کد خبر: 29322
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 16/ دسامبر/ 2017 - 6:23
دبیرانجمن شرکت های عمرانی در چهارمین جلسه شورای فنی استان؛

معاون عمرانی استان ضمن استقبال از پیشنهادهای ارائه شده از سوی دبیر انجمن شرکت های عمرانی خواستار طرح آنها در شورای برنامه ریزی استان شد.

به گزارش خوزستان سرافراز ؛ چهارمین جلسه شورای فنی استان با حضور معاون عمرانی و رئیس نظام فنی و اجرایی استان خوزستان برگزار شد. در این نشست محمد سعید سمیع رئیس نظام فنی و اجرایی استان توضیحاتی در خصوص راه اندازی کمیته ی نظارت در شهرستان های استان برای نظارت هرچه بیشتر بر روی پروژه های مختلف پرداخت و گفت: از آنجایی که برای نظارت بر همه پروژه های موجود در استان امکانات محدودی وجود دارد کمیته هایی در همه ی شهرستان ها با ریاست فرماندار تشکیل خواهد شد که بوسیله آنها نظارت دقیق و کامل تری صورت می گیرد که به ارتقای جایگاه شورای فنی کمک خواهد کرد.

فرامند هاشمی زاده معاون عمرانی استان نیز راه اندازی این کمیته را اقدامی جدید و مفید فایده خواند و گفت: تشکیل این کمیته ها اقدامی جدید در سطح کشور است. راه اندازی این کمیته ها به معنی ریز شدن در کار مدیریت است و از آنجایی که در استان خوزستان بیش از ۹۰۰ پروژه مختلف وجود دارد این کمیته ها می توانند در راستای از بین بردن فقر نظارتی که تا پیش از این در سطح استان مشاهده می شد، گام مهمی بردارند.

در ادامه این نشست علی باقر طاهری رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت های عمرانی خوزستان ضمن حمایت از تشکیل کمیته های نظارتی عنوان کرد: با توجه به اینکه مجری این پروژه ها پیمانکاران هستند لذا نیاز است نماینده ای از طرف پیمانکاران در این کمیته ها حضور یابد.

دبیر انجمن شرکت های عمرانی نیز به ارائه عمده ترین مشکلاتی که پیرامون برگزاری مناقصه ها وجود دارد، پرداخت و گفت: در روند واگذاری پروژه های عمرانی برگزاری مناقصه ها مرحله ی مهمی است که در حقیقت سرنوشت هر پروژه تا حد زیادی به آن بستگی دارد و در صورتی که دو مقوله ایجاد فرصت برابر و شفافیت وجود نداشته باشد نمی توان به آینده پروژه عمرانی یا هر پروژه دیگری امیدوار بود.

فرزاد حیدری گفت: متاسفانه در برگزاری مناقصه ها ایراداتی وجود دارد و شرکت های پیمانکاری را با چالش های عدیده ای مواجه می کند و در صورتی که شرکتی نسبت به فرآیند برگزاری مناقصه ای اعتراض داشت مرجع مشخصی برای رسیدگی به شکایت آنها وجود نداشت؛ ولی خوشبختانه با شکل گیری مجدد هیئت رسیدگی به تخلفات مناقصات امیدواری بسیاری در بین شرکت ها بوجود آمده است.

وی بیان کرد: مشکلات عمده ای پیرامون برگزاری مناقصه ها وجود دارد که عمده ترین آنها شامل ؛ عدم درج اطلاعات کامل مناقصه در آگهی فراخوان مناقصه به استناد ماده ۱۳ قانون برگزاری مناقصات، عدم فروش اسناد مناقصه عمومي به همه متقاضيان، برگزاري مناقصات پروژه هاي فاقد رديف اعتباري و فاقد موافقتنامه با سازمان مديرت و برنامه ريزي استان، عدم رعايت مبلغ و نوع ضمانت نامه بر اساس بخشنامه هیئت وزیران، دقيق نبودن برآورد و كامل نبودن مدراك مناقصه، انتخاب کمترین قیمت پیشنهادی به عنوان برنده مناقصه علي رغم وجود بخشنامه ها و قوانين متعدد و تاکید بر انتخاب قیمت مناسب، عدم بررسي دقيق آناليز قيمت و عدم رعایت بخشنامه های مربوطه توسط کارشناسان دستگاه های مناقصه گذار، واگذاری پروژه به شرکت هایی خارج از تشریفات مناقصه با استناد به عدم نیاز برگزاری مناقصه برای پروژه هایی که منابع مالی آنها از کمک های خيرين تامین می شود، زمان بر بودن فرایند صدور گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران باعث می شود برخی از شرکت ها که نمی توانند این گواهی را در موعد مقرر دریافت نمایند از حضور در مناقصه محروم می شوند، غير قانوني بودن دريافت هزينه چاپ آگهي روزنامه از برنده مناقصه، خرد شدن پروژه ها در حد معاملات متوسط از سوی تعدادی از دستگاه های اجرایی جهت فرار از برخی محدودیت ها، عدم رعايت ظرفیت ارجاع كار توسط بعضي از دستگاه هاي اجرايي و مشکلات دیگری که همچنان در سطح استان وجود دارند.

حیدری یادآور شد: با وجود چنین مشکلاتی در برگزاری مناقصه که به عنوان دروازه یک پروژه عمرانی محسوب می شود چندان دور از انتظار نیست اگر پروژه ای با مشکل مواجه شده یا بصورت غیر استاندارد و با کیفیت پایین تحویل داده شود.

گفتنی است معاون عمرانی استان ضمن استقبال از پیشنهادهای ارائه شده از سوی دبیر انجمن شرکت های عمرانی خواستار طرح آنها در شورای برنامه ریزی استان و ابلاغ آن به ادارات و سازمان ها شد که در صورت انجام گام مهمی در راستای شفاف سازی و ایجاد فرصت برابر برای همه شرکت ها خواهد بود.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار