کد خبر: 31028
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۸/ مرداد/ ۱۳۹۷ - ۰:۱۰

شهرداری اهواز چند سالی است در دو بخش،شامل نیروی انسانی و دوم در بخش مالی یعنی درآمد و هزینه دچار مشکلات اساسی است و شورا باید در این دو بخش عملکرد شفافی ارائه دهد

یادداشتی از نوید قائدی در خوزستان سرافراز؛
حدود یک سال از فعالیت شورای شهر اهواز می‌گذرد، یک سال فرصتی مناسب و منطقی است که شورا عملکرد خود را برای مردم تشریح نماید.
نیاز به گفتارهای پراکنده و پیچیده نیست فقط کافی است ریاست یا سخنگوی شورا در چهار حوزه عمران، خدمات، اقتصاد و فرهنگ وضعیت شهر شامل کالبد و شهروندان را از هنگام فعالیت شورا تاکنون تشریح نمایند.
نیاز به دفاع و یا انتقادهای جانب‌دارانه نیست فقط ارائه عملکرد کافی است تا مردم و کارشناسان کارایی شورا را قضاوت و بررسی نمایند.
شهرداری اهواز چند سالی است در دو بخش،شامل نیروی انسانی و دوم در بخش مالی یعنی درآمد و هزینه دچار مشکلات اساسی است و شورا باید در این دو بخش عملکرد شفافی ارائه دهد که دارای آمار و ارقام مستند و قابل‌پیگیری باشند تا مشخص شود طی گذشت یک سال آیا از حجم این دو مشکل اساسی و نفس‌گیر کاسته شده یا بر حجم آن‌ها افزوده‌شده است.
نکته بعد زمزمه‌های استیضاح شهردار است. در این زمینه لازم است به ابتدای قضیه انتخاب شهردار بازگشت. در شهرهای بزرگ کشور روال بر این است که یا شهرداری برنامه محور انتخاب می‌کنند که در جلسه دفاع از خود برنامه‌ها و روش های اجرایی را تشریح و تضمین می‌کند یا این‌که شورا در زمان پیش روی (سه‌ماهه) برنامه‌ای اجمالی و قابل اصلاح را مدون می‌کند و سپس شهرداری اجرایی را به کار می‌گیرد تا مجری برنامه ها باشد.
منظور از برنامه مطالعه‌ای دقیق و اجرایی است که کل فرآیند توسعه پایدار شهر اهواز در آن دیده‌شده باشد و روش‌های اجرایی و زمانبندی و منابع مالی آن مشخص باشد،که بعید است شورا جهت انتخاب شهردار فعلی اهواز هیچ‌کدام از این دو راه اصولی را طی کرده باشد.
نتیجه عدم برنامه مدون توسط شورا و شهردار منتخب چیزی جز این پریشانی و روزمرگی نیست. وقتی میزان و ترازویی برای سنجش عملکردها نیست و شاخص‌هایی تعریف‌نشده تا بتوان کمیت و کیفیت امور اجرایی را سنجید با کدام منطق می‌توان شهردار را مورد بازخواست قرارداد و پاسخگوی چه سؤالاتی باید باشد، آیا شورا برنامه داد و شهردار اجرا نکرد؟ یا شهردار خودش هر چه صلاح دانست انجام داد؟ و ده‌ها سؤال دیگر که قابل‌طرح است.
در شرایط فعلی که شهر اهواز از کمبود و ضعف‌های فراوان رنج می‌برد و مردم مطالبات بدون جواب زیادی دارند آیا افکار عمومی پذیرای روند فعلی طرح سؤال و یا نهایت استیضاح شهردار هست.به فرض شهردار به سؤالات شورا پاسخ منطقی داد و اعضای شورا قانع شدند و یا جواب نداد و بر اساس لابی‌های موجود ماندگار شد، مجدد سؤال این است بدون طرح‌های تفضیلی و افق‌های اجرایی کار شورا و شهرداری به کجا خواهد کشید؟
اگر شهردار رأی نیاورد و معزول شد، آیا در شورا این عزم و اراده وجود دارد که در شرایط فعلی که تقریباً همه کنشگران اجتماعی و اجرایی در حال سازمان‌دهی امکانات و یارگیری و کاشتن نیروها برای انتخابات مجلس هستند با تصمیم شجاعانه فارغ از همه اهداف غیر؛ شهردار واجد شرایط و متناسب با قد و قواره شهر را انتخاب نمایند؟ یا می‌خواهند فردی شناخته‌شده و وابسته به گروهی خاص را که در سمت‌های قبل امتحان خود را پس داده به مردم تحمیل نمایند.
اگر واقعاً بحث انتخاب شهردار کارآمد و جسور مطرح است از هم‌اکنون شاخصه‌های انتخاب و مصادیق آن را ذکر نمایند تا مردم قضاوت نمایند وگرنه ادامه رویه فعلی به‌نوعی توهین به شعور اجتماعی مردم است.
و سلام
FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک