کد خبر: 30059
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۷/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۹:۴۷
وزیر علوم خبر داد ؛

وزیر علوم با اشاره به اینکه انتظار جامعه و بخش های مختلف این است که تحقیقات به سمت کاربردی حرکت کند

خوزستان سرافراز / منصور غلامی وزیر علوم وتحقیقات درحاشیه اولین روز سفرخود در جمع خبرنگاران اظهار کرد : دانشگاه شهید چمران اهواز جزو دانشگاه های خوب و مطرح کشور است، طبعا به لحاظ بنیه علمی و اساتید خوب و باتجربه از مراکز علمی مطرح و مهم کشور محسوب می شود.
در حوزه عمرانی و تجهیزات سال های متمادی بودجه های دانشگاه به اندازه نیاز تأمین نشده و از طرفی نیاز به تجهیزات و فضای جدید نیاز متوقف به تأمین مالی نیست، بنابراین شاید برخی پروژه ها با تأخیر افتتاح شوند.
خوشبختانه امروز از چند فعالیت تولید قطعات و آزمایشات شیمی بازدید و پروژه هایی را نیز افتتاح کردیم. امیدوارم برای این مجموعه آزمایشگاه های شیمی تجهیزات بروز تهیه شود چون اساتید شیمی در کشور جزو پیشتازان تحقیقات علمی هستند.
وزیر علوم با اشاره به اینکه انتظار جامعه و بخش های مختلف این است که تحقیقات به سمت کاربردی حرکت کند، بیان کرد: گروه های مختلف رشته شیمی مباحث قابلیت کاربری در صنعت را دارند و امیدوارم فعالیت های دانشگاه شهید چمران نیز به سمت نتیجه گیری در جامعه هدایت شود.
وزیر علوم گفت: در منطقه ای قرار گرفتیم که عوارض تحریک کننده این پدیده بسیار است که از آن جمله می توان به کاهش منابع آبی، انسداد مسیر آب های جاری در کشورهای همسایه و حتی وجود منابع گرد و غبار در کشورهای همسایه اشاره کرد.
این عوامل پدیده ای با چنین شدتی در کشور ایجاد کرده و طبعا کنترل و مهار این پدیده گسترده در کوتاه مدت هم میسر نیست؛ مراکز مختلف دانشگاهی در کنار متولی اصلی آن یعنی سازمان محیط زیست فعالیت می کنند.
از سال آینده همکاری های خیلی نزدیکی بین سازمان محیط زیست و دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه های مستقر در منطقه برای حل این معضل یا کاهش آثار آن شکل می گیرد.
دکتر غلامی در پاسخ به لزوم افزایش سرانه دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: بودجه ها یک مدلی در سازمان برنامه و بودجه دارند که شاید دانشگاه ها از این مدل توزیع بودجه رضایت ندارند ولی برای افزایش آن در هر دانشگاه باید ابتدا کارشناسان این سازمان را قانع کرد.
وی در ارتباط با عدم توازن تعداد دانشگاه های خوزستان با جمعیت دانش آموزی این استان نیز بیان کرد: سنجش و پذیرش دانشجو بر اساس آزمون، نمره و یا سوابق تحصیلی صورت می گیرد، لذا با وجود اینکه یک امتیازی برای داوطلبان بومی قائل می شوند اما نمی توان همه ظرفیت دانشگاه ها را به داوطلبان بومی اختصاص داد.
وی ادامه داد: استان خوزستان یکی از استان های دارای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نسبتا زیاد است، همچنین خوشبختانه جمعیت جوان این استان هم بالا هست.
وزیرعلوم یادآور شد: چند مأموریت قانونی در وزارت علوم داریم که از آن جمله می توان به ساماندهی مراکز آموزش عالی اشاره کرد؛ امروزه مباحث بسیاری مثل کیفیت آموزش عالی، فارغ التحصیلان اشتغال و همچنین تحقیقات کاربردی مطرح می شود که در قالب ساماندهی آموزش عالی باید به آنها پرداخت.
وی با تأکید بر لزوم جلوگیری از افزایش تعداد مراکز آموزش عالی در نقاط بدون ضروریت گفت: مراکز آموزش عالی باید از لحاظ استاد و تجهیزات ارتقای کیفی پیدا کنند.
وزیرعلوم با تأکید بر اینکه دانشگاه ها باید مأموریت گرا باشند، اضافه کرد: هیچ لزومی ندارد که همه دانشگاه ها به یک مرکزی جامعه با تمامی رشته ها تبدیل شوند بلکه بر اساس توانمندی های خود و ظرفیت های منطقه باید به انجام کار تخصصی بپردازند.
وی در ادامه بیان کرد: اگر دانشگاه ها مأموریت گرا باشند آن وقت تحقیقات کاربردی خروجی کار خواهد بود و کیفیت آموزشی نیز ارتقا پیدا می کند. همچنین توزیع امکانات به سطح گسترده انجام نمی شود، با توجه به محدودیت منابع مالی اگر تعداد دریافت کنندگان افزایش پیدا کنند (سهم کمتری به واحدها می رسد) این ضعف همچنان ادامه پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه شهید چمران دانشگاه اصلی و مادر استان و دارای سابقه در همه رشته ها و گروه های تحصیلی است، بیان کرد: امروز بازدیدی از یک پروژه فنی ساخت پمپ های سرچاهی نفت داشتیم که نشان دهنده زمینه خوب حضور دانشگاه ها و اساتید در صنعت بزرگ نفت است.
غلامی با تأکید بر لزوم مأموریت گرا شدن دانشگاه های جدید و جوان ادامه داد: همین پروژه نشان داد که اساتید دانشگاه می توانند در سطح حرفه ای پروژه های مورد نیاز را به لحاظ فنی و هایتک انجام دهند، در نتیجه باید از این ظرفیت ها بهره مند شد.
وزیر علوم در ارتباط با حذف رشته های ناکارآمد گفت: برنامه ای را در تمام دانشگاه های کشور طی سال های اخیر تحت عنوان راهبرد دانشگاه اجرا کردیم که در راستای آن رشته های جدید بر اساس نیاز روز ایجاد و حذف و تغییر برخی رشته های ناکارآمد موجود در دستور کار قرار گرفت.
وی خبر داد: در زمینه توسعه روابط بین الملل علمی دانشگاه ها تحت عنوان تعاملات بین المللی که گاهی مواقع به عنوان دیپلماسی علمی مطرح شده اکثریت دانشگاه ها ضمن علاقمندی توان و ظرفیت علمی هم دارند.
غلامی در ادامه با اشاره به حمایت خاص وزارت علوم از این روابط و فراهم کردن شرایط ایجاد آن گفت: در حال حاضر بیش از ۱۵۰ پروژه تحقیقاتی مشترک با کشورهای دیگر دنیا در دانشگاه های مختلف داریم؛ فروش فناوری های حاصل از دانش را امسال تا ۲۳۰ میلیون دلار داشتیم که افزایش آن در سال آینده پیش بینی می شود.
شرکت های دانش بنیان و همچنین پارک های علم و فناوری نیز یک گردش مالی بسیار خوبی را در زمینه تبدیل فناوری های جدید به صنعت و فروش کارهای حاصل از آن داشتند؛ افق بسیار خوبی پیش روی این نوع صنعت در کشور وجود دارد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: همین که اعتقاد پیدا شده تا به بخش خصوصی بازار علم و فناوری ورود پیدا کنند خودش نعمتی است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک