کد خبر: 30586
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۱/ تیر/ ۱۳۹۷ - ۱:۳۶

جهت برون‌رفت از این اوضاع و شرایط چاره‌ای جز این نیست که مردم نسبت به این موضوع حساس شوند

خوزستان سرافراز / نوید قائدی ؛

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار برای جبران عقب‌ماندگی‌های استان خوزستان و حرکت در جهت رشد و توسعه همه‌جانبه تمامی بخش‌ها اعم از تولید، خدمات؛ اجرا و … انتصاب مدیرانی کارآمد و خلاق است، که ضمن داشتن تخصص و تجربه کافی درزمینهٔ حرفه موردنظر، نسبت به مردم منطقه احساس تعهد و تعلق‌خاطر داشته باشد. حس تعلق‌خاطر یک مدیر نسبت به مردم منطقه می‌تواند منشأ خدمات بزرگ جهادی و خستگی‌ناپذیری او گردد. کم نبوده‌اند مواردی که به‌واسطه انتخاب مدیران ضعیف، لطمه‌های جبران‌ناپذیری بر بدنه اجرایی استان واردشده است.
در کشورهای توسعه‌یافته مدیریت از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه محسوب می‌شود و محال است در رأس امور مدیرانی را قرار دهند که فاقد شرایط و شاخصه‌های تعریف‌شده لازم باشند. در این کشورها مدیران ارشد معمولاً رشد یافته همان دستگاه‌هایی هستند که در آن‌ها طی طریق کرده‌اند و مراتب و مدارج را طی کرده‌اند، از کارمندی جزء تا مدیریت‌های خرد و متوسط و کلان را تجربه کرده‌ و بر تمامی روش‌های اجرایی دستگاه مربوطه و اهداف و افق‌های مطابق با برنامه‌های دولت و حاکمیت اشرافیت کامل دارد. چنین مدیرانی به‌واسطه داشتن تخصص و دانش کافی و به‌روز یک کارشناس زبده محسوب می‌شوند و معمولاً این مدیران از حس خلاقیت و تعهد بالای کاری و انگیزه‌ای برخوردارند که قبل از انتخاب موردسنجش و ارزیابی قرار خواهند گرفت. محال است در کشورهای توسعه‌یافته مثلاً مدیر بخش میراث فرهنگی و گردشگری را در امر ورزش وارد نمایند چون در آن کشورها به هر دو مقوله میراث فرهنگی و ورزش به‌عنوان امور تخصصی نگریسته می‌شود. یا این‌که یک کارشناس ارشد را دریکی از کشت و صنعت‌ها بدون طی طریق اداری و مدارج کاری به‌عنوان مدیر ارشد انتخاب نمایند.یا انتخاب مدیریت به بخش مهم مانند مسکن و راه را که جزء امور زیربنایی و اساسی است به‌راحتی در اختیار کسانی که تجربه کافی ندارند قرار نمی‌دهند.

اما در کشور ایران و خصوصاً استان خوزستان شرایط فرق دارد و روش‌های انتخاب مدیران ارشد و حتی میانی و … در اکثر امور اجرایی و تولیدی و خدماتی و حتی آنجایی که باید کاملاً تخصصی باشد، چرخه‌ای ناکارآمد است که معمولاً به‌واسطه فشار گروه‌های سیاسی، جناحی و شاید قومی و…. منجر به این انتخاب‌ها می‌شود، وگر نه هیچ دلیل منطقی ندارد که فردی که به‌هیچ‌عنوان شرایط و ضوابط لازم را ندارد به‌عنوان مدیر ارشد یک مجموعه مهم انتخاب گردد.

این انتخاب‌های کاملاً جهت‌دار و ناکارآمد می‌تواند موجب اعمال مدیریت‌های ضعیف و تصمیم‌های اشتباه و یا موجب پایین آمدن کارایی مجموعه و دیگر نواقص اساسی گردد که دود آن مستقیم به چشم مردم این استان خواهد رفت.
جهت برون‌رفت از این اوضاع و شرایط چاره‌ای جز این نیست که مردم نسبت به این موضوع حساس شوند. نقش و جایگاه جراید استان و سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با حقوق شهروندی و نخبگان و روشنفکران در تمامی قشرهای علمی و حوزوی و مردمی و… بسیار مهم و اساسی است که باید نسبت به این موضوع حساس باشند و مطالبه گری عام نمایند که من‌بعد در انتخاب مدیران در تمامی جایگاه‌ها باید دقت لازم به عمل آید تا اصلح‌ترین و واجد شرایط ترین افراد انتخاب و انتصاب یابند و وظیفه انتخاب گران این است که شفاف و روشن روش انتخاب و شاخصه‌های تعریف‌شده و دلایل را برای مردم منتشر و اطلاعات آن را در اختیار افکار عمومی برای قضاوت و سنجش قرار دهند.

در صورت نهادینه شدن این روش نظارت مردمی و مدنی می‌توان انتظار داشت در آینده اعمال‌نفوذ گروهای زیاده‌خواه کمتر و جایگاه مدیریت‌های استان ارتقاء و نظام‌مند شود. فراموش نکنید هر جا مردم درصحنه حاضر باشند این امکان میسر است که اجرای امور با اصلاح و ارتقای کیفیت همراه شود.
انشاء…

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک