کد خبر: 31078
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ مرداد/ ۱۳۹۷ - ۱:۳۵

چرا از کسانی شکایت نمی کنند که منافع ملی این سرزمین را نه تنها به باد،که به روندی شتاب زای برای خطرخیزی و تغییر اقلیم خوزستان تبدیل کرده اند؟

خوزستان سرافراز / خبر احضار یوسف فرهادی بابادی از فعالین محیط زیست و مخالفین انتقال آب کارون به دادگاه و در پی شکایت نماینده اصفهان به اتهام تشویش اذهان عمومی،در کنار حجم خبرهای تاسف بار و امیدکشی که هر روزه ذهن و زبان ما را درگیر خود می کند خبری به غایت نگران کننده و تاسف زا بود.

نه تنها یوسف فرهادی بابادی که همه ما مخالف انتقال آب کارون، به استانهای مرکزی و کویری کشور هستیم.

کیست که نداند دولتها در سالهای گذشته با ایجاد سدهای خود بر کارون،به نام ملی و به کام آنچه به نام مافیای آب شناخته میشود چه حجمی از مصیبت و بدبختی را برای مردم فراهم ساخته اند.

همه کارشناسان سخت بر این باورند که انتقال بین حوزه ای آب،کاری غیرعلمی،مخرب و زیان آور است.کیست که نداند با ایجاد سدها و آبگیری و مدفون شدن راهها و پل های دسترسی،چشمه ها،قبرستانها تا خاطرات و زندگی مردم،راهی جز مهاجرت،افزایش حاشیه نشینی،بیکاری،تعمیق فقر و خلاصه نابودی زندگی بخش زیادی از مردم این سرزمین باقی نمی ماند.

به عنوان نمونه ایجاد سد کارون ۳و۴ به پشتوانه کدام مطالعات جامعه شناسانه و زیست محیطی انجام شده است که مردم آن منطقه را دستخوش افزایش بیچارگی و بدبختی کرده است؟ سالها پس از آبگیری سد هنوز،مردم برخی روستاهای اطراف، از آب آشامیدنی بی بهره اند.دهدز در میان دو نیروگاه با مشکل قطعی برق و آب روبرو است.دولت به تعهدات خود در ایجاد جاده،پل و راههای دسترسی روستاییان تعلل ورزیده و بدین خاطر در یک حادثه دردناک،چند سال پیش و در پی سقوط مینی بوس در دریاچه،۱۲زن و کودک مظلومانه جان باختند.

ایذه در نزدیکی این سد و دریاچه،دارای وضعیتی اسفناک در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی مردم است.مهاجرت مردم و به ویژه جوانان منطقه به امید یافتن کار و روزی حلال به نقاط برخوردار کشور،بیشتر به یک کوچ اجباری می ماند.

حال اگر یک شهروند در اعتراض به رنج جانکاه مردم و نگرانی از نابودی زندگی برادران و خواهرانش اعتراض کند سزاوار شکایت و احضار،آنهم از سوی نماینده ای است که در پیشگاه خداوند و ملت بزرگ، سوگند یاد کرده است که پاسدار منافع ملی باشد؟

نماینده ای که بر اساس اصل۸۴ قانون اساسی در برابر تمام ملت مسوول است!!! آیا ایشان با نگاه بخشی نگرانه و منطقه ای خود و به امید رای دوباره مردم حوزه انتخابیه اش،میتواند با تهدید و شکایت،مخالفان بیشمار انتقال آب را وادار به سکوت کند؟

همه ما یوسف فرهادی بابادی هستیم و بدون تردید سخت بر این باوریم که انتقال آب کارون ستمی مضاعف به مردمی است که همواره قربانی اقدامات بدون کارشناسی و نابخردانه متولیان آب در این سالها شده اند.

چرا نمایندگان ما از دست اندرکاران ایجاد سد گتوند شکایت نمی کنند که امروزه به یک بحران زیست محیطی و تهدیدی جدی برای آینده و زندگی مردم و جلگه زرخیز خوزستان شده است.

چرا از کسانی شکایت نمی کنند که منافع ملی این سرزمین را نه تنها به باد،که به روندی شتاب زای برای خطرخیزی و تغییر اقلیم خوزستان تبدیل کرده اند؟

مجلس به عنوان نهادی تقنینی باید، پژواک خواست و مطالبات شهروندان و پاسدار حقوق ملت باشد و هر نماینده باید خود را مسوول و پاسخگوی مردم بداند.با طرح شکایت و ادعای تشویش اذهان عمومی،نمیتوان صدای اعتراض مردم را خاموش کرد.

ایران سرزمین همه ی شهروندان ایرانی است.بهتر است به جای شکایت و تهدید،به نگرانی فعالان محیط زیست و مخالفان انتقال آب کارون احترام گذاشت و با خرد جمعی،همراهی کرد.یوسف فرهادی بابادی پژواک صدای مردم و تباری است که بیشترین خسران و لطمه را از سدسازی و انتقال آب دیده اند.صدای او صدای همه مردمی است که از آینده فرزندان و زادگاه خود واهمه دارند.

با عقلانیت و جلوگیری از انتقال آب کارون امید را از خاطر ما نتارانید. همه ما دوستدار آبادانی و سربلندی ایران هستیم که باید بر اساس نگاهی ملی و مبتنی بر عدالت منطقه ای باشد.ما نمی گذاریم چهارمحال و بختیاری و خوزستان به قربانگاه،اقدامات غیرکارشناسی و نابخردانه گسیل شوند.

نمانیم که این بوم ویران کنند/همی غارت از شهر ایران کنند
نخوانند بر ما کسی آفرین/چو ویران بود بوم ایران زمین

ماشاالله براتی/”ایذه”۹۷/۵/۲۵

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک