کد خبر: 29703
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۹/ بهمن/ ۱۳۹۶ - ۳:۳۲

اتفاقی که در سال زراعی جدید رخ داد , نه تنها در ۷۰سال گذشته بلکه در تاریخ تمدن هندیجان بی سابقه است

به گزارش خوزستان سرافراز / مهندس اسلامیان وضعیت آب کشاورزی در هندیجان را نگران کننده برشمرد و اظهار کرد : در صورت عدم تامین آب حداکثر تا ۱۰روز اینده بیش از ۲۴ هزار هکتار مزارع کشت پاییزه در هندیجان نابود خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی هندیجان ؛ افزود: آنچه در چند سال گذشته در موضوع آب کشاورزی در هندیجان اتفاق افتاد تاریخ کشاورزی وتمدن این شهر را که برپایه رودخانه زهره بنا نهاده شده بود را روبه نابودی برد.
در دودهه گذشته رویکرد وزارت نیرو در کل کشور موجب تغییرات عمیق بر روی اکوسیستم وزیست بوم شده است ؛ در خوزستان و بطورخاص درشهرستان هندیجان خسارت های غیرقابل جبرانی به روی سدهای بالادست بوجود آورده است.

اقدامات وزارت نیرو دراحداث سدکوثر وچم شیر شهرستان هندیجان به بهانه بهینه سازی مدیریت اب در مقطع فعلی بدون توجه به معیشت کشاورزان؛ انها را به ورطه نابودی کامل خواهد کشاند.

اسلامیان تصریح کرد :حق حیات اقتصادی را به هردلیلی می توان ازمردم گرفت؛آثار اقدامات وزارت نیرو در هندیجان مورد ارزیابی سیاسی؛ اقتصادی؛ امنیتی و اجتماعی قرار گرفته است.

به تعبیر وزارت نیرو در برنامه ریزی این کار کلان ؛ همه جوانب و اثرات اقتصادی و زیست محیطی ولو تا زمان بهره برداری با توجه به نیاز مردم منطقه درنظر گرفته شده است.

مدیرجهاد کشاورزی هندیجان ؛ بیان کرد :مجریان طرح های سدها وشبکه ها نمیدانند که اجرای این ساختارها طولانی مدت است وباید مابه ازای نیاز مردم سیاست های جبرانی متعادل کننده در دستور کار قرار گیرد تا به بهانه نیل به هدف اصلاح مدیریت آب روستاهای این شهرستان از جمعیت روستایی وکشاورز که سربازان تولید واقتصاد کشور هستند تخلیه نشود.

اسلامیان درادامه عنوان کرد: آینده ای که وزارت نیرو برای آینده هندیجان ترسیم کرده است برای کدام مردم است؟نسل فعلی مردم هندیجان را باید فدای ایده ال های مبهم آینده وزارت نیرو کرد.

اتفاقی که در هندیجان افتاده است با هیچ دلیل ومنطق اقتصادی ؛ اجتماعی ؛سیاسی؛امنیتی وشرعی توجیه نمی شود.

اسلامیان درخصوص محور اقتصادی و معیشت مردم هندیجان ؛ گفت : بدلیل کمبود منابع آبی در حال حاضر کشاوری هندیجان به سمت نابودی می رود و رها سازی نشدن حق آبه در رودخانه زهره باعث هدر رفتن زحمت کشاورزان می شود.پایین دست رودخانه زهره که محل تخمگذاری ماهیان منطقه صید خیز دریایی هندیجان است دراثر تغییر اکوسیستمی اجباری از بین رفته و غیر از کشاورزی , صیدوصیادی هم در این شهرستان نابود شده است.

وی خاطرنشان کرد:وزارت نیرو شبکه های آینده و کشاورزی پیشرفته را پس از نابودی نسل فعلی برای کدام مردم وکدام نسل میخواهد؟

وقتی مدیریت برداشت مصرف آب کنترل نمی شود،حتی کشت زمستانه در هندیجان ازبین رفته است ؛تمام سرمایه یک کشاورز که اکثرا از تسهیلات بانکی تامین شده است به راحتی تبدیل به بدهی های معوق بانکی میشود.

مدیرجهادکشاورزی هندیجان درباره بحران مدیریت آب ؛ گفت : اقدامات خزنده در تغییر ساختار مدیریت آب در خوزستان اکنون به مرحله آخر خود رسیده است ؛هندیجان درشرف نابودی است؛وقتی کشاورزی نابود شود؛اقتصاد هندیجان هم نابود خواهد شد.

اسلامیان در ادامه , بیان کرد:اتفاقی که در سال زراعی جدید رخ داد , نه تنها در ۷۰سال گذشته بلکه در تاریخ تمدن هندیجان بی سابقه است …اما آنچه این بی سابقگی را در هندیجان معنای واقعی داده است اثرات انسانی ومدیریت نامناسب در وزارت نیرو است.

وی افزود: سالهای بی بارش را هندیجان چندین بار تجربه کرده است اما آنچه بی سابقه وتجربه نشده توزیع ناعادلانه آب است که موجب تضییع حق قانونی ۲۱هزار هکتار اراضی کشاورزی بدون رضایت صاحبان آن است.

مصادره کردن حق آبه سندی کشاورزان هندیجانی به پشت سد ها را چه کسی پاسخگوست؟

ناصرحکیمی خبرنگار

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک