای کارون متعهد می‌شوید و تأکید کردید هر آنچه مصوب می‌شود را عملیاتی می‌کنید.
اما متأسفانه آنچه در عمل اتفاق افتاد مطابق مصوبات نبود. نتیجه خلف وعده مدیران وزارت نیرو برای اجرای مصوبات، حالا کارون را در برهه‌ای حساس و سرنوشت ساز و بار دیگر در آستانه فروپاشی قرار داده است. وخامت اوضاع در گوشه جنوب غربی ایران به قدری است که اگر کارشکنی‌ها بیش از این ادامه یابد، بزرگترین پهنه آبی کشورمان که تا همین چند سال قبل سرچشمه زایش و شور حیات در سراسر خوزستان بود با تداوم بی‌آبی به بزرگترین کانون بحرانی گرد و غبار ، نه فقط برای خوزستان، بلکه برای منطقه‌ای با دایره تأثیر‌گذاری روی جمعیتی بالغ بر ۶۰ میلیون نفر در ایران تبدیل می‌شود و پیش‌بینی تلخ برنامه محیط زیست سازمان ملل تحقق می‌یابد!

اما پرسشی که اینجانب مطرح می نمایم حالا پرسش بسیاری از گروه‌های محیط زیستی و مردم نیز است.
آقای اردکانیان ؛اگر جمع‌بندی حاکمیت این است که آب کارون به کویر انتقال داده شود؛ یکبار برای همیشه تکلیف مردم مظلوم و محروم خوزستان را مشخص نمایید؟

کارون خروشان حالا دیگر نه آب دارد نه پول لازم برای احیا! و نه حتی اراده ‌کافی برای احیا توسط مسئولان….
حالا کارون، به همه چیز شباهت دارد الا رودخانه! آب که ندارد هیچ بلکه تا چشم هم کار می‌کند نیزار و ماسه‌های روان در منطقه به چشم می‌خورد.

 مردم و دوستداران محیط زیست در خوزستان هیچ خواسته ای از جنابعالی و همکاران محترمتان در وزارت نیرو نخواهند داشت؛ آنها فقط خواستار توقف طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون به فلات مرکزی ایران هستند.
اگر هر مسئولی بخواهد ؛ خواسته های بحق و قانونی این مردم را مورد توجه قرار ندهد ؛ قطع به یقین عواقب نابودی خوزستان برعهده وی بوده و باید پاسخگوی مردم در خوزستان باشد.

کارون به مثابه حیات خوزستان است و علاوه بر اینکه بیش از سه میلیون نفر از مردم خوزستان از کارون سیراب می شوند نقش بسیار تعیین کننده ای در تامین آب کشاورزی و تالاب های طبیعی استان دارد.درنتیجه حیات خوزستان خواسته بحق و قانونی مردم این استان بوده و از جنابعالی مصرانه خواهشمندیم در سیاست های انتقال آب تجدید نطر نمایید.

دکتراردکانیان ؛ فرزند کویر

مردم خوزستان آنچه شرط بلاغ است با تو درمیان گذاشتند ؛ تو خواه از سخنان آنها پندگیر و خواه ملال.

من الله توفیق

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک