کد خبر: 31820
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۸/ آبان/ ۱۳۹۷ - ۵:۲۱

می گویند تقوا از تخصص لازم تر است، می پذیرم اما می گویم آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست (شهید مصطفی چمران)

بسمه تعالی

می گویند تقوا از تخصص لازم تر است، می پذیرم اما می گویم آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست (شهید مصطفی چمران)

خداوند در سوره اعراف آیه ۱۲۸ یکی از شروط دستیابی به مقام رهبری امت را تقوا می داند و در آیات ۵۶، ۵۷ و ۹۰ سوره یوسف نیز از تقوا به عنوان مهمترین عامل دست یابی به مقام حکومتی یاد میکند. به این معنا که تقوا، لازمه اصلی هر مقام و منصبی در جامعه اسلامی قلمداد می شود.

تقوایی که ملاک و معیار سنجش و انتخاب است، تقوایی ثابت و پایدار است. در حوزه های متعدد یک جامعه اسلامی، تقوایی که مطرح میشود، تقوایی کامل و تمام عیار است. بر این اساس، تنها انسانهایی می بایست مسئولیت امور را بر عهده گیرند که در کاملترین و عالیترین درجه از تقوا قرار داشته و مصداق متقین تلقی شوند.
به همین ترتیب، در تقوای سیاسی و اجتماعی نیز پرهیز از هر گونه ظلم و تعدی به حقوق دیگران و دوری از قانون گریزی و انجام امر به معروف و نهی از منکر اگر وجود داشته باشد آن جامعه به درجه ای از آرامش و آسایش رسیده و در غیر اینصورت محکوم به فنا و فروپاشی است.

امید است در مسیری قرار گیریم که زنده نگهدارنده عدالت و تقوای الهی در جامعه دانشگاهی بوده و با انسجام و وحدت کلمه به اهداف و آرمانهای انقلابی نائل آییم.

بدیهی ست که نقش استادان متعهد و متخصص و و لایتمدار در تحقق اهداف مقدس و سرنوشت ساز میهن اسلامی، غیر قابل انکار می باشد. همانگونه که امام قدس سره شریف نیز دانشگاه را مبدا همه تحولات می دانستند. بنابراین، نخبگان انقلابی دانشگاه خط مقدم نیروی پیش برنده در نیل به پیشرفت و اعتلای کشور در تمامی حوزه های علم و فناوری می باشند که ضرورتا می بایست این پیشرفت توام با تقوای الهی و تهذیب نفس باشد.

رسالت استاد اسلامی در دانشگاه، تربیت و پرورش نیروهای متعالی است که علاوه بر تخصص در حیطه علم و فناوری روز دنیا، به تقویت بازوهای توانمند تقوا و بصیرت نیز بپردازد. چرا که اگر غیر از این باشد محیط مقدس دانشگاه بجای تربیت انسانهای فرهیخته ی انقلابی منتج به افرادی مملو از مادی گرایی و فضایی آغشته به فرهنگ منحط غرب خواهد شد.

رهبر فرزانه انقلاب، تاکید به داشتن روحیه جهادی در حوزه های علم و فناوری، تولید علم و شکستن مرزهای علم و تقویت روحیه پرسشگری و تحقیق را امری ضروری در تحقق اهداف و آرمانهای انقلابی دانسته و این امر محقق نخواهد بود مگر اینکه استادانی خدوم، انسانهایی با تقوا، متخصص و متعهد در خدمت دانشگاه باشند.

به فضل الهی در این برهه حساس کنونی، استاد تراز انقلابی بیش از پیش رسالت سکان داری این کشتی را بر عهده خواهد داشت.

۱۳۹۷/۸/۶
شورای عالی بسیج اساتید دانشگاه علوم وفنون دریایی خرمشهر

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک