کد خبر: 29089
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۸/ آبان/ ۱۳۹۶ - ۲:۱۸

با خارج ساختن سه مخزن مملو از گل حفاری و سه دستگاه پمپ‌های مستقر در محدوده آتش، پنجمین مرحله پاکسازی محوطه چاه ۱۴۷ رگ سفید، با حضور و همکاری تیم عملیاتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران با موفقیت کامل انجام شد.

خوزستان سرافراز/ بنابر اعلام شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، در این عملیات که ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه شامگاه ۱۶ آبان آغاز و ۴ ساعت به طول انجامید،ابتدا تیم آتش نشانی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت‌های بهره‌برداری نفت و گاز گچساران و آغاجاری با استقرار و چیدمان ماشین آلات آتش نشانی و تانکرهای حمل آب، بارش انبوه و فوران آب را در محدوده عملیات امکان پذیر ساختند. آنگاه سه گروه از آتش کاران در صفوف منظم و فواصل معین، در شعاع ۳۰ تا ۵۰ متری دهانه چاه مستقر و با پوشش مستمر آب، دمای تجهیزات و آهن آلات باقی مانده در ضلع غربی چاه را کاهش دادند.

در بخش دوم برنامه شب گذشته، نیروهای عملیاتی زیر پوشش سنگین آب، به چاه نزدیک شدند و لوله‌های مربوط به مخازن ذخیره گل روغنی را از یکدیگر جدا ساختند؛ آنگاه دو دستگاه بلدوزر ترابری مناطق نفتخیز به مخزن شماره یک نزدیک شده و پس از اتصال بکسل و اعمال مراقبت‌های لازم، مخزن مملو از گل قابل اشتعال را از معرض لهیب آتش دور ساختند. این کار با ریزش انبوه فوم و پوشش متراکم آب آتش نشانی همراه بود.

در ادامه این عملیات شبانه، دو دستگاه مخزن مکش نیز با رعایت اصول ایمنی، توسط نیروهای مستقر در محل ابتدا جداسازی و سپس به بلدوزرها متصل و از محوطه چاه خارج شدند.

آخرین مرحله عملیات شب گذشته، خارج ساختن ۳ دستگاه پمپ گل حفاری از محدوده آتش بود که بدون هیچگونه پیامد و آسیبی به انجام رسیده و مجموعا ۶ محموله سنگین از مجموعه موانع دسترسی به چاه، از محوطه خارج شد.

این عملیات که بخشی از مقدمات کنترل فوران چاه شماره ۱۴۷ رگ سفید به شمار می‌رود، با حضور و نظارت پاک نژاد معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، انجام شد و مجموعا ۶۰ نفر از نیروهای عملیاتی و مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران با فرماندهی واحد، همکاری داشتند.

عملیات تخلیه و پاکسازی محوطه چاه با هدف دسترسی به مرکز آتش و کنترل فوران انجام می‌شود و به علت حرارت بسیار بالا، آلودگی سرسام آور صوتی و آلودگی محیط به مواد قابل اشتعال، یکی از حساس ترین و پرریسک ترین مراحل مهار چاه به شمار می‌رود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک