کد خبر: 31488
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ مهر/ ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱

برهم صالح’ بعد از اولین تجربه ناموفق خود در رسیدن به پست ریاست جمهوری در ۲۰۱۴، امروز سه شنبه توانست در دومین تجربه اش به این پست مهم نائل شود و بر کرسی ای تکیه بزند که پیش از او همفکران و معلمان سیاسی او امثال جلال طالبانی و فواد معصوم بر آن نشسته بودند.

خوزستان سرافراز/ پارلمان عراق امروز سه شنبه از بین هفت نامزد ریاست جمهوری که همگی از چهره های سیاسی کرد بودند، برهم صالح را پیش از ورود به دور دوم رای گیری و پس از اعلام انصراف فواد حسین بعنوان سومین رئیس جمهوری عراق در دوران پس از دیکتاتوری صدام اعلام کرد.

برهم صالح نسبتا جوان را برای این پست مهم برگزیده شد تا در ۴ سال آینده او نماینده و زبان حال عراق در محافل بین المللی و منطقه ای باشد.

در جلسه امروز پارلمان چه گذشت؟

با آغاز شمارش آرای نمایندگان پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور، برهم صالح با فاصله زیاد از رقیب اصلی خود ‘فواد حسین’ پیشی گرفته است.

 در شمارش اولیه آرا در صحن پارلمانی عراق تاکنون برهم صالح نامزد اتحادیه میهنی کردستان عراق با ۱۷۱ رای از فواد حسین نامزد حزب دموکرات کردستان عراق با ۹۰ رای پیش است.

با پایان شمارش آرا و عدم کسب دو سوم رای لازم (از ۳۲۹ کرسی) برای پست ریاست جمهوری از سوی هیچکدام از نامزدها، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

پیش از آغاز رای گیری برای دور دوم در پارلمان عراق با حضور ۲۳۵ نماینده، انصراف فواد حسین سبب شد برهم صالح بعنوان رئیس جمهوری جدید عراق اعلام شود.

همزمان با رای گیری دور اول مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، در بیانیه ای شدید اللحن نسبت به شیوه انتخاب رئیس جمهوری در پارلمان اعتراض کرد و برخی از نزدیکان وی نیز هشدار دادند در صورتی که نتیجه مورد نظر آنها نباشد با رئیس جمهوری منتخب هیچگونه همکاری نخواهند داشت.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک