کد خبر: 29462
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۷/ دی/ ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴

در جوامع پیشرفته و توسعه یافته ای امروزی صنایع کوچک نقشی اساسی را بر عهده دارند و بلا تردید این صنایع کوچک هستند که زیر ساخت ها و سپس عرضه کالاهای اساسی را پدید میاورند و در پس آن اشتغال زایی بصورت مستقیم و غیر مستقیم و گردش های مالی و در پی ان امکانات رفاهی و معیشتی برای شاغلین در همان حوزه فعالیتی و اموزش ، تحصیل ، درمانگاه و مراکز خرید و ……….خلاصه با پدیدار گشتن یک صنعت و ایجاد بسترهای لازم آن ممکن است یک شهر در پی آن استوار شود.

امروزه در دنیایی مدرن صنایع کوچک نقشی ماندگار را ایفا میکنند و باعث بقای دولتها و ضامن اقتصاد هستند . در جهان امروزی صنایع کوچک زیر چتر حمایتی دولت ها قرار دارند زیرا میدانند کوچکترین خسارتی به صنایع کوچک خسارتی عظیم اقتصادی را در پی خواهد داشت مشکلات فراوان که جبرانش چندین برابر پیشگیری از رخدادش بوده است.

در کشورهای مختلف جهان با هر روشی که توانسته اند صنایع کوچک را حمایت در حاشیه امن قرار داده اند , آنان با جذب سرمایه گذار و ایجاد زیر ساخت ها و ایجاد جاذبه های گردشگری توانسته اند از سرتاسر دنیا سرمایه گذار جذب کنند.
سالها پیش امارات متحده عربی و پس از آن ترکیه .قبرس ارمنستان و……..تا توانسته اند با تسهیلات متنوع امکان سرمایه گذاری را برای اشخاص و شرکت ها فراهم آورده و با استقبالی بینظیر به پیشواز سرمایه گذاران میروند.
در بین انسان ها نقش متفکران اقتصادی و سرمایه گذاران صنعتی در رونق اقتصادی پر رنگ تر است زیرا وجود آنان باعث ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال زایی و شهر نشینی نعمتی بی همتاست.
در جوامع پیشرفته چنین متفکرانی را با اغوش باز و رویی گشاده میپذیرند و هرگونه امکانات و ابزار لازم را در اختیارشان میگذارند تا بتوانند با ایجاد فرصت های شغلی فراوان بار سنگین بیکاری را از روی دوش دولت ها بردارند .یعنی علاج واقعه قبل از وقوع .

افزایش نرخ بیکاری مساوی است با روند رو به رشد معضلات و آسیب های اجتماعی ، اهم از طلاق .اعتیاد ،فقر، دزدی.فحشا.که شرح حال هزینه های بعمل آمده از فرایند این معضلات حیف و میل بیت المال و تلف نمودن فرصت هاست.
سرمایه گذاران باعث رونق اقتصادی میشوند و با ایجاد اشتغال های پایدار همیشه مورد حمایت دولت ها در تمامی دنیا هستند .
اما این روند در کشور ما بسیار با دنیا متفاوت است اصولا برای سرمایه گذار ارزش قائل نمیشوند و آنقدر در مسیر بروکراسی اداری وی را آزرده میکنند که قید سرمایه گذاری را میزند بی دغدغه خود را میرهاند.

در کشور ما الگورتیتم اقتصادی نامتجانسی از دنیا را به منصه ظهورگذاشته و در پی حمایت از صنایع بزرگ و کلان است و صدای خرد شدن صنایع کوچک را متوجه نیست متاسفانه زمانی این صدا بلند خواهد شد که کار از کار گذشته , بیکاری مادر معضلات اجتماعی است که مع الاسف دولتهای اصلا توجهی به آن نکرده و گاهی با شعارهای رنگی در پی توجیه عملکرد مخرب و ضعیف خود هستند.دولت اخیر با بی توجهی محض نسبت به اشتغال و عدم حمایت از صنایع کوچک آنان را تا ورطه نابودی کشانده.

سیاست انقباضی دولت برای کنترل تورم باعث تعمیق رکود گردیده و تا به سمت سیاست انبساطی نرویم ، عرضه و تقاضا پدیدار نمیگردد و و سپس اشتغال ایجاد نمیشود و تولید جایگاه خود بازیابی نمیابد.

حمایت از صنایع کوچک باعث خروج از رکود خواهد شد . بروکراسی فشل و ناکارامد اداری و عدم حمایت موثر دولت از صنایع کوچک و معطوف نمودن نگاه دولت به صنایع بزرگ نشان از آن دارد که نگاه دولت حل معضل بیکاری نیست و هدفش بیشتر رضایت مندی ، تامین و جلب نظر صنایع بزرگ است.
اما در یک پرده پایین تر در استان خوزستان اوضاع بسیار بدتر و فجیح تر میباشد که علی الظاهر با تمامی ایران متفاوت است.
اوج بی برنامگی و فشل بودن و ناکارامدی مدیران سایه سار بیکاری را سیطره بخشیده ، سرمایه گذار نه ارجی دارد نه قربی نه عزتی نه حرمتی,عدم هماهنگی و در یک ساختار اداری باعث سردرگمی سرمایه گذار گردیده.. هر چه فلاکت و بدبختی مصیبت است بر سر سرمایه گذار اوار میشود هیچکس هم پاسخ گو نیست .تقریبا برای حل مشکل نزد هر مسئولی میروی ارگان یا اداره دیگر را مسئول و متولی این همه سهل انگاری مینامد و انگشت اتهام به سمت دیگری دراز میکند .همین روند باعث سر درگمی و فرصت سوزی است .
این روزها پس از یکسال وعده های کج دار و مریض صحبت از امضای تفاهم نامه فنی و اعتباری است که علی الظاهر قرار است درصدی از سود تسهیلات دریافتی صنعتگران و تولید کنندگان را دولت بپردازد , بارقه ای از امید در کالبد نیمه جان و نحیف صنعت و تولید پدیدار گردید
اما ظاهرا صنعتگران و تولید کنندگان زیاد نباید دلخوش به وعده ها باشند. در تفاهم نامه مذکور ، یکسوی آن بانک است و سوی دیگرش دولت ..
اصولا بانک ها نگاهشان اقتصادی و منفعت طلبی خویش است و دولت هم در پس آن سعی دارد با وعده های موکول به آینده بانک ها را در فعلی انجام گرفته قرار دهند ، که ظاهرا تا کنون بانک از آن سرباز زده و سعی نموده به نوعی از زیر این تفاهم نامه شانه خالی کند.
از سوی دیگر پس از ابلاغ تسهیلات به واحد های صنعتی روستایی این نوع از تسهیلات نیز در خوزستان هنوز در مرحله نامه نگاری و فرصت سوزی است .
سال رو به اتمام است و واحد های صنعتی حسرت کمک های دولت را دارند , از سوی دیگر بانک ها نیز تا کمتر از یک ماه دیگر به بهانه آخر سال بودن از پرداخت هر گونه تسهیلاتی خودداری میکنند .حال باید منتظر ماند تا سرنوشت جانکاه و تالم بار صنعت و تولید را تا مرز نابودی بدرقه نماییم یا اینکه مردان اقتصادی استان دست بکار میشوند راه نجاتی برای این جسم رو به موت میابند.
سرمایه گذاری و حمایت دولت شرح حرمان جانسوزی است که نوشتارش قلم را نیز به ستوه اورده و از وعده های بی سرانجام مسئولین و مدیران باید به خداوند پناه برد .زیرا همین شعارها و وعده است که سرمایه گذار را تا استانه نابودی پیش برده ,
تا چه زمان استان بدون برنامه و بدون تفکری به جهت کمک و حل واقعی صنایع کوچک بخواهد گامی بردارد .

الله العلم
العاقبه للمتقین اللهم واجعلنا من المتقین
منصور فاضلی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک