کد خبر: 30222
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۸/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۱:۲۶

استان نیازمند آن است که سطح تنش ها و اختلاف ها کاهش یابد، پس چه بهتر می شود که در به کارگیری نیروها از کسانی استفاده شود که حداقل جامعه، نخبگان و رسانه ها در مقابل به کارگیری آنها واکنش منفی نداشته باشد و هزینه اضافه ای برای استان ایجاد نشود

یادداشتی بقلم مریم مقدمی اصل درخوزستان سرافراز؛

موضوعی که در هر انتصاب، تودیع و معارفه ای بر سر زبان ها می افتد، بحث بومی یا غیر بومی بودن نیروهای به کار گرفته شده است. این موضوع آنچنان حساس شده که تا مدت ها بحث اصلی محافل مربوطه و رسانه ها می شود و بر کارکرد نیروی جدید نیز تاثیر گذار است.

اینکه نیرو بومی یا غیر بومی باشد مدافعان و مخالفان خاص خود را دارد و هر کس از دریچه ای این موضوع را بررسی می کند، موافقان نیروی غیر بومی نگاه ویژه ای به شایسته سالاری دارند و استدلال دیگرشان این است که نیروی غیر بومی در بحث های قومی و طایفه ای گرفتار نمی شود و راحت تر می تواند امورات را جلو ببرد.
موافقان نیروی بومی نیز به توانایی های بچه های خود استان تاکید دارند و حرفشان این است که وقتی شاخصی برای شایسته سالاری وجود ندارد و خروجی قابل توجهی نیز از نیروهای غیر بومی دیده نشد پس بهتر است که از بچه های استان استفاده شود، حرف دیگرشان هم این است که خوزستانی، دلش برای خوزستان می سوزد و کارایی بیشتری از خود نشان می دهد.
فارغ از نگاه های مطرح شده، به نظر می رسد که نمی توان یک قانون کلی را در این خصوص مطرح کرد، نمی شود چشم به شایسته سالاری بست و نه می توان فرصت بروز توانایی را از نیروهای استان گرفت.
بهتر آن است که از قانون کلی صرف نظر کنیم و با توجه به شرایط به کارگیری نیروها را بررسی کرد، وقتی که استان درصد بیکاری بالایی دارد چندان منطقی و عقلی نمی رسد که در رده های پایین ادارات و نهادها نیروهای غیر بومی به کار گرفته شود، مسلما جوانان این خطه آنقدر توانایی دارند که کارهای رده های میانی و حتی بالاتر سازمان ها را بر عهده بگیرند.

در خصوص روسای ادارات و سازمان های مهم استان نیز بهتر است که اصل بر همان روال شایسته سالاری بچرخد، تنها باید این نکته را در نظر داشت که یک نگاه یکسان به هر دو نیرو شود، نه اینکه با لابی و رابطه نیروی غیر بومی وارد استان شود و در جواب تنها به پاسخ شایسته سالاری اکتفا شود، نکته دیگر آن است که بین دو نیرو که از یک توانمندی برخوردار هستند بهتر است از نیروی بومی که به ظرفیت و دغدغه های استان آشنایی بیشتری دارد استفاده شود.
استان نیازمند آن است که سطح تنش ها و اختلاف ها کاهش یابد، پس چه بهتر می شود که در به کارگیری نیروها از کسانی استفاده شود که حداقل جامعه، نخبگان و رسانه ها در مقابل به کارگیری آنها واکنش منفی نداشته باشد و هزینه اضافه ای برای استان ایجاد نشود، هدف توسعه و آبادانی استان است که چه خوب می شود اگر به دست همین جوانان و کاربلدان استان این اتفاق رقم بخورد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک