کد خبر: 29772
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۴/ بهمن/ ۱۳۹۶ - ۳:۰۰

اما این روزها حال کشاورزی و اوضاع کشاورزانش خوب نیست ، بازارشان خراب است و اصلا بازاری ندارند!! و این در حالیست که محصولشان عالیست !!
پس مشکل کجاست؟

یادداشتی از حمید فردوست در خوزستان سرافراز/ دزفول را همه با رودخانه دز میشناسند با کشاورزی و زمینهای سرسبزش، دزفول را با پرتقال شیرینش، با محصولات متنوع و رنگارنگش میشناسند و اینها همه بخاطر زحمات شبانه روزی کشاورزانش است.

اما این روزها حال کشاورزی و اوضاع کشاورزانش خوب نیست ، بازارشان خراب است و اصلا بازاری ندارند!! و این در حالیست که محصولشان عالیست !!
پس مشکل کجاست؟ مشکل از بی توجهی مسئولین است از بی توجهی و کم لطفیهای آقای نماینده در حق کشاورزان دزفول است، کسیکه کشاورز زاده ، مهندس کشاورزی وعضو کمیسیون کشاورزی مجلس است و اکثر وعده های انتخاباتیش نیز در زمینه کشاورزی بود، اما میبینیم به همه چیز کار دارد الا کشاورزی!
تمام وقت و انرژی ایشان صرف انتخاب فرماندار، رئیس و کارمندان ادارات ، بقول اطرافیانشان پیگیری جاده و آسفالت خیابانهاست و …
کارهایی که اصلا در حیطه وظایف نماینده نیست و متولی خود را دارد، فرماندار را استاندار انتخاب میکند، روسای ادارات را مدیرکلها انتخاب میکنند خیابانها راشهرداری آسفالت میکند و اینها اولویت دزفول نیستند، اولویت دزفول کشاورزیست بیشترین حجم اشتغال در دزفول بر دوش بخش کشاورزیست و با اندکی برنامه ریزی و جذب سرمایه در این بخش میتوان مشکل اشتغال دزفول را حل کرد، کاری که با ده کارخانه مشابه کارخانه فولاد هم قابل حل نیست.

بدلیل کشاورزی بودن دزفول همیشه در ادوار مختلف نمایندگان محترم در دوران تبلیغات بیشترین حجم تبلیغات خود را بر روی کشاورزی متمرکز میکنند اما در دوره نمایندگی کمترین توجه را به این بخش داشته اند چراکه جذابیتی برایشان نداشته اما از مهندس پاپی زاده به دلایل گفته شده انتظار بیشتری میرفت .

هرساله بی توجهی اداره جهاد کشاورزی و مراکز خدمات کشاورزی در ارائه الگوی کشت مناسب باعث افزایش بی رویه و بیش از نیاز و یا کمبود یک محصول در بازار میشود و فقدان برنامه ریزی برای صادرات و نبود بازار نیز مزید بر علت شده که کشاورزان متحمل ضررهای سنگین شوند و باعث شده کشاورزان خود اقدام به حمل محصولات و عرضه آنها در کنار خیابانهای و میادین و معابر شهر بصورت فله ایی ، کارتنی و کیسه ای نمایند.

 از طرف دیگر نبود صنایع تبدیلی ؛ فرآوری و بسته بندی و مشخص نبودن مرز هوایی ، صادرات محصولات کشاورزی دزفول راغیر ممکن کرده است و اندک سبزیجات و صیفی جات تولیدی دزفول نیز که به روسیه صادر میشوند با هزینه حمل بالا در شهرهای شمالی و عمدتا در آستارا بسته بندی و صادر میشوند و اشتغال و سود حاصل از ارزش افزوده این محصولات که حق جوانان و کشاورزان دزفول است نصیب جوانان و تجار شمالی میشود.

همه این مشقتها و ضررها در حالی به کشاورزان دزفول تحمیل میشود که مهندس پاپی زاده در ایام تبلیغات انتخاباتی تمام تمرکز خود را بر روی کشاورزی دزفول گذاشته بود و با شور و حرارت خاصی از جذب سرمایه گذار و تاسیس کارخانجات تبدیلی و فراوری از جمله پودر پیاز ، چیپس ، رب گوجه و… سخن میگفت که کشاورزان دزفول امیدوار به برون رفت از چرخه باطل سالیان اخیر شده بودند.

اما متاسفانه با گذشت قریب به شش سال از دوره نمایندگی مهندس پاپی زاده ، به واقع کمترین توجه را به بخش کشاورزی دزفول داشته اند و تقریبا هیچکدام از وعده های کشاورزی خود را در زمینه جذب سرمایه گذار و احداث کارخانه جات تبدیلی و فراوری محقق نکرده اند.
امیدواریم در مدت زمان باقیمانده بجای پرداختن تمام وقت به مسائل سیاسی و انتخاب فرماندار و بهره برداری تبلیغاتی از پروژه های دولتی و… ، وقت و توان خود را معطوف به بخشش کشاورزی که تخصص ایشان نیز هست کرده و مطمعنا در زمان کوتاهی میتوان بخش بزرگی از مشکل اشتغال دزفول که دغدغه اصلی جوانان است را حل کرد.

و من الله توفیق ⚘

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک