کد خبر: 30231
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۴/ فروردین/ ۱۳۹۷ - ۴:۴۱

 

به مناسبت آغاز سال جدید، بازار نوروزی عیدیا با حضور مسئولان و استقبال مردم در این شهرستان برپا شد.

خوزستان سرافراز/ به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، کبری ابوعلی دراین خصوص اظهار کرد: یکی از آداب و رسوم شهرستان بهبهان برپایی بازار عیدیا است. عیدیا” به معنی “عیدی‎ها” بازاری مختص کودکان می‌باشد.

او با بیان اینکه این بازار در اولین روز عید نوروز هر سال تشکیل می‎شود, ادامه داد: ریشه این رسم در متون تاریخی و کهن آمده است و نشان‎دهنده عمق دیرینگی این رسم در بهبهان است که شاید در دیگر نقاط کشور منسوخ گشته ولی همچنان در این بخش از ایران پابرجا است. از طرفی نشان دهنده اهمیتی است که ایرانیان به کودکان می‌دادند و همچنین درایت آنان برای حفظ سنت نیکوی نوروز از طریق آموزش عملی به کودکان در قالب بازی و جشن را نشان می‌دهد.

رئیس میراث فرهنگی بهبهان افزود: این رسم به‎جامانده از قدیم معمولاً هر سال در نخستین روز از سال نو در محل میدانی بی‎بی‎ خدیجه به‌صورت دستفروشی انواع عروسک، اسباب‎بازی، تنقلات، پوشاک و غیره توسط فروشندگان برگزار می‌شود.

ابوعلی خاطرنشان کرد: امسال در نخستین روز از سال ۹۷ مجموعه اداره میراث فرهنگی در کنار دیگر مسئولان در بازدیدی از این بازار دیدن کردند و ضمن تبریک سال نو به همشهریان و بازدید از رسوم محلی، در جریان وضعیت برپایی این مراسم قدیمی قرار گرفتند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک