کد خبر: 30177
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۸/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۳:۵۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اهواز خبر داد ؛

امیدوارم این سفری که در خدمت مسئولان خوزستان هستیم و توفیقی حاصل شده تا در این تربت پاک تنفس کنیم، فرصتی باشد برای اینکه مسئله فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی به دغدغه ای جدی تبدیل شود.

به گزارش خوزستان سرافراز ؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امیدوارم طی سه روز سفر به خوزستان قدمی برای کارهایی که باید انجام بگیرد را برداریم، اظهار کرد: استان خوزستان برای همه ایرانی ها یکی از استان های کشور نیست بلکه قلب ایران محسوب می شود؛ بخش وسیعی از جامعه ایرانی ما ریشه ها و بخش هایی از وجود خود را در این اقلیم قرار دادند و با سفر به این استان احساس حضور در یکی از استان های ایران را ندارند بلکه احساس حضور در وطن را دارند.
نقشی که این استان در مقاومت و دفاع هشت ساله داشته و سپر ایران اسلامی بوده فراموش نشدنی است؛ حق و سهمی که این استان بر تمام نسل حاضر و آینده ایران زمین دارد هرگز از یادها نمی رود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛ تصریح کرد:دریچه ورودی تشیع به ایران از این منطقه بوده و بزرگانی از سحابه از این مسیر معارف اهل بیت را به فضای کشور منتقل و نقش اصلی را در گسترش معارف اهل بیت در این منطقه و اقلیم داشتند؛ پس از آن نیز علما و بزرگان این سرزمین در فهم دینی و شور دینی کوشیده اند و تلاش کردند که مسائل را به ایران اسلامی منتقل کنند.
بزرگانی چون دعبل خزایی، بزرگان فقه مثل شیخ مرتضی انصاری و همچنین بزرگانی که فیض وجودی آنها در طول ۱۴ قرن جامعه اسلامی برقرار بوده و هست. بنابراین هم به عنوان حقی که بر دین داری این جامعه داشتند و هم حقی که بر دفاع و مقاومت سرزمین داشتند حقی فراموش نشدنی است و همچنان در خاطر خواهد ماند.
وی افزود:شورای فرهنگ عمومی بخشی از موضوع فرهنگ است و خوب می دانیم که اگر حوزه فرهنگ به درستی مورد توجه قرار بگیرد حوزه های دیگری که در کنار فرهنگ هستند، سامان بهتری پیدا می کنند.
فرهنگ ضلعی از اضلاع زندگی اجتماعی نیست بلکه روح آن است که اگر بانشاط، پرشور و فعال باشد کالبد زندگی اجتماعی هم می تواند فعال و پرتحرک باشد و اگر دچار خمودگی و افسردگی باشد طبیعتا کالبد هم توانایی خود را از دست می دهد.
صالحی درخصوص رشد و توسعه حوزه اجتماعی گفت : گاها دچار این غفلت شدیم که رشد و توسعه حوزه اجتماعی سخت افزاری است و آن را در جاده سازی و برخی کارهای عمرانی دیدیم اما آنچه که می تواند مخاطره آمیز باشد این است که ریل ها، خطوط و جاده ها بر زمینی استوار شده باشد که زمین ما نباشد.
فرهنگ آن زمینی است که بنا باید در آن ساخته و احداث شود؛ اگر از خود باشد پایدار و اگر از خود نباشد هم اجاره ای و بعد از مدتی جابجا می شود. به نظر می آید آنچه که می تواند نگاه توسعه های کشوری و منطقه ای را تنظیم کند این است که نوع نگاه خود را به مبحث فرهنگ تغییر جدی و ماهوی پیدا کند.
دکتر سیدعباس صالحی با تأکید بر اینکه هزینه کردن برای حوزه فرهنگ را هزینه کرد بی بازگشت تلقی نکنیم، ادامه داد: هزینه در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری مضاعف و با تساعد بالا است؛ اگر خواستار توسعه پایدار هستیم مبتنی بر فرهنگ توسعه پایدار است که اگر متزلزل باشد اصلا توسعه پایدار محقق نمی شود.
بخش مهمی از آنچه در حوزه فرهنگ می تواند و باید رخ دهد، در حوزه فرهنگ عمومی است که این شورا متکلف آن بوده و هست.

وی با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی عالی ترین نهادی است که باید به حوزه فرهنگ عمومی توجه کند، یادآور شد: در بین نهادهای فرهنگی کشور نهادی مشابه این شورا نیست؛ نهادهای دیگر فرهنگی کشور نهادهای بخشی هستند ولی ویژگی این شورا فرابخشی بودن آن است.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه این شورا با یک یا چند دستگاه اداره نمی شود، گفت: کمتر نهادی داریم که این مقدار شبکه فراگیر و سراسری داشته باشد؛ در مرکز، استان و شهرستان به صورت مویرگی در فضای کشور گستره دارد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت تصمیم سازی و تصمیم گیری در درون خود شورای فرهنگ عمومی استان است، گفت: به نظر می آید که شورای فرهنگ عمومی را به عنوان قرارگاهی که برای حیطه پیشران و پیشبرد فرهنگ عمومی مدنظر بوده می شناسیم؛ با این ویژگی ها نهاد کم مانند و کم بدیلی در فضای فرهنگ کشور است.
فرهنگ دینی و دین داری در حوزه رفتارها، ارزش ها و نمادها در مجموع پاره ای از اختلالات وجود دارد که نیازمند رصد و ارائه راهکار برای حل شدن است.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی علائم و هشدارهایی می دهد که باید آنها را جدی گرفت، ادامه داد: در حوزه فرهنگ دینی به صورت کلی تعریف دین داری اجتماعی در حال تغییر است که این مسئله می تواند مخاطره آمیز باشد.

وی با اشاره به اینکه زلزله فرهنگی و گسل هایی که برای ما پیش می آید خیلی خطرناک تر از زلزله های اصلی است، بیان کرد: هشدارهای فرهنگ عمومی خیلی خطرناک تر از ریزگردهایی است که به راحتی قابل رؤیت هستند؛ تغییر تعریف از دین داری در جامعه همه هشدارهایی است که باید آنها را جدی گرفت.
صالحی اضافه کرد: بخش دیگری که در حوزه فرهنگ دین داری در زیربناها به ما هشدار می دهد، حوزه سیاسی و اجتماعی دینی هست؛ جمع بندی به دست آمده کمرنگ شدن خط قرمزهای دین داری است.
وی با طرح این سوال که جامعه ای که اخلاق اجتماعی آن در حال فرسایش باشد آیا می تواند توسعه اجتماعی داشته باشد، گفت: در حوزه اخلاق اجتماعی طی سه دهه اخیر اتفاقات قابل توجهی رخ می دهد؛ در حوزه محورهای مختلف اخلاق اجتماعی از جمله صداقت، امانت و وفای به تعهدات نیز به همین منوال است.
وزیر ارشادبا طرح این سوال که در حوزه فرهنگ اعتماد ملی مردم چقدر به دستگاه های دولتی اعتماد دارند، افزود: در جامعه ای که آمار اعتیاد، طلاق و خانواده های از هم گسسته توسعه اقتصادی به فرجام نمی رسد و نمی توان به توسعه اقتصادی در فضای متراکم اجتماعی به این شکل امیدوار بود.
وی یادآور شد: وزارت ارشاد نیز در حوزه فرهنگ و اجتماعی به افرادی که اقتصاد را جدی تر از حوزه فرهنگ می دانند، هشدارهای مختلفی داده است.
دکتر سید عباس صالحی ؛ انتقاد کرد: در شورای فرهنگ عمومی کشور نیز نهادهای اقتصادی حضور کمرنگی دارند و فقط برخی مواقع ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای برخی مسائل شرکت می کند.
حضور استاندار استان ها در شوراهای فرهنگ عمومی خیلی مؤثر است، بیان کرد: این حضور می تواند به بررسی هشدارهای حوزه فرهنگ عمومی منجر و در نهایت بر اساس آن مسیر سند توسعه استانی را دنبال کرد.
استان خوزستان طلایه دار فرهنگ مقاومت بوده امروز باید طلایه دار فرهنگ عمومی بر مبنای یک فرهنگ دین داری محکم و مقتدر، اخلاق اجتماعی مؤثر و غیره باشد.
صالحی با اشاره به اینکه هشدارها جدی و اکنون وقت اقدام و عمل است، گفت: امیدوارم این سفری که در خدمت مسئولان خوزستان هستیم و توفیقی حاصل شده تا در این تربت پاک تنفس کنیم، فرصتی باشد برای اینکه مسئله فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی به دغدغه ای جدی تبدیل شود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک