کد خبر: 29814
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ بهمن/ ۱۳۹۶ - ۷:۳۹
پس از خانه به دوشی های فراوان؛

انجمن دیابت خوزستان به همت پزشکان دلسوزی که کار خیر را زکات علم خود می دانند، پس از خانه به دوشی های فراوان صاحب خانه شد.

به گزارش خوزستان سرافراز /دکتر سید پرویز صالحی موسس درمانگاه شبانه روزی دانیال خوزستان که یک واحد از این درمانگاه را در اختیار انجمن دیابت خوزستان قرار داده تا این انجمن پس از فراز و نشیب های بسیار و خانه به دوشی های فراوان صاحب خانه شود، در جمع خبرنگاران می گوید: دیابت یک معضل جهانی است و حداقل بین هشت تا ۱۲ درصد جمعیت عمومی در تمام دنیا به این بیماری ابتلا دارند و متأسفانه با توجه به سبک زندگی این آمار روزانه افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه دیابت مانند قاتلی خاموش سلامت جامعه را مورد تهدید قرار می دهد، می افزاید: از دور شاهد فعالیت خیلی پراکنده انجمن دیابت خوزستان بودیم و یکی از دغدغه های آنها نبود مکان ثابت بود؛ انتظار می رفت دانشگاه علوم پزشکی یا بهداشت در خصوص تعیین مکانی برای این انجمن همکاری می کرد چون محور درمان دیابت بر آموزش است.
صالحی با اشاره به اینکه تمام هدف این است که بیماران دیابتی بتوانند زندگی شاداب بدون محدودیت خاص داشته باشند، ادامه می دهد: اگر بیمار دیباتی، فشار خون و یا چربی بالا به فهم و فرهنگ بیماری خود دست پیدا کند حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماری درمان شده است.
این پزشک خیراندیش با اشاره به اینکه بیماران دیابتی باید خودشان عضوی از تیم درمان باشند، تصریح می کند: با توجه به هدف مقدس انجمن دیابت خوزستان که صرفا خدمت رسانی است و بس؛ یک واحد درمانگاه شبانه روزی دانیال اهواز را به عنوان مکان دائمی برای بیماران دیابتی خوزستان در اختیار این انجمن قرار دادیم.
وی با تأکید بر اینکه انجام چنین فعالیت های خیرخواهانه ای به معنای پرداخت زکات علم است، می گوید: آزمایش قند و چربی کلیه بیماران دیابتی در این درمانگاه به صورت رایگان انجام می شود؛ همچنین ویزیت صبح این بیماران دیابتی رایگان است.
صالحی با اشاره به اینکه کمتر از سه تا چهار درصد از بیماران دیابتی شناخته شده هستند، می گوید: کشف یک دیابتی در مرحله اولیه باعث ایجاد تفاوت های بسیار در سیر درمانی می شود؛ متأسفانه برخی از بیماران دیابتی زمان دچار شدن به یک سری دردهای صعب العلاج به درمانگاه مراجعه می کنند.
این پزشک خیراندیش با اشاره به اینکه دیابت «ام الامراض» نامیده شده و اثرات آن از موی سر تا انگشت پای بیماران را درگیر می کند، یادآور می شود: متأسفانه بیماری دیابت عوارض چشمی، قلبی و کلیوی دارد؛ شاید هرچقدر مرکز دیالیز داشته باشیم باز هم پاسخگوی سیر عظیم بیماران نباشد.
وی با اشاره به اینکه گاها کادر درمانی به دیابت مبتلا می شوند ولی با آزمایش قند ساده مسیر زندگی آنها تغییر می کند، خبر می دهد: در این درمانگاه تخفیف چشمگیری برای رادیولوژی، خدمات دندانپزشکی، خدمات دارویی و همچنین فرآیندهای زیبایی، پوست و مو بیماران دیابتی درنظر گرفته شده است.
صالحی با اشاره به اینکه همه امکانات را برای شناسایی و درمان بیماران دیابتی فراهم کرده ایم، می گوید: پایلوت و خانه اصلی انجمن دیابت خوزستان در این درمانگاه پایه گذاری شده و برای همیشه حضور خواهند داشت.
این پزشک خیراندیش با اشاره به اینکه در این درمانگاه تشکیل پرونده کامل برای بیماران دیابتی و صدور یک کارت دیجیتال برای آنها ادامه می دهد: یک پزشک مخصوص برای بیماران دیابتی را در درمانگاه جذب کرده ایم.
سام شاهین زاده متخصص داخلی و گوارش و مدیر فنی درمانگاه نیز در جمع خبرنگاران با تبریک ایام دهه فجر با اشاره به اینکه دیابت یکی از شایع ترین بیماری های مزمن است، می گوید: در دهه ۶۰ و ۷۰ هدف کلی سازمان جهانی بهداشت کنترل بیماری های عفونی بود اما بعد متوجه شدند که شایع ترین علت مرگ و میر و ناتوانی های جسمی بیماری های غیرعفونی و در رأس آنها دیابت است.
وی با اشاره به اینکه فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی در مراحل بعد از دیابت قرار دارند، می افزاید: بخشی از این درمانگاه را به مرکز انجمن دیابت خوزستان اختصاص دادیم تا خدمات بیشتری را به بیماران دیابتی استان ارائه دهیم.
مدیر فنی درمانگاه یادآور می شود: بیماری دیابت شیوع بسیار بالایی دارد و به طور متوسط بین هشت تا ۱۰ درصد از جمعیت کشور مبتلا هستند؛ در برخی از استان ها به دلیل سبک زندگی و نوع غذای مصرفی این درصد به ۱۶ هم رسیده است.
شاهین زاده با اشاره به اینکه متأسفانه نیمی از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند، بیان می کند: در سال ۷۸ افراد مبتلا به دیابت جمعیت یک میلیون نفری تخمین زده می شد؛ دو برابر درصد بیماران دیابتی نیز پیش دیابتی هستند که در صورت عدم پیشگیری، تغییر ندادن شیوه زندگی یا درمان نکردن قطعا به بیماری مبتلا می شوند.
با اشاره به اینکه بیمار دیابتی بایداز خوردن فست فود و نوشابه خودداری و کم تحرک هم نباشد، می گوید: در مورد دیابت و پیش دیابت مهمترین نکته تغییر شیوه زندگی است؛ افراد دارای اختلال قند یا دیابت باید نحوه غذا خوردن و فعالیت خود را تغییر بدهد.
رضا نظریان مدیرعامل انجمن دیابت خوزستان نیز در جمع خبرنگاران عنوان می کند: انجمن دیابت خوزستان حدود ۱۲ سال است که به عنوان نماینده انجمن کشور در این استان در راستای اهداف انسان دوستانه و مباحث علمی قدم های ارزشمندی را برداشته است.
وی با اشاره به اینکه اساس و فعالیت های این انجمن آموزش و پیشگیری در سه محور است، می افزاید: آموزش برای کادر درمان به عنوان ارتقای سطح آگاهی با امتیاز بازآموزی یا بدون آن، آموزش برای بیماران به منظور پیشگیری از عوارض خانمان سوز دیابت و در نهایت آموزش برای شهروندان در تمامی نقاط شهری و روستایی سه محور فعالیت ما هستند.
مدیرعامل انجمن دیابت خوزستان با اعلام این خبر که این انجمن تاکنون حدود ۲۲ هزار بیمار دیابتی را در سطح خوزستان تحت پوشش دارد، اضافه می کند: در کشور از هر ۱۱ نفر یک نفر مبتلا به بیماری دیابت است؛ بر اساس آمار موجود از بین افراد بالای ۱۸ سال استان پیش بینی می کنیم که حدود ۳۰۰ هزار بیمار دیابتی در خوزستان وجود داشته باشد.
نظریان با اشاره به اینکه برخی افراد شناسایی شده مبتلا به بیماری دیابت در حوزه درمانی بیمه خود در حال مداوا هستند، یادآور می شود: پرخوری، پرنوشی، خستگی مفرط، پرادراری و تاری دید از علائم ابتلا به دیابت هستند ولی مهمترین نکته بی علائمی است، یعنی شاید فردی هیچ کدام از علائم فوق را نداشته باشد ولی به دیابت مبتلا شود.
وی در پایان با اشاره به اینکه توصیه می کنیم که سالانه یا هر ۶ ماه یک بار آزمایش های سلامت را انجام دهند، می گوید: به مناسبت دهه مبارک فجر برای اولین بار در استان خوزستان تمام افرادی که علائم دیابت را دارند می توانند با مراجعه به انجمن دیابت خوزستان واقع در درمانگاه شبانه روزی دانیال اهواز ـ امام شرقی، خیابان شهید حق بین (فرهنگ) جنب بیمارستان آریا سابق به صورت رایگان آزمایش قند و چربی خود را انجام دهند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک