کد خبر: 30324
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۲۴/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

برای ترامپ و نتانیاهو قابل تحمل نیست که قطعنامه های صادره علیه ایران یکجا لغو و پروژه ایران هراسی شکست خورده باشد.

یادداشتی بقلم مهدی مکارمی در خوزستان سرافراز؛

۱) دیوید کی نایلز روسی که یک یهودی و از مدافعان سرسخت شکل گیری اسرائیل بود، هم در زمان ریاست جمهوری روزولت و هم ترومن در کاخ سفید کار می کرد. مشهور است که می گفت: «اگر روزولت زنده می ماند ، اسرائیل شاید به یک دولت و کشور تبدیل مبدل نمی شد.» آلفرد ام لیلنیتال در کتاب «تاریخ صهیونیزم» بر اساس گفتگوهای ضبط شده کاخ سفید که اسناد آن در ۱۹۶۴ افشا شد گفته است: «روزولت شخصا ایده ایجاد یک دولت یهود را نفرت انگیز می دانست.»
بعد از روزولت اما همه چیز تغییر کرد و ترومن، هفتاد سالِ قبل ساعاتی بعد از اعلام موجودیت اسرائیل، آن را به رسمیت شناخت و اینک، بدستور ترامپ جشن انتقال سفارت امریکا به اورشلیم به این مناسبت برگزار می شود.
گرچه روزولت از دورنمای صلح بعد از ۱۹۴۵ سخن می گفت اما با روی کار آمدن ترومن و پایان جنگ، ایالات متحده همچنان سیاست خشونت و تجاوز نظامی را در پیش گرفت و حمایت از دیکتاتورها هرجا که منافع امریکا اقتضا کند دنبال شد؛ از یونان تا کشورهای خاورمیانه، جنبش های دموکراتیک و ملی گرایانه سرکوب می شد. در ۱۹۵۳ دولت ملی و دموکرات مصدق را سرنگون کردند و…
از همین زمان است که نفوذ لابی اسرائیلی را در امریکا کم کم آغاز می شود. رویدادی که منتقدان سیاست های ایالات متحده از ۱۹۴۵، آن را بازگشت مجدد سرمایه داران به دولت آمریکا مصادف می دانند؛ وال استریت دوباره به قدرت برمی گردد.
در دوره جان اف کندی گرچه او از وفاداری اش به اسرائیل سخن می گفت اما راهبردی که او در برابر کمونیسم پیش گرفته بود مبتنی بر اصلاحات سیاسی و اقتصادی بود وخطری که از جانب این راهبرد، وال استریت، بوئینگ، جنرال الکتریک، لابی اسرائیل و…. را تهدید می کرد، این بود که این راهبرد به کاهش شدید سود آنان منجر می شد. برای امریکا، جنگ در خاورمیانه تجارتی پرسود بود و این سیاست پایانی بر این سود سرشار تلقی می شد. برای همین است که هنوز هم در قتل کندی تردیدها هست و بسیاری این رویداد را به همین لابی ها ربط می دهند. بعد از کندی، سیاست ایلات متحده باز بر مدار نظامی گری و جنگ قرار گرفت.
۲) نوام چامسکی تحلیل گر سیاسی، در «دولت های فرومانده» با اشاره به تقویت نظامی اسرائیل توسط امریکا در دوره جرج بوش پسر بویژه در سال ۲۰۰۴ و تهدید ایران می گوید: «به نظر می آید که ارعاب و تهدیدات واشنگتن علامت جنگی قریب الوقوع نباشد اما از طرف دیگر چندان منطقی هم نیست که سال ها قبل از حمله، به کشوری علامت بدهند.» هدف از این کارها از نظر چامسکی، برانگیختن ایران به اجرای سیاست هایی بود که در داخل باعث ناراضی تراشی می شود. این سیاست ها بگفته او می توانند آشوب های داخلی را برانگیزند و شاید ایران را به اندازه کافی تضعیف کند که ایالات متحده بتواند دست به عملیات بزند. از طرف دیگر این سیاست ها می تواند به آمریکا کمک کند تا برای ازوای بیشتر ایران به متحدین خود فشار آورد.
او در جایی دیگر می گوید: بطور کلی نظام های عقیدتی سیاسی (doctorinal system) برای آسانی کار در رسیدن به هدف، دشمن کنونی را طوری جلوه می دهند که گویی او بالذاته اهریمن است.
او همچنین می گوید: در دنیای عرب و اسلام، تاریخی طولانی مدت از تلاش برای اوسعه ی دموکراسی و حقوق بشر وجود دارد که اغلب این تلاش ها بوسیله دخالت های امپریالیسم غربی از حرکت بازمانده است.
۳) چراییِ مخالفت با برجام
دونالد ترامپ که به نوشته فرید زکریا گویی آمده تا به صلح روزولت و حکمرانی مبتنی بر نظم بین المللی پایان بدهد، حالا مخالف سرسخت برجام است و هم ردیف با نتانیاهو، در تلاش برای ناکارامد نمودن و انهدام آن است و برای همین از برجام خارج شده است.
برجام تامین کننده منافع لابی های تاثیرگذار اقتصادی، نظامی و اسرائیلی در ایالات متحده نیست و تنش ها در خاورمیانه را کم می کند. ایران هراسی بخشی از پروژه آشوب در خاورمیانه بوده است و برجام تضمین می کند که ایران تهدیدی برای هیچ کشوری در منطقه نیست.
اما ترامپ در کنار نتانیاهو تلاش می کند تا با برساخت مساله ای بنام ایران، با فروش اسلحه تجارت کند.
برداشتی که او از ظریف در مقابل وزیر خارجه سابق امریکا پس از مشاهده او در یک برنامه تلویزیونی دارد تعبیر دیگری است از تمثیلی که نتانیاهو برای حسن روحانی بکار برده بود؛ گرگی در لباس میش.
برای ترامپ و نتانیاهو قابل تحمل نیست که قطعنامه های صادره علیه ایران یکجا لغو و پروژه ایران هراسی شکست خورده باشد. نه تنها این بلکه، ایران از میدان داران جدی تحولات منطقه باشد، نفتش را به آسانی بفروشد، کشتی هایش بیمه باشند و با کشورهای اروپایی روابط تجاری و بازرگانی داشته باشد و برجام بهانه های بیشتر برای جنگ افروزی در منطقه را از بین ببرد.
آنها یک مساله جدی دیگر هم دارند، همان که چامسکی گفته بود. امریکا مخالف شکل گیری و تقویت هر دموکراسی و حرکت اصلاح طلبانه در منطقه است. دکترین نظامی اقتصادی آنها بر نبود عقلانیت و زوال سرمایه و پیوند سیاسی اجتماعی دولت های منطقه با مردمان شان استوار است. آنها با حکام سعودی رقص شمشیر برپا می کنند و آنهار ا تا دندان مسلح می کنند؛ در مقابل ایرانی که رئیس جمهورش با آرای میلیونی انتخاب می شود.
سیاستی که یاداور اشاره معروف ترومن درباره سوموزا دیکتاتور نیکاراگوئه است؛ بله او حرامزاده است اما آدم ماست!
دیکتاتورها، آدم آنهایند و هر صدایی در منطقه که متکی بر مردم یک کشور باشد در مقابل آنهاست. برای همین است که چامسکی می گوید امریکا برخلاف شعارهایی که می دهد با دموکراسی در خاورمیانه مشکل دارد.
تضعیف روحانی برای ترامپ و نتانیاهو در واقع تضعیف مدل حکومتی حاکم بر کشور ما نیز هست و عدم موفقیت روحانی در اجرای برنامه های اصلاحی اش، از نظر آنان به مثابه آسیب پذیری بال جمهوریت نظام است چراکه آنها برجام و ثمرات آن را باعث امیدبخشی به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی حاکمیت جمهوری اسلامی و اعتماد مردم به حصول بهبودی شرایط از طریق صندوق های رای می دانند و برعکس شکست برجام و تضعیف دولت روحانی را به منزله راهبردی برای تضعیف جمهوری اسلامی دنبال می کنند و از استحکام یافتن پیوند حاکمیت و ملت بواسطه صندوق های رای نگرانند. این دقیقا همان مشکلی است که منافقین و دیگر اپوزیسیون مخالف نظام سالهای سال با آن مواجهند و سعی دارند مردم را از حضور پای صندوق های رای دلسرد کنند و مخالفت آنان با صداهای اعتدال گرایانه و اصلاح طلبانه در درون نظام از همین زاویه قابل ارزیابی است. همه این لابی ها نمی خواهند مدل حکومتی مبتنی بر رای مردم که دستاورد انقلاب اسلامی است موفق باشد. می خواهند به مردم ایران بگویند به دموکراسی در کشورتان باور دارید و از آن صیانت می کنید؟ این هم نتیجه اش.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتشار یافته: يك نظر
 • A
  |
  |
  ۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
  من تا حدودی با نظر شما مخالفم اگر کاملا متن برجام خونده باشی متوجه میشی که آمریکا هیچی تعهدی نداده و حضور یا عدم حضورش در برجام فرقی به حال ایران نمیکرد شما میگی برجام برا مردم امید بخش بوده در حالیکه اعتراضات داخلی و مشکلات اقتصادی بعد از برجام بوجود آمده یعنی برجام از اول هیچ نقشی نداشته حتی نتونسته پرچم ایران رو بر فراز کشتی سانچی بالا ببره .یعنی تحریم حق کشتیرانی برداشته شده یا نشده شما بگین ؟ به نظرم باید مث حاج بابایی گفت جسد برجام دفن کنید تا بوی تعفنش محیط زیست آلوده نکرده روحانی هنوز با حمایت های شما میخواد رو به جلو فرار کنه .راستی از دلار چه خبر
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک