کد خبر: 30211
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۰/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۴:۳۰

همه‌ی ما با آن یار مهربان کم‌وبیش آشنا هستیم، اما در دنیای اینترنت و رسانه‌های گوناگونی که به‌سادگی دردسترس همه قرار دارند، لذت غرق شدن در صفحات یک کتاب خوب، به‌راحتی فراموش شده است.

خوزستان سرافراز / همه‌ی ما با آن یار مهربان کم‌وبیش آشنا هستیم، اما در دنیای اینترنت و رسانه‌های گوناگونی که به‌سادگی دردسترس همه قرار دارند، لذت غرق شدن در صفحات یک کتاب خوب، به‌راحتی فراموش شده است. با وجود اینکه سرانه‌ی مطالعه بسیار پایین است و با گسترش شبکه‌های مجازی، این سرانه روزبه‌روز کمتر هم می‌شود، کتاب خواندن چیزی فراتر از یک سرگرمی ساده یا یک تکلیف درسی است فواید کتاب بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنیم .کارلایل می گوید: دانشگاه واقعی، جایی است که مجموعه ای از کتاب در آن جمع آوری شده باشد.

محمدتقی شریعتی میگوید:من ده ساعت مطالعه می کنم تا یک سخنرانی کنم و بعضی یک ساعت مطالعه می کنند و ده مجلس حرف می زنند.براستی جایگاه مطالعه در زندگی ما کجاست و چقدر به ان توجه کرده ایم آیا مسئولان ما در این مورد چه تصمیماتی جهت فرهنگ صحیح مطالعه و استفاده مناسب در زندگی ما از کتاب را ارائه داده اند، باید توجه داشته باشیم که جامعه، جامعه‌ای که مطالعه کتاب دارد و  کتابخوانی در آن فراوان باشد یقینا مسیر کمال خود را هم در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می‌تواند بهتر و صحیح‌‌تر طی کند و باعث توسعه شود متاسفانه اکنون وضعیت مطالعه در شهر ما بسیار پایین است و این موضوع مهم نیاز به یک کالبد شکافی و کارشناسی مناسب دارد تا جهت رفع موانع آن اقدام کنیم.

استاندارد جهانی مطالعه در کشورهای دیگر و کشور ما بسیار جالب است :در ایران آمارهای متعددی برای سرانه مطالعه روزانه کتاب، روزنامه و..گفته می‌شود و اعداد اعلام شده از ۲ دقیقه تا ۷۶ دقیقه متغیر است.در ژاپن میزان مطالعه بسیار جالب است طوری که پیشرفت یک کشور را کاملا نشان خواهد داد:سرانه آمار مطالعه در ژاپن روزی ۹۰ دقیقه است در ژاپن بعضی کتابها ۴ دوره تجدید چاپ می شوند و به رقم ۵ میلیون جلد می رسند و در این کشور حداقل درصدی که به نویسنده می رسد ۲۵ درصد قیمت روی جلد است.کشوری که تعجب شما خواهد برنگیخت هندوستان است: خوشبین ترین آدم ها هم تصور نمی کنند در کشور پرجمعیتی که ۷۴ درصد مردم آن با سواد هستند هر هندی سالانه ۳۲۰ صفحه کتاب بخوانند باورش سخت است اما حقیقت دارد ضمن اینکه اروپایی ها در سال ۱۲۰۰۰ دقیقه کتاب می خوانند در کشورهای حاشیه خلیج فارس تنها ۲۲درصد مردم کتاب میخوانند.

یکی از عمده مشکلاتی که در شهرستان ها وشهرهایی که سبب شده فرهنگ مطالعه و جایگاه کتاب پایین باشد و حس زیبای کتاب خوانی و مطالعه را زنده نکند عدم محل مناسبی برای مطالعه در این شهرهاست ضمن اینکه در مورد دوم میتوان عدم دسترسی آسان به کتاب را مطرح کرد طوری که در کتاب خانه های نهاد کتاب خانه های استان خوزستان کتاب های قدیمی بیشتر یافت میشود ،کتابخانه عمومی شیبا را باید گسترش داد شاید بهترین و مناسب ترین حرکت جهت مطالعه (کیوسک های مطالعه ) باشند که باید بیشتر به انها بهاء دهیم و البته در دسترس شهروندان قراردهیم.

در تحقیقات میدانی که  از بازدیدکنندگان بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران نشان می‌دهد که رمان و داستان بزرگسال بیشترین آمار مطالعه کتاب طی یکسال گذشته را به خود نشان داده است،‌ هم‌چنین میانگین خرید سالانه کتاب پاسخگویان ۲۰۲۰۰۰تومان بوده است این موضوع بسیار قابل تامل است چرا که جایگاه  جانسون در کتاب «هنر کتاب خواندن » می گوید: «کتب می توانند در شمار دوستان ما در آیندما می توانیم به جست و جوی آن ها برویم تا ما را به خودمان بشناسانند . اما این توانایی را نیز دارند که در ما تاثیر کنند و درهای زندگی را به روی ما بگشایند یا ببندند می توانند ما را در پناه خود گیرند یا از میان بردارند . از ما پشتیبانی کنند یا منکوبمان سازند . کتاب ها چون زبانند که بهترین و در عین حال بدترین چیزها است.امیل فاگه، نویسنده فرانسوی، عقیده دارد که باید در خواندن کتاب استقامت داشته باشیم استقامت لجاجت نیست بلکه نوعی بردباری است که ذوق ما را می پرورد و درک ما را عمیق می کند.بیکن جمله زیبایی در این باره دارد: «برخی کتب را باید چشید، بعضی دیگر را باید بلعید و قلیلی را هم باید جوید و هضم کرد!

احمد سلامات – شیبان

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک