کد خبر: 30719
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ تیر/ ۱۳۹۷ - ۷:۳۹

بازی با نام ها برای توجیه اتفاقات را باید تمام کرد و به نقد مسائلی پرداخت که ریشه اصلی تنش های بازار بوده اند و راه را برای توزیع رانت های کلان ارزی و طلایی به خواص باز کردند.

خوزستان سرافراز/ سردار حسین رحیمی ؛ فرمانده انتظامی پایتخت گفت :
۱۸نفر از نوچه ها و عوامل باند سلطان سکه به پلیس احضار و تعدادی از آنها بازداشت شده اند.یک روز قبل غلامحسین محسنی اژه ای ؛ سخنگوی قوه قضاییه از نام واقعی سلطان سکه پرده برداشت و او را حمید مظلومین معرفی کرد که به همراه پسرش محمدرضا مظلومین به سوداگری در بازار سکه مشغول بوده و سابقه بازداشت در چندسال قبل را نیز داشته است.

اگر بخواهیم درخصوص خبر مذکور نقدی را به رشته تحریر دراوریم ؛ باید گفت :
اقتصاد ایران از نظر GDPدر جایگاه بیست و هفتم جهان قرار دارد و تولید ناخالص داخلی آن به بالای ۴۳۲میلیارد دلار می رسد.اما حالا این اقتصاد بالاترین نرخ ارز و طلا را در تاریخ خود تجربه می کند و در طول چندماه شاهد افزایش ۱۰۰درصدی قیمت سکه و ارز بوده است.این نابسامانی و تنش می تواند ریشه در بسیاری مسائل اقتصادی ؛ روانی و سیاسی داشته باشد اما به نظر می رسد در شرایط فعلی نیز قرار است با سناریوهایی نظیر سناریوهای سال های ۹۰ و ۹۱این اتفاقات توجیه شود.چهره ای مانند جمشید بسم الله که گناهکار جهش ارزی در سال ۹۱معرفی شد و بعدها محمود بهمنی؛ رئیس کل وقت بانک مرکزی به بی گناهی اش رای داد؛ حالا جای خود را به حمید مظلومین داده که با عنوان سلطان سکه مقصر بخش قابل توجهی از نابسامانی های بازار سکه معرفی می شود.پیش تر در زمانی که دلار هنوز به ۵هزار تومان هم نرسیده بود تعدادی از دلالان بازار ارز دستگیر شدند و قرار بود بازار آرام بگیرد؛ اما دلار از همانجا ۱۰۰درصد دیگر رشد کرد.
مسئله اصلی این است که اقتصاد ایران تا این حد کوچک و زبون نیست که با فریادهای یک نفر روی چهارپایه یا خرید ۲تن سکه به هم بریزد.
قیمت امروز این ۲تن سکه به ۷۰۰میلیارد تومان هم نمی رسد در حالی که اقتصاد ایران ۱۶۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد.
حقیقت این است که نه اقتصاد و حاکمیت ایران می تواند بازیچه یک یا چند نفر قرار گیرد و نه مردم از نظر اقتصادی آن قدر بی سواد هستند که بازیچه دست این چند نفر شوند؛ پس بازی با نام ها برای توجیه اتفاقات را باید تمام کرد و به نقد مسائلی پرداخت که ریشه اصلی تنش های بازار بوده اند و راه را برای توزیع رانت های کلان ارزی و طلایی به خواص باز کردند.
اظهارات رییس پلیس و سخنگوی قوه قضاییه از روی انجام وظیفه است و چیزی خارج از حقیقت نیست ؛ زیرا این افراد وجود دارند و احتمالا مرتکب تخلف شده اند.
اما تمرکز رسانه ای بیش از حد روی این اسامی و ماجراهایشان می تواند زمینه مخفی شدن مسئولان پشت این نام ها را فراهم آورد؛ مسئولانی که بی شک اشتباهاتی در سیاستگذاری های خود داشته اند که اقتصاد کارش به اینجا رسیده اما اکنون از پاسخگویی طفره می روند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک