کد خبر: 29930
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۳:۵۹

 

حال و هوای شهر ایلام دوباره رنگ و بوی معنوی به خود گرفت و برگزاری جشنواره رسانه ای (اولین سوگواره اربعین در آینه رسانه) بهانه ای برای طنين انداز شدن نوای اربعین در این شهر شد.

به گزارش خوزستان سرافراز، مرز مهران نزدیک ترین مرز زمینی ایران با کشور عراق است و عاشقان حسینی مهران را دروازه ورود به این کشور و کوتاه ترین راه برای زیارت بین الحرمين می دانند.

برگزاری جشنواره رسانه ای اولین سوگواره اربعین در آینه رسانه به میزبانی ایلام بهانه ای شد تا نوای اربعین باری دیگر در این شهر طنین انداز و ایلام رنگ و بوی معنوی به خود بگيرد.

عبدالحميد کرمی رئیس خانه مطبوعات ایلام در مراسم تقدیر از برگزیدگان این جشنواره رسانه ای با اشاره به اینکه عدالتخواهی و آزادی خواهی را در مکتب علوی شاهد هستیم، اظهار کرد: ایلام به دلیل غرابت و نزدیکی با کشور عراق نقطه حرکت بسیاری از مردم ایران برای زیارت امام حسین علیه السلام شد و البته مرزهای خوزستان و کرمانشاه نیز این میزبانی را داشتند.

وی افزود: با برگزاری این جشنواره قدم اول برداشته شده تا بتوانیم ماندگاری این حرکت عظیم را بیشتر کنیم.

رئیس خانه مطبوعات ایلام با بیان اینکه ضمن تقدیر از فعالیت های صدا و سیما ولی رسانه های دیگر هم زحمت کشیدند، گفت: پیشینه این سوگواره را در جشنواره فرامرزی که اولین بار در کشور با محوریت ایلام برگزار شده بود، داشتیم.

کرمی تصریح کرد: با وجود عمر ۲۵ ساله مطبوعات در ایلام اما با جسارت این برنامه را برگزار کردیم چون ظرفیت رسانه ما خیلی زیاد است.همچنین نیروهای روشنفکری داریم که در راستای استقلال و عزت این کشور تلاش و برای توسعه همه جانبه استان نقش آفرینی می کنند.

وی با تقدیر از حمایت های استانداری و ارشاد ایلام گفت: شاید نیروی غیربومی به عنوان استاندار شناخت چندانی از استان نداشته باشد ولی همه تلاش می کنیم تا مسیر توسعه را مشخص و همچنین راه برون رفت از مشکلات را ارائه دهیم.

رئیس خانه مطبوعات ایلام با اشاره به اینکه اعتلای فرهنگ اربعین یکی از اهداف این جشنواره است، ادامه داد: به دنبال استقرار دبیرخانه اربعین در ایلام هستیم تا در سایه سار اربعین از این فرهنگ معنوی بیشتر بهره مند شویم.

کرمی با اعلام خبر ارسال بیش از ۱۲۰ اثر به جشنواره دبیرخانه سوگواره و برگزیده شدن ۱۴ نفر گفت: اربعین و دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران، اربعین در مسیر تاریخ، اربعین، عزت طلبی و آزادی خواهی، اربعین و انسجام اسلامی، اربعین، ایثار و شهادت، اربعین، امنیت و توسعه پایدار منطقه، اربعین و گردشگری مذهبی، اربعین، امر به معروف و نهی از منکر و همچنین اربعین و نماز محورهای این سوگواره بودند.

مدیرکل صدا و سیما ایلام نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت بالای برگزاری این جشنواره اظهار کرد: بسیار تعجب آور بود که تولید ادبیات در حوزه اربعین بسیار کم داریم ولی برگزاری این جشنواره به تولید ادبیات، محتوا و پشتیبانی منجر می شود.

علیرضا شیروی در ادامه با تاکید بر اَبَر رویداد بودن اربعین به دلیل ارزش هایی برای هفت ارزش خبری گفت: متاسفانه در اربعین کار تحلیلی، ادبی و محتواسازی انجام نداديم.

وی با اشاره به اینکه در مورد رویداد اربعین با چند نوع رسانه مواجه هستیم، گفت: برخی از رسانه های سراسری مکتوب، تله دیداری و یا حتی فضای مجازی اربعین را بایکوت کردند که از آن جمله می توان به cnn و bbc اشاره کرد.

مدیرکل صدا و سیما ایلام در ادامه یادآور شد: این رسانه های بایکوت کننده از رویداد اربعین حتی در حد یک خبر هم کاری انجام ندادند و قراردادی بودن این تصمیم مشخص است که از سوی مغز متفکر هدایت کننده این رسانه ها نشأت می گیرد.

شیروی بیان کرد: برخی کشورهای حوزه خلیج فارس نیز اختلاف شیعه و سنی و همچنین کم شدن حاکمیت ملی عراق بر مرزهای خود را بزرگنمایی و حضور میلیونی مردم از کشورها و قومیت های مختلف را کوچک نمایی می کنند.

وی عنوان کرد: در مقابل یک سری رسانه ها هم بودند که متعلق به جبهه انقلاب و مقاومت بودند و نسبت به پوشش این اَبَر رویداد اقدام کردند.

مدیرکل صدا و سیما ایلام با تاکید بر لزوم تامل بیشتر بر رسانه های انقلابی ادامه داد: جون رسانه های انقلاب و اسلام ناب هستیم، باید این ضعف های موجود در حوزه محتوا و ادبیات را مرتفع کنیم.

شیروی تاکید کرد: طول عمر خبرهاي تولیدی ۱۲ یا نهایتا ۲۴ ساعت است و عمری مانند یک روزنامه دارند ولی وقتی کتابی تدوین و یا مقاله ای نوشته می شود، خیلی تاثیر بیشتری دارد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: اميدوارم فعالیت دبیرخانه سوگواره ادامه داشته باشد و صدا و سیمای استان نیز برای همکاری با آنها اعلام آمادگی می کند.

عمران خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام نیز در این مراسم بیان کرد: اربعین یک پدیده بین المللی است و تنها متعلق به ایلام نیست.

وی افزود: هدف ما از برگزاری چنین جشنواره هایی کسب اعتبار معنوی برای استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام تصریح کرد: در سال جاری بالغ بر ۴۰ برنامه فرهنگی و هنری را مورد حمایت این اداره کل قرار دادیم که البته حاصل زحمات خانه مطبوعات است.

خودآموز عنوان کرد: سوگواره اربعین در آینه رسانه برنامه ای اس که در خانه مطبوعات بنیان آن را نهادند و امیدوارم که در سال های آتی باشکوه هرچه تمام تر برگزار شود و صدای اربعین به جهانیان برسد و ایلام هم در لوای این حرمت معنوی مطرح شود.

وی در پایان یادآور شد: ایلام مزیت های فرهنگی، معنوی و دفاع مقدس دارد که باید قدردان آنها باشیم چون این ظرفیت ها باعث افتخار استان هستند.

اجرای مداحی، پخش کلیپ خدمات رسانی به زائران حسینی و نواهای محرمی از جمله برنامه های جانبی این مراسم بود.

به گزارش خوزستان سرافراز، در پایان مراسم از برگزیدگان به ترتیب زیر تقدیر شد:

در بخش خبر محمدرضا هادی لو از روزنامه جوان، فاطمه طاهری از خبرگزاری تسنیم خوزستان و مجتبی کاور از خبرگزاری مهر ایلام به ترتیب مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

در بخش تیتر هیئت داوران هیچ اثری را حائز رتبه اول ندانست. رتبه دوم این بخش را فرزاد سهیلی از نشریه رازآور کرمانشاه کسب و رتبه سوم نیز به عبدالرضا محمدی از خبرگزاری ایسنا رسید.

در بخش سرمقاله و یادداشت نیز حمید حیدرپناه از ایلام پویا مقام اول، رضا رستمی از دوهفته نامه مانشت مقام دوم و مجید کیان از خبرگزاری ایسنا مقام سوم را کسب کرد. در این بخش همچنین هیئت داوران میلاد امینی از روضه نيوز خوزستان را شایسته تقدیر دانستند.

در بخش گزارش اما هیئت داوران هیچ اثری را حائز رتبه اول ندانست.
شهرزاد امیری از پایگاه خبری نبض شهر خوزستان رتبه دوم و کوثر کریمی از خبرگزاری مهر خوزستان رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

در بخش مصاحبه هم هیئت داوران هیچ اثری را حائز رتبه اول و دوم ندانسته و فردین حسینی از سایت فریاد ایلام مقام سوم را کسب کرد.

در بخش عکس نیز هیئت داوران هیچ اثری را حائز رتبه اول ندانست و رتبه دو را قدرت احمدی و رتبه سوم را نیز فرزاد علیزاده از ایرنا کسب کردند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک