کد خبر: 30578
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۱/ تیر/ ۱۳۹۷ - ۲:۰۷

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه و مشاور معاون اول رییس جمهور گفت: بازار عراق یک بازار رقابتی است که باید برای دستیابی به این بازار تلاش کرد و نباید منتظر ماند تا دیگران به سراغ ما بیایند.

به گزارش خوزستان سرافراز به نقل از روابط عمومی معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان، حسن دانایی‌فر در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی که امروز (۱۰ تیرماه) در سالن جلسات شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد، خطاب به مسئولان اتاق های بازرگانی استان عنوان کرد: اتاق بازرگانی باید پیشانی برقراری روابط ایران و عراق باشد ، دولت هم در کنار اتاق خواهد بود.

وی با بیان این که باید از بازار عراق برای ورود به بازارهای جهان عرب استفاده کنیم، اظهار کرد: در کارهای تجاری به پوست‌اندازی و تغییر نگرش نیاز داریم.

دانایی فر که مشکلات و دغدغه‌های صادرکنندگان را مورد بررسی قرار داده بود، به حل مشکل تجار از طریق دفتر وزارت امور خارجه اشاره کرد و گفت: شش دفتر نمایندگی و پنج کنسولگری و یک سفارت در عراق داریم.

وی به صادرات در سال‌های ۸۵ و ۸۶ اشاره کرد و با یادآوری این که در آن زمان صادرات ۷۹۰ میلیون دلاری انجام می شد به طوری که در سال ۸۵ به ۶٫۴ میلیارد دلار در بخش کالا رسیدیم.

دانایی فر تصریح کرد: ایران حجم قابل توجهی صادرات دارد و ‌رقم صادرات کالایی، نسبت به کل کالاهای غیرنفتی، عدد کمی نیست اما این میزان از صادرات متناسب با استحقاق، ظرفیت، عمق فرهنگ، ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک، سرمایه‌گذاری‌ها و ارتباطات ما با عراق نیست.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه گفت: سوال اینجاست که برای افزایش حجم صادرات باید چه کارهایی انجام دهیم. باید آسیب‌شناسی کنیم که چرا در مرز شلمچه در سه ماهه سال گذشته ۱۹۷ میلیون دلار صادرات داشتیم، اما در سه ماهه امسال تنها ۸۷ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم. باید بدانیم مشکل کار کجاست؟ و مشخص شود چه بخشی از این مشکل باید در عراق و چه بخشی در تهران باید پیگیری شود؟
دانایی فر با تاکید بر این که بازار عراق یک بازار آزاد رقابتی است، تصریح کرد: نمی‌توانیم با نگاه‌های گذشته روابط تجاری خود را با عراق احیاء کنیم، باید نوآوری داشته باشیم و خود را برای حضور در بازارهای رقابتی که هیچ محدودیتی از نظر سیاسی و مالی ندارند، آماده کنیم.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با بیان این که ما نیازمند تغییر نگرش هستیم، اظهار کرد: یک سری تفاهم‌نامه بین دو‌کشور به امضا رسیده تا در صورتی که تاجر ایرانی در آنجا دچار مشکل شود، بتواند پر محاکم قضایی پیگیر حقوق خود شود اما گاهی چون آنها را تجربه نکرده‌ایم، گمان می‌کنیم چنین قوانینی وجود ندارد.

دانایی فر ضمن تاکید بر این که در کار تجاری به یک پوست‌اندازی نیاز داریم، گفت: اگر پوست اندازی در تجارت نداشته باشیم، مطمئن هستم که استان از این قافله عقب می‌ماند.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه تصریح کرد: صادرات سه ماهه گذشته ما به عراق ۲۱ درصد افزایش داشته است. کشور عراق روزانه چهار میلیون بشکه صادرات نفت دارد. عراق یک کشور فقیر نیست، بلکه یک جامعه مصرفی است. خوزستان نباید تنها یک گذرگاه باشد؛ بلکه تاجر ما باید بتواند با عراق تجارت کند.

دانایی‌فر گفت: ما باید به سمت سرمایه‌گذاری مشترک پیش برویم و از بازار عراق به عنوان سکویی برای ورود به بازارهای جهان عرب استفاده کنیم. تجارتی که ما ۶٫۴ میلیارد دلار غیر از برق و گاز و … در صادرات داشته باشیم، اما در مقابل عراق ۸۸ میلیون دلار صادرات به کشور ما داشته باشد، نمی‌‌تواند این بازار را تضمین کند. باید در روالی که به آن عادت کرده‌ایم، تغییراتی ایجاد کنیم. صادقانه از شما تقاضا دارم از کاروان تجارت با عراق عقب نمانید. من بسیار با انگیزه هستم که خوزستان در تجارت با عراق به حد اعلای خود برسد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک