کد خبر: 29794
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۶/ بهمن/ ۱۳۹۶ - ۴:۱۸

تخریب دیوار، نفوذ به داخل انشعاب و درنتیجه مسدود شدن لوله های آب آشامیدنی، تخریب جداول خیابانها و سنگفرش و موزاییک پیاده روها دستاورد بزرگی است که به خاطر آن باید نشان درجه یک لیاقت و مدیریت به مدیران اسبق شهرداری اعطا شود!!!

به گزارش خوزستان سرافراز :

بیش از یک دهه است که پوشش گیاهی خوزستان به پوشش گیاهی غیرمثمر کنوکارپوس تبدیل شده که این گونه گیاهی از مخربترین و مضرترین پوشش گیاهی در دنیا است.
خاصیت این درختان این است وقتی که در زمین کاشته شدند پس از مدت کوتاهی نگهداری سریع ریشه در زیر زمین می زنند وبعد هم نیاز به آب ندارند و ریشه ها خودشان را به جای نمناک بویژه آب های زیرزمینی و لوله های فاضلاب می رسانند وآنوقت به شدت رشد می کنند وقد می کشند و یک درخت بالغ می شوند.

معلوم نیست چه کسی وکسانی برای سرسبزی شهر اهواز کاشت درخت ˈکنوکارپوسˈ پیشنهاد داده اما هرچه بوده آثار تخریبی آن در زیر ساخت های شهری چاره ای برای شهروندان جز ریشه کنی آن از سطح پیاده روها و معابر نگذاشت.

تخریب دیوار، نفوذ به داخل انشعاب و درنتیجه مسدود شدن لوله های آب آشامیدنی، تخریب جداول خیابانها و سنگفرش و موزاییک پیاده روها دستاورد بزرگی است که به خاطر آن باید نشان درجه یک لیاقت و مدیریت به مدیران اسبق شهرداری اعطا شود!!!

میلیاردها تومان عوارض مردم صرف کاشت این گونه گیاهی خطرناک و مضر می شود و متاسفانه تا به امروز مسئولین امر از پاسخگویی به افکار عمومی طفره می روند و نکته تاسف بار انجاست که با مدیران متخلف و سهل انگار برخورد جدی و قاطع صورت نمی گیرد.

در کدام کشور دنیا بدون هیچ کار علمی و تحقیقاتی مجوز کاشت یک گیاه صادر می شود؟آیا مسئولان شهری می دانند ریشه کنوکارپوس به ریشه بیت المال نفوذ کرده است؟

درکشورهای پیشرفته و توسعه یافته  مدیران ناکارآمد که موجبات نارضایتی مردم را فراهم می کنند ؛ کنار گذاشته شوند. به طور حتم اگر عزم مسئولان در این زمینه جدی باشد، هر روز شاهد کم شدن مشکلات نسبت به قبل خواهیم بود و دیگر هیچ مدیری به خود اجازه نمی دهد، بگونه ای رفتار کند که تبعات اقدامات او دامن مردم را بگیرد.

یکی از شهروندان در محله زیتون کارمندی در گفتگو با خبرنگار خوزستان سرافراز ؛ گفت : برای من ازمدتها سئوال بود چرا فشارلوله آب خانه ماکه در طبقه پایین قرار داریم فشار ندارد که این موضوع با آب فاضلاب درمیان گذاشتم و بعد از مدتی ماموران شرکت آب وفاضلاب درحال کندن آسفالت کوچه ما برای پیدا کردن لوله شکسته آب بودند به چیزی تعجب آور برخوردیم ودیدیم ریشه های درخت کنوکارپوس به داخل لوله های آب نفوذ کرده وباعث شکسته شدن لوله وپایین آوردن فشار آب شده است.

یکی از کارشناسان بازنشسته سازمان پارکها و فضای سبز شهردارى اهوازکه خواست نامش برده نشود ابراز داشت: در دهه هشتاد برای نخستین‌بار این‌گونه گیاهی از کویت به اهواز وارد شد، شهرداری برای مبلمان شهری بسرعت کاشت ان را توسعه داد. از طرفی قابلیت شکل‌دهی و تزیین هم داشت و تولیدش راحت و ارزان بود؛ هم با بذر و هم با قلمه‌زدن کاشته می‌شد. کم‌کم در گلخانه‌ها زیاد شد و کنوکارپوس همه جای شهر را تصرف نمود. آن‌قدر که اکنون بیش از ۸۰درصد پوشش گیاهی شهر اهواز از این‌گونه پوشیده شده است.

وی در ادامه ؛ تصریح کرد: هرچند گیاهان و فضای سبز در روند زندگی انسانها به خصوص هنگام فراغت از کار و تکاپو و به جهت التیام اعصاب و روان آنان، نقش مؤثری دارند اما آنطور که تجربه نشان می دهد در صورتی که بدون کار کارشناسی و مطالعه نسبت به کاشت درختان اقدام شود ممکن است مشکلات آنها بیشتر از راحتی هایی باشد که برای شهروندان ایجاد می کنند.

تجربه بدست آمده از کشت کنوکارپوس برای توسعه فضای سبز شهری و حتی روستایی نشان داده که این درخت با وجود سرسبزی و ارتفاعی که دارد متاسفانه ضرر و زیانهای آن بیشتر از منفعت آن است.

با توجه به وجود درختان کنوکارپوس در معابر عمومی، خانه ها و محله ها می طلبد که برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت های بیشتر به مردم با هماهنگی شهرداری و محیط زیست نسبت به قطع و جایگزینی آنها با استفاده از گونه های سازگارتر اقدام کرد.

وقتی صدها هزار اصله کنوکارپوس در شهر کاشته شده و میلیاردها تومان سرمایه بیت المال بخاطر تخریب سنگ فرش و موزاییک ها  از بین می رود؛ نباید با مدیران متخلف برخورد شود؟

علیرضا عالیپور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز ؛ در گفتگو با یکی از رسانه های استان ؛ اظهار نمود:نباید اتفاقات اخیر را که باعث تنگی نفس در اهواز شد به گردن درخت کنوکارپوس بیاندازیم ؛ زیرا تمامی ازمایشات صورت گرفته حاکی از این است که مشکلات تنفسی ربطی به این درخت ندارد.
وی در ادامه ؛ افزود : گیاه کنوکارپوس به عنوان یک موجود بیگانه نمی تواند از خود دفاع کند و نمی شود او را بازداشت کرد و نمی توان او را از کار برکنار کرد.

جناب آقای مهندس عالیپور , ما تنگی نفس شهروندان را به گردن کنوکارپوس نخواهیم انداخت و اظهار نظر دراین خصوص را به کارشناسان امر واگذار خواهیم نمود ؛ اما از جنابعالی و شهردار جدید اهواز تقاضامندیم با همان سرعتی که گیاه کنوکارپوس بدون هیچ مطالعه علمی و پژوهشی کاشته شد ؛ با همان سرعت سنگ فرش پیاده روهای تخریب شده تعویض و خسارت وارد شده به منازل مسکونی شهروندان پرداخت گردد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک