کد خبر: 30386
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲/ خرداد/ ۱۳۹۷ - ۶:۱۲

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، یادداشت زیر به قلم دکتر غلامرضاشریعتی استاندار خوزستان امروز چهارشنبه (دوم خردادماه) در روزنامه همشهری منتشر شد.

فتح‌ خرمشهر مانند جنگ بدر و تجلی ارادۀ خداوند بود. این پیروزی، حاصل مجاهدت‌های رزمندگان اسلام، رهبری امام امت و یاری خداوند بود و پس از پایان جنگ تحمیلی نیز عنایت خداوند شامل حال مردم کشور شد و مردم ایران در عرصه های مختلف پله های ترقی و پیشرفت را طی می‌کنند. دولت نیز برای توسعه و رونق گرفتن خرمشهر متعهد به تداوم اجرای کار زیربنایی است. دولت در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان کمک به توسعۀ خرمشهر در بودجۀ عمومی در نظر گرفت و براي سال جاري این حمایت دوباره پیش‌بینی شده است. حجم کاری که در خرمشهر در زمینۀ آب و فاضلاب شروع شده، بیش از ۸۰ میلیارد تومان است. ظرف یک ماه آینده آب شرب مردم خرمشهر را از طرح آبرساني «غدیر» تامین خواهیم کرد تا آب از رودخانه کارون برداشت نشود. روستاهای خرمشهر به تدریج از طريق این طرح آبرسانی خواهند شد.

مخزن آب دوم برای خرمشهر با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در دست احداث است و تصفیه‌خانه فاضلاب خرمشهر و آبادان که با ۳۵ میلیون دلار از طریق فاینانس چینی در حال اجراست، تا سال ۹۸ افتتاح خواهد شد. درباره گمرک شلمچه نیز اقدامات مهمی از جمله اجرای طرح ورود اتباع خارجی بدون ویزا به منطقه آزاد اروند صورت گرفته است. این امر باعث می‌شود روزانه به طور متوسط ۲ هزار تا ۳ هزار عراقی وارد خرمشهر و آبادان شوند و تعامل اقتصادی انجام پذيرد.

به صورت جدی به دنبال رفع مشکل بندر خرمشهر هستیم و برای رفع موانع موجود پیش روی صادرات در پایانه مرزی شلمچه برنامه‌هاي مشخص داریم. چهارخطه کردن محور اهواز به خرمشهر نیز در دستور کار است و پیگیر تسریع در اجرای آن هستیم و امیدواریم در سال ۹۷ آن را شروع کنیم. پروژه چهارخطه کردن جاده اهواز- خرمشهر به طول ۱۱۵ کیلومتر با برآورد هزینۀ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان نيز اجرا خواهد شد. اتصال راه‌آهن جنوب از طریق مرز شلمچه به بصره (۳۲ کیلومتر) را نیز در دستور کار قرار دادیم و انتظار می‌رود با توجه به اهمیت این موضوع، راه‌آهن کشور نيز اهتمام جدی‌تری نشان دهد تا این طرح محقق شود. کارهای اداری احداث راه آهن بندرامام- خرمشهر به طول ۱۴۰ کیلومتر به پایان رسیده است و امیدواریم ظرف یک ماه آینده شرکت پروژه تشکیل شود و سپس پیمانکار کار خود را آغاز کند. بیشترین حجم از کمک های فنی و اعتباری را که ۱۰ درصد سود بانکی آن را دولت می‌پردازد، خرمشهر و آبادان جذب کرده‌اند. از ۴۰۰ و اندی میلیارد تومان، حدود ۶۴ میلیارد تومان به این دو شهر اختصاص یافته است که سهم خرمشهر از این مقدار از آبادان بیشتر است. وام مشاغل روستایی در اختیار مردم خرمشهر قرار گرفته است. همچنین با همکاری منطقه آزاد اروند در روستاهای خرمشهر کارهای مفیدی شده است. در زمینۀ آموزش و پرورش ۳۸ میلیارد ریال اعتبار از محل کمک های منطقه آزاد اروند برای تجهیز و تعمیر مدارس حاشیه و روستایی خرمشهر و مینوشهر اختصاص یافت.

در خصوص بهداشت و درمان نیز اخیرا پروژه‌های بازسازی و توسعه بخش بلوک زایمانی و بازسازی و توسعه اورژانس بیمارستان ولی‌عصر(عج) و کلینیک ویژه خرمشهر افتتاح شد. بیمارستان قلب خرمشهر هم در حال ساخت است.

شرایط كلي خرمشهر رو به بهبود نسبی است و نمودار وضع اين شهر، رشد نشان می‌دهد و خرمشهر در مقايسه با سال هاي گذشته شرایط مناسب‌تری پیدا کرده است.

منبع: روزنامه همشهری

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک