کد خبر: 32979
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۰:۵۲
مسئولین ارشد استان ؛

دستگاه استانداری و نمایندگان استان خوزستان عملکرد واقعی با عملکرد چلیک چلیک تفاوت اساسی دارد ؛ به خودتان بیایید

خوزستان سرافراز/ شهرداری‌ها با لودرها حرکت می‌کنند و آثار را از بین می‌برند، زیرا معتقدند این بناها فرصت‌های توسعه را از شهر گرفته‌اند. خیلی از مدیران ارشد در استان‌ خوزستان به دنبال تخریب بناها هستند تا به جای آن برج، پارکینگ و مجموعه جدید بسازند.

بررسی روند بندهای مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در برنامه‌های توسعه‌ای نشان دهنده جایگاه حاکمیتی این سازمان است.

خوشبختانه از برنامه دوم توسعه تاکنون عرصه گردشگری به عنوان محور قرار گرفته است.

با توجه به نوسانات اقتصادی کشور، باید توجه داشت که صنعت گردشگری می‌تواند منبع خوبی برای تولید ثروت باشد، لذا مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذار کشور می تواند نقش مهمی در خصوص کاهش وابستگی به نفت و ایجاد رونق در حوزه گردشگری بر عهده بگیرد .

صنعت گردشگری یک چرخه بهم پیوسته است صرفا جابجایی مسافران در این حوزه مدنظر تصمیم‌گیران نباید باشد ؛ مدیران ارشد استان خوزستان مع الاسف تا اکنون در این حوزه بصورت حرفه ای ورود نکردند .
نمایندگان ، استاندار و سایر مسئولین در استان خوزستان بیشتر چلیکی ظاهر شده و عملکرد خود را بیشتر در حد بازدیدهای میدانی و چند عکس گرفتن اکتفا می کنند .
در سال های اخیر بیشتر آثار ملموس از شوشتر و رامهرمز گرفته تا اهواز و شادگان به دلایل غیر کارشناسانه تخریب و به جای آن ها بلوار یا ابنیه جدید احداث شد.

این درحالی است که حتی به حریم رودخانه ها که کارون از این مساله بیشترین اجحاف را در این مدت به خود گرفت؛ رحم نشد .
علیرغم اعتراض ما خبرنگاران ، فعالان محیط زیست و کارشناسان حوزه ی میراث فرهنگی؛ باز هم دستگاه استانداری اعتنایی نکرد.

در سراسر جهان تلاش می شود میراث ملموس و ناملموس فرهنگی حفظ و مرمت شود ؛ لیکن در استان خوزستان دقیقا عکس مساله کار می شود.از همه دردناک تر و سوال برانگیزتر کار نمایندگان و نگاه ضعیف آن ها به این حوزه است . تا الان از ۱۸ نماینده ی استان دادی مبنی بر حمایت و حراست از این میراث گران‌بها مبنی بر تخصیص اعتبارات مناسب جهت ترمیم و حفاظت یا توسعه ی این حوزه در مجلس مشاهده نشد .

نمایندگان استان خوزستان مطالعات خود را یا توسعه دهند یا از مشاوران خبره استفاده کنند نماینده بودن را به پرستیژ گرفتن و امر و نهی کردن و کارهای اقتصادی خلاصه نکنند ؛مجلس مکان قانون گذاری است نه بنگاه اقتصادی !

مجلس شورای اسلامی باید کمک کند تا تمام ارکان های دولتی و نهادهای عمومی و شهرداری‌ها به عنوان میراثبان کشور قبل از هر اقدام توسعه‌ای به بررسی پیوست میراث فرهنگی بپردازند.

سازمان میراث فرهنگی رویکرد ایستادگی در مقابل توسعه ندارد، اما به آثار میراث فرهنگی باید به عنوان ثروت ملی و هوشمندانه نگاه کرد.

در این وضعیت بغرنج اقتصادی کشور و آمار سرسام آور بیکاری استان خوزستان یقینا توجه به صنایع دستی، اشتغال پایدار را به دنبال خواهد داشت و باید به کسب ‌و کارهای کوچک توجه کرد تا زیرساخت‌های محلی توسعه یابد تا در نهایت مرهمی بر دردهای مردم استان شود .

آقای استاندار بخش دولتی به تنهایی نمی‌تواند امور را اجرایی کند، برای همین به حضور بخش خصوصی نیاز است؛ در طول تصدی استان توسط جنابعالی که شاید یگانه استانداری باشید که چنین تسلیم اراده ی نمایندگان هستید و در مقابل آن ها جرات نه گفتن را ندارید اقدامات اساسی در این زمینه بخصوص در حوزه ی میراث فرهنگی شاهد نبودیم.

طرح مسائلی همچون نوع ساختار، موازی‌کاری در امور، نداشتن دفتر آمایش سرزمین، پاسخگو نبودن، تعامل ضعیف با حوزه های گردشگری شهرستان های کوچک از جمله شادگان ، بندر امام ، خرمشهر و . . . ، ضرورت برنامه‌ریزی برای صادرات صنایع دستی، شناسایی مناطق گردشگری روستایی و تالاب ها ، توجه به بخش خصوصی، توجه به مناطق توسعه نیافته، گسترش بوم‌گردی، تغییر رویکرد استانداری به این حوزه و توجه به ظرفیت‌های گردشگری استان خوزستان و غیره همچنان در هاله ای از ابهام و بلاتکلیفی است.

خبرنگار : صالح البوغبیش

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک