کد خبر: 30951
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۲/ مرداد/ ۱۳۹۷ - ۱:۴۷

نیروگاه رامین یکی از بزرگترین نیروگاه های تولید برق کشور در ویس وجود دارد و میتواند با صرف هزینه ای اندک از آن در این شهر تحول زیادی را ایجاد کند و با پرداخت به موقع عوارض خود به شهرداری کمک شایانی داشته باشد

خوزستان سرافراز/ ویس یکی از شهرهای شهرستان باوی است، شهری که بین دو شهر ملاثانی که مرکز شهرستان باوی بحساب می آید و شیبان که دروازه شهرستان باوی قرار گرفته.معنی ویس از نام مبارک صحابه جلیل پیامبراویس قرنی برگرفته شده است . شواهد نشان میدهد با وجود قدمگاه اویس قرنی در این شهر مردم ان زمان بخاطر احترام و ارادتی که نسبت به دین اسلام داشتند و با تشریف فرمایی این صحابی به این منطقه ، مردم آن زمان نام ویس را به برکت وجود ایشان برای این منطقه برگزیدند.

شهر ویس یکی از شهرهای عشایرنشین و شیخ نشین شهرستان باوی می باشد، یکی از [ علتهای نامگذاری] این شهر را وجود قدمگاه اویس قرنی در این شهر می‌دانند که هم اکنون نیز قدمگاهی به نام وی در کنار رودخانه کارون در این شهر وجود دارد جمعیت این شهر تقریبا ۲۴۰۰۰ نفر و در سال ۱۳۷۶ بعنوان شهر معرفی شده و بعنوان یکی از شهرهای تاریخی با قدمتی چند هزار ساله در شهرستان باوی شناخته شده است و کوچه ها و حال هوای این شهر تاریخی شباهت زیادی به استان یزد دارد؛مردم این شهر مردم نجیب و مذهبی دارد که بعنوان یکی از شهرهای با امنیت شهرستان باوی شناخته شده است.

شهرداری ویس که از مهمترین عوامل ترقی و عمران شهر است هم اکنون روزهای سختی را سپری می کند،انبوهی از بدهی و درآمدی بسیار کم که جوابگوی پرداخت حقوق پرسنل شهرداری را هم ندارد ؛درواقع درامد فعلی شهرداری فقط عوارض خودرو است و با این وضع بسیار مشکل است که اعضاء محترم شورا و همچنین اولین شهردار بومی شهر ویس بتوانند پیشرفت قابل قبولی را ارائه دهند ، در واقع شهر ویس منبع درامد مناسبی ندارد و باید برای پیشرفت این شهر همت شود، نمایندگان مجلس و همچنین مسئولین استان که در راس آنها استاندار محترم می باشد باید برای رفع مشکلات مردم اقدمات قابل توجهی از خود انجام دهند.

نیروگاه رامین یکی از بزرگترین نیروگاه های تولید برق کشور در ویس وجود دارد و میتواند با صرف هزینه ای اندک از آن در این شهر تحول زیادی را ایجاد کند و با پرداخت به موقع عوارض خود به شهرداری کمک شایانی داشته باشد؛ اما متاسفانه فقط عوارض زیان بار آن به خوبی برای مردم فراهم شده ، تلاش برای نجات این شهر باید بصورت جدی آغاز شود چرا که بحران اقتصادی شهر را فلج کرده و یکی از بازار های قدیمی و بانشاط سالهای قبل ویس در شهرستان باوی که قبلا اکثر مایحتاج مردم شهرستان باوی و روستاهای اطراف را تامین میکرد ؛ اکنون تبدیل به یک بازار راکد و بی جان شده که حتی مردم این شهر مایحتاج خود را از شهرهای اطراف تهیه می کنند و از این بازار چندان هم خرید نمی کنند (البته عدم نظارت مناسب و قیمت های نجومی عامل اصلی فرار مردم به بازارهای خارج است ) از سوی دیگر زمین های ویس بزرگترین تامین کننده کشاورزی در شهرستان و حتی استان بود که هم اکنون اکثر زمین ها تبدیل به زمین های شوره زار شده و کشاورزان را بیکار نموده است ؛کمی اب بزرگترین بحران و عامل ترک کشاورزان است که اداره کشاورزی نسبت به ان بی تفاوت بوده است.

شهر ویس به یک درامد پایدار نیازدارد و باید برای این نیاز برنامه های مناسبی را ترتیب داد تا از بحران اقتصادی حاکم در این شهر که شهر را فلج و در بدترین شرایط اقتصادی قرارداده است جلوگیری کرد. باتوجه به مخارج بسیار زیاد و بدهی های پیشین در ادوار گذشته درآمد فعلی جوابگو نیست و هم اکنون ۷۵ تا ۸۰ درصد درآمدهای شهرداری ویس ودیگر شهرها از راه فروش تراكم، پروانه ساختمانی و تغيير كاربری حاصل می شود.

عدم مراجعه مردم به شهرداری برای پرداخت عوارض و پروانه ساخت و ….. مهمترین عامل در ضعف درآمدهای داخلی شهرداری است و باید برای تقویت این ارتباط و ایجاد فضایی مناسب جهت مراجعه مردم در مشارکت شهری برنامه های مناسب و جدی را اجراء کرد تا مردم نسبت به مشارکت فعال شهرسازی نیز قدم بردارند.

امیدوارم شاهد رشد و شکوفایی هرچه بهتر در ویس باشیم.

احمد سلامات/مرداد ۹۷

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک