کد خبر: 30809
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ مرداد/ ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴

روحانی یا باید استعفاء دهد یا ساختار دولت را بصورت مهندسی شده تغییر داده و مجرب کند یا اصلاح طلبها از ایشان اعلام برائت کنند.

یادداشتی از دکتر محمد سرکوهکی در خوزستان سرافراز؛

روحانی قبل از گرفتن سکان دولت شعارهایی داد که هیچ رییس جمهوری در تاریخ ایران و جهان نداده بود.به همین جهت دولت وی بر پایه شعارشکل گرفت. دلیل اصلی وعده های گسترده و دست نیافتنی روحانی این بود که وی هیچوقت مدیر اجرایی کلان نبوده ، حتی وزیرهم نبوده به این خاطر در شعارها و وعده های خود بیشتر آرمانگرا است تا واقع گرا؛ اختلاف بین اصلاح طلبها و روحانی از انتخابات شورای شهر تهران شروع شد که اعتدال گراهااز لیست امید خارج شدند ، بعد از انتخابات حتی خاتمی در جلسه ای محرمانه و خصوصی روحانی را شدیدا به باد انتقادگرفت.

روحانی کم کم احساس کرد که به کسی نیاز ندارد و خودش به تنهایی می تواند محور جریان مردمی شود ، اما عملا دولتش ناکارآمد شد و به ناکارآمدترین دولت ایران تبدیل شد.

دلایل این ناکارآمدی به شرح ذیل است :

۱ -فرسودگی دولت*

وزرای دولت روحانی همان وزرای هاشمی هستند با این تفاوت که نه توان کار دارند ، نه انگیزه کار و نه جسارت لازم.

۲ -عدم اقتدار لازم توسط روحانی*

اینها زمانی وزرای هاشمی بودند که کاملا زیر سایه اقتدار هاشمی بودند اما نسبت به روحانی نه تنها زیر سایه اقتدار روحانی نیستند بلکه بعضا خود را بالاتر از روحانی می دانند (حتی وزرای احمدی نژاد هم زیر سایه اقتدار احمدی نژاد بودند)

۳ -عدم هماهنگی در بین اعضای کابینه*

کابینه روحانی یک کابینه ائتلافی است ، از طرفی اقتدار لازم را جهت مدیریت این جریان چندگانه را ندارد به این خاطر بعضا اختلافات و ناهماهنگی هایی بین وزرا و اعضاء کابینه پیش آمده است مثل تصمیم بانک مرکزی برای کاهش سود سپرده یا تصمیم وزیر راه و شهرسازی در برخورد با سازمان نظام مهندسی در تقابل با وزارت نفت

۴ -غیر فعال بودن روحانی نسبت به روسای جمهور قبلی*

روسای جمهور قبلی روسای جمهور فعال و اکتیوی بودن اما روحانی بیشتر وقتش را به رسیدگی شخصی مثل منظم کردن ریشش و سخنرانی ها و مراسمات اداری طی می کند (نظافت نشانه ایمان است!!).

۵ -ساختار رانتی دولت*

بیشتر انتصابات در دولت روحانی بر اساس یک ساختار رانتی و از بین مدیران سیاسی و وابسته به افراد رانت گرا صورت می گیرد.

۶ -رانت و فساد در دولت و بستگان درجه یک کابینه*

بیشتر وابستگان درجه یک کابینه از عوامل اصلی فساد اقتصادی در کشور می باشند.

 *پیشنهاد بنده به رییس جمهور*

روحانی یا باید استعفاء دهد یا ساختار دولت را بصورت مهندسی شده تغییر داده و مجرب کند یا اصلاح طلبها از ایشان اعلام برائت کنند.

دکتر محمد سرکوهکی تحلیل گر مسائل سیاسی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک