کد خبر: 31073
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۵/ مرداد/ ۱۳۹۷ - ۷:۳۸

مردم خوزستان باید هوشیار و بصیر باشند و بدانند همه عزیزان در یک کشتی سوار هستند و مشکلات زیست‌محیطی، کم‌آبی، بی‌کاری و فقر و ده‌ها عارضه دیگر گریبان همه را گرفته است و شرط موفقیت و رفع موانع و حرکت به سمت توسعه، همدلی و همراهی است.

خوزستان سرافراز/ به دلیل عدم توسعه مناسب و متوازن در کشور، جامعه امروز گرفتار بسیاری از دردهای اجتماعی است. بالأخص زمان‌هایی که مشکلات اقتصادی گریبان مردم را می‌گیرد این دردها بیشتر هویدا می‌شوند.

در شرایط تنگناهای اقتصادی به دلیل عدم توزیع مناسب ثروت و امکانات رفاهی در کشور چون اقوام حاشیه‌نشین بیشتر در معرض انواع مخاطرات قرار می‌گیرند لذا احساس می‌کنند حقوق آن‌ها ضایع و به آن‌ها توجه لازم نشده است.

به‌واسطه قدمت تاریخی و تمدن کهن حریم جغرافیایی ایران همیشه اقوام مختلفی در این محدوده زیست کرده‌اند و هرکدام به سهم خود در پیشرفت و اعتلای فرهنگ ایرانی- اسلامی دخیل بوده‌اند و نمی‌تواند منکر این هم‌زیستی چند هزارساله و هم‌افزایی آن‌ها در رویش فرهنگ فعلی کشور بود.

به‌طور مثال در تاریخ بعد از انقلاب رمز موفقیت در جنگ تحمیلی همکاری و همدلی همه اقوام ایرانی بود که حماسه‌ساز شد.
استان خوزستان ازلحاظ قدمت تاریخی و رویش تمدن‌ها جز کهن‌ترین و غنی‌ترین بخش‌های کشور است. اهمیت این بخش آن‌قدر زیاد هست که اهالی علم از همه جای دنیا از تاریخ‌دان و باستان‌شناس و انسان‌شناس و … روی آن نظر داشته و مطالعه و بررسی آن برای آن‌ها جذاب است.

در خوزستان سال‌هاست اقوام متنوع و با قدمتی سکونت دارند ، طی سال‌ها همپوشانی و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته‌اند که به‌نوعی فرهنگ قومی و بومی آن‌ها درهم‌تنیده شده است و هزاران وصلت بین اقوام شکل‌گرفته و امروز دیگر نمی‌توان مرز و حریم جدایی مابین آن متصور شد. خلق‌وخوی گرم مردمان این خطه خصوصاً درزمینهٔ مهمان‌نوازی و مهربانی زبانزد عام و خاص است. متأسفانه مدتی است افرادی با غرض‌های سیاسی و شیطنت‌آمیز سعی دارند مابین اقوام کدورت و سوءتفاهم ایجاد کنند که اکثراً از جانب افراد سیاسی و با مقاصد سیاسی انجام می‌شود. تجربه نشان داده همین افراد با سیاسی‌کاری وقتی به اهداف خود رسیدند حمایت و جانب‌داری دروغین و کاذب از مردم را رها کرده و به فکر منافع شخصی یا گروهی خود می‌روند.

لذا مردم خوزستان باید هوشیار و بصیر باشند و بدانند همه عزیزان در یک کشتی سوار هستند و مشکلات زیست‌محیطی، کم‌آبی، بی‌کاری و فقر و ده‌ها عارضه دیگر گریبان همه را گرفته است و شرط موفقیت و رفع موانع و حرکت به سمت توسعه، همدلی و همراهی است.

خدا را شکر در همگی اقوام سطح علم آگاهی به حدی رسیده است که می‌توان تمامی مسائل و مشکلات و شبهات پیش‌آمده را با گفتمان و نشست‌های علمی و صمیمی برطرف کرد. اهالی خرد و بصیرت در همگی اقوام وظیفه‌دارند این مهم را به اطرافیان خود تذکر و گوشزد نمایند تا بدین طریق زمینه رشد و تعالی استان مهیا گردد مگر نه با هر روش دیگری نمی‌توان موانع توسعه را برطرف کرد و بدتر موجب ایجاد تعارضات اجتماعی خواهد شد که استان را از حرکت و توسعه بازمی‌دارد.

خداوند در آیه ۱۳سوره حجرات می‌فرمایند:

ای مردم، ما همه شمارا نخست از مرد و زنی آفریدیم و آنگاه شعبه‌های بسیار و فرق مختلف گردانیدیم تا یکدیگر را بشناسید، همانا بزرگوار و باافتخارترین شما نزد خدا باتقواترین شمایند، همانا خدا کاملاً دانا و آگاه است. به نظر می‌رسد در این آیه حجت الهی بر خلق تمام گشته و به ساده‌ترین شکل جایگاه اقوام و نقطه وحدت‌آفرینی تبیین شده است که تخطی از آن گناه محسوب می‌شود. مسابقه برای اثبات برتری اقوام در دین اسلام مردود است که به‌صراحت در آیات سوره تکاثر به آن اشاره‌شده است یعنی زمانی که دو قوم در زمان حضرت رسول در پی اثبات تفاخر و برتری خود به دیگر بودند خداوند این آیات گهربار را نازل نمود که باید امروز آویزه گوش ما باشند: بنام خداوند بخشنده مهربان، تـفـاخـر و تـکـاثـر شمارا بـه خـود مـشـغـول داشـتـه و از خـدا غافل کرده تا آنجا که زیارت قبرها رفتید و قبور مردگان خود را برشمردید، چنین نیست که شما خیال می‌کنید به‌زودی خواهید دانست، باز چنان نیست که شما می‌پندارید به‌زودی خواهید دانست چـنـان نـیست که شما خیال می‌کنید اگر شما علم‌الیقین (به آخرت) داشتید به سراغ این موهومات و تفاخرها نمی‌رفتید، شما قطعاً جهنم را خواهید دید، سپس (با ورود در آن) آن را به عین‌الیقین مشاهده خواهید کرد. سـپـس در آن روز هـمـه شـمـا از نعمت‌هایی کـه داشته‌اید سؤال آل خواهید شد.

همچنین امیر مؤمنان علی علیه‌السلام در توضیح این سوره فرمودند: شـگـفـتـا! چـه هـدف بـسـیـار دوری؟ و چـه زیارت کنندگان غافلی؟ و چه افتخار موهوم و رسوایی؟ به یاد استخوان پوسیده کسانی افتاده‌اند که سال‌ها است خاک شده‌اند، آن‌هم چـه یـادآوری؟ بـا ایـن فـاصـله دور بـه یـاد کـسـانـی افتاده‌اند که سودی به حالشان ندارند، آیا به محل مرگ پدران خویش افتخار می‌کنند؟ و یا با شمردن تعداد مردگان خود را بسیار می شمرند؟ آن‌ها خواهان بازگشت اجسادی هستند که تاروپودشان ازهم‌گسسته و حرکاتشان به سکون مبدل شده. این اجساد پوسیده اگر مایه عبرت باشند سزاوارتر است تا موجب افتخار گردند.
لذا حضرتش تأکید دارند بهتر است تاریخ و گذشته بیشتر مایه عبرت باشد تا موجب افتخار و تفاخر و این سخن گهرباری است که واقعاً جای تأمل بسیار دارد. این روزها با توجه به مشکلات وافر، پسندیده است که همگی اقوام خوزستان مانند استان کرمان با ایجاد رویه وحدت و همدلی به فکر تعالی و پیشرفت استان باشند که اگر استان در مسیر توسعه قرار گیرد مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته اخلاق حسنه و انسان‌مداری جایگزین بسیاری از روش‌های دیگر خواهد شد و شأن و جایگاه همگی اقوام محفوظ خواهند ماند مگر نه با خدشه واردکردن به همدیگر و ایجاد تعارض نمی‌توان کاری از پیش برد و مشکلات حجم مشکلات افزوده خواهد شد.
و سلام

نوید قائدی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک