کد خبر: 30770
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۴/ مرداد/ ۱۳۹۷ - ۵:۰۶

نیمه‌شب ۲۲ آذر ۱۳۹۰ فرهنگسرای در حال ساخت «بهمن علاءالدین» در بلوار ساحلی اهواز، به‌طور شبانه توسط عوامل شهرداری اهواز با خاک یکسان شد؛ و واقع‌شدن در حریم رودخانه کارون یکی از دلایل تخریب این فرهنگسرا عنوان شد.

*ابوالفضل عابدینی نصر؛ روزنامه نگار

«دست‌پاکی»، «تقوا» و صفت‌های این‌چنینی و گاهاً مذهبی کلیدواژه‌هایی هستند که هواداران برخی از مدیران با تأکید و اصرار بر روحیه‌ی شخصیت موردعلاقه‌شان راه هرگونه نقد را برای منتقدان می‌بندند و استدلالشان به گونه ایست که گویی قراراست این مدیر محل رفع‌ورجوع امورمذهبی شهروندان باشد و توجه ندارند که مدیر اجرایی باید روحیات و توانایی‌های دیگری نیز داشته باشد. البته با دقت و توجه بیشتر در نحوه عملکرد همین دسته از مدیران متوجه تناقضات جدی در رفتار آن‌ها می‌شویم. در شرایط کنونی کشور که اعتماد مردم به مسئولین کشور دچار خدشه و آسیب گشته هیچ‌کس به‌اندازه مسئولین نمی‌تواند به جبران خسارت بپردازد. صداقت در گفتار، کردار و رفتار یک مدیر واکنش مثبت شهروندان را به همراه دارد و همراهی مردم بسیاری از مشکلات و معضلات پیش روی مدیران را برطرف می نماید.
شهر و شهروندان اهواز طی سال‌های اخیر زخم‌های زیادی را متحمل شدند و بسیار افرادی بودند که با رفتار خویش بر این زخم نمک‌زده و سطح بی‌اعتمادی به بدنه مدیریتی شهر را عمیق و عمیق‌تر کردند. در رفتار سنجی این مدیران ملاحظات سیاسی، جناحی و منافع اقتصادی دو نکته اساسی برای توجیه کردار آنان بیش از همه مؤلفه‌های دیگر قابل‌لمس است. ملاحظاتی که بر ذکر و تسبیح غلبه کرده و باعث بروز رفتارهای پوپولیستی و مردم‌فریب نیز می‌شوند. البته باید این مسئله بیان گردد که در عصر پیشرفت تکنولوژی و وجود رسانه‌های مجازی و انبوه شبکه‌های اجتماعی بروز چنین رفتارهایی دور از چشم نمی‌ماند و فعالان شبکه‌های اجتماعی به لحظه مشغول رصد و تحلیل اتفاقات و تحولات پیرامون خود هستند. از کیک تولد مدیرکل تا افطاری پرزرق‌وبرق شورای هماهنگی یک طیف سیاسی گرفته تا بیلبوردهای تبلیغاتی و انواع زد و بندهای اداری و حتی پوشش و ظاهر مدیران موردتوجه فضای مجازی قرار می‌گیرد.
در این فضا اینکه فردی خیال کند چند صباحی که بر مسند قرارگرفته و می‌تواند به‌ دوراز قضات شهروندان هر اقدامی را که خواست به انجام برساند باطل و دور از دسترس است. بهترین نوع کنش مدیریتی در برابر این پدیده ارتباطی مدرن، صداقت گفتاری و سلامت رفتاری در مواجه با شهروندان است
یکی از مصادیق این‌گونه رفتارهای مورداشاره نحوه برخورد شهرداری اهواز با پروژه‌های تعریف‌شده در حریم و بستر رودخانه کارون است.
در اخبار آمده بود که نیمه‌شب ۲۲ آذر ۱۳۹۰ فرهنگسرای در حال ساخت «بهمن علاءالدین» در بلوار ساحلی اهواز، به‌طور شبانه توسط عوامل شهرداری اهواز با خاک یکسان شد؛ و واقع‌شدن در حریم رودخانه کارون یکی از دلایل تخریب این فرهنگسرا عنوان شد
این مجموعه فرهنگی که در تاریخ ۲۶/۰۷/۸۶ و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با حضور مقامات استانی کلنگ زنی شد، شامل یک تالار و فرهنگسرا بوده و عملیات اجرایی آن بااعتبار اولیه یک میلیارد تومان در زمینی به مساحت یازده هزار مترمربع آغاز شد و از همان ابتدا به‌پاس خدمات فرهنگی بهمن علاءالدین هنرمند بختیاری، به این نام نام‌گذاری شده بود.
منصور کتانباف در این اتفاق بر صندلی شهرداری اهواز نشسته بود و این حادثه باعث تکدر خاطر دوستداران مسعود بختیاری گشت و خاطره تلخی در ذهن بخش وسیعی از شهروندان ثبت گردید.
هفت سال بعد بار دیگر منصور کتانباف سکان شهرداری اهواز را به دست می‌گیرد و یکی از سازمان‌های تحت امر ایشان بسته‌ای با عنوان بسته سرمایه‌گذاری تهیه و به شورای پنجم ارائه می‌دهد. در میان این بسته پروژه ای گنجانده‌شده که سبب تعجب و مایه تأسف است. شهرداری اهواز به دنبال سرمایه گزار برای پروژه‌ای در درون رودخانه کارون با عنوان برج ۱۱۰ متری می‌رود. این پروژه که در زمان شهردار پیشین از سوی استانداری خوزستان به شهرداری اهواز تحمیل‌شده بود نه‌تنها توجیهات و مطالعات لازم را نداشته بلکه بدون داشتن مجوز شروع به ساخت آن کردند.
شهرداری که هفت سال پیش فرهنگسرایی را که در خارج از رودخانه و در حریم آن در حال ساخت بود را با خاک یکسان کرد اینکه به دنبال سرمایه‌گذار برای ساخت پروژه‌ای در وسط رودخانه و در بستر فعال کارون است. این حد از تناقض و دوگانگی برخورد را نمی‌توان با استدلال‌های فنی، سیاسی و یا اخلاقی توجیه کرد و توصیه می‌شود شهردار اهواز در این خصوص بازنگری به عمل آورد.
مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره داشت، دیوارکشی زمین ۹ هکتاری جاده ساحلی کیان پارس است که بیش از ۱۵ سال همچون استخوانی در گلوی شهروندان اهوازی مانده و شهردار اهواز بهتر از هرکسی بر ضایع شدن حقوق شهروندان و شهرداری در ماجرای واگذاری پر ابهام آن آگاهی داشتند. دیوارکشی ۹ هکتار زمین، آن‌هم در منطقه‌ای پرتردد بدون اطلاع شهرداری غیرقابل‌باور است؛ و اگر بااطلاع و مجوز شهردار اهواز چنین اقدامی صورت گرفته که سکوت شورای شهر در برابر آن نیز سؤالات زیادی را در ذهن شهروندان به وجود می‌آورد. هرچند در این ماجرا با ورود نهادهای نظارتی فعلاً از تضییع حقوق شهروندان و شهرداری جلوگیری به‌عمل‌آمده است اما مشخص نیست در ادامه کتانباف و شورای پنجم چگونه عمل خواهند کرد چراکه تجربه نشان داد هر غیرممکنی می‌تواند بدل به ممکن شود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک