کد خبر: 33244
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۱:۰۰

اما حقیقت گفتمان انقلاب و امام و رهبری و قانون اساسی و نجات کشور از باندهای مخوف مافیایی در این است که جوانان باید به فکر شفاف سازی انتخاباتی موفق و مجلسی شجاع و با ابهت باشند که هیچ مقامی در کشور نتواند ،نماینده ملت را تهدید یا مرعوب قدرت خویش کند.

خوزستان سرافراز؛ یادداشتی بقلم شیخ محمدعلی بهمئی/ می توان به جرات ادعا کرد در زمان حیات بنیان گذار جمهوری اسلامی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ،انتخابات در ایران یکی از بهترین گذار تاریخی از انتصاب شاهنشاهی به انتخاب مردمی بوده است.
نماد این ادعا را در دوران آن مجالس و نمایندگان آن دوران بخوبی می توان در شخصیت و توان انقلابی و فکری ،استقلال و شجاعت و توجه به منافع ملی ،شرع محوری و تکلیف محوری ،پاکدستی ،و دوری از باند ها و رانت های سیاسی و اقتصادی ملاحظه نمود.
تعداد شهدای مجالس در آن دوره و عدم تاثیر گذاری گروه ها از بالا به پایین در انتخاب یا صلاحیت نمایندگان از امتیاز خاص تاریخی برخوردار است.
گرچه در بعض از حوزه های انتخابی ،افراد و گروهایی بودند که به دلیل رفاقت سنتی و نه باندی در تصمیم گیری اندک ناظرین و هیئت های نظارت دخیل بودند ولی به دلیل انبوه انسان شایسته و انقلابی و مومن در بدنه مدیریت ارشد نظام دسترسی و توسل به آنان برای دفاع از حیثیت کاندیداها به آسانی ممکن بود.
اصرار امام ره بر مشروع نبودن تقلب و غصب کرسی مجلس از راه های غیر قانونی و میزان رای مردم بر مشروعیت منتخب ،باعث کورشدن بسیاری از راه های نفوذ باندهای قدرت میشد ،و همین امر باعث بوجود آمدن مجلسی والا و دور از شائبه های وابستگی می شد.
امام ره ملاک را پاکی و مسلمان بودن و اعتقاد به مبانی اسلام و در نهایت رای مردم می داستند و از دستکاری و خیانت جدا بیزار بودند.
ایشان با علم به احوال بنی صدر به رای مردم احترام گذاشتند و تا آخرین لحظه سعی داشتند وی را در صراط قانون و انقلاب نگه دارند.
اما دیری نگذشت که گروهی با راه اندازی جریانات و جناح های سیاسی با ادعای ایحاد تحزب و دمکراسی نوین و عبور از گفتمان سنتی ،سعی در به انحصار در آوردن منتخبین در سطوح مختلف کشور شدند.
آنها عموما اختلاف قرائت خود از موضوعات مهم سیاسی در حوزه مذهب را به جامعه کشاندند ،چیزی که فرصت طلبان منتظر این روزنه بوده تا بار خود را در کنار انتخابات اشخاص و نفوذ در بدنه قدرت ببندند.
ابتدا جناح چپ و راست را راه انداختند و گفتمان برتری قانون از ولایت یا برتری ولایت فقیه از قانون را به کشاکش فرهیختگان جامعه کشانده و جماعتی دانسته یا ندانسته جذب شعارهای به اصطلاح چپ آن زمان شده و در عرصه انتخابات صلاحیت شان نسبت به اصل ولایت فقیه در قانون اساسی مورد تردید قرار گرفت و حتی از بدنه خدمت گذاری به مردم و انقلاب کنار گذاشته شدند .
این ریزش ها که غالب مدیریت انقلابی را هدف گرفته بود ،کشمکش های فراوانی را در حوزه حاکمیت بوجود آورد.
دولت ها با شعار چپ و راست و بعدا اصلاح طلب و اصول گرا و با شعارهای تند نسبت به یکدیگر پا به عرصه کار زار گذاشتند و این رقابت یا جنگ‌سیاسی برای توسعه قدرت جناحی نیاز به ابزارهایی برای حذف رقیبان داشت.
اول :ثروت
هزینه های گزاف برای ذی نفوذان مناطق اجتماعی با توجه به بافت جامعه ایران
دوم:سبقت در جذب آرا به هر وسیله ممکن به گونه ای که رهبر انقلاب به آن اشاره کرده و خطر دخالت ثروتمندان و خوانین و….را در انتخاب منتخبین ملت اعلام کردند.
اما هرچه این روش ها ادامه میافت ،گزینش مدیران کم اعتقاد یا فرصت طلب میدان بیشتری برای رشد پیدا کرده و شایسته گان به دلیل عدم مشارکت در چنین تخلفاتی از قطار انقلاب و نظام پیاده و منزوی میشده و آنانکه باقی می ماندند ،ناچار باید در یکی از این دوجناح هضم شده و تسلیم می شدند.
نتیجه این افراط گری ها فاصله مدیران و مردم را روز به روز دورتر کرده و معامله ها دیگر جنبه دلسوزی و عمل به تکلیف و منافع نظام و کشور نبود و بیشتر بده بستان های اقتصادی یا پست و..‌‌بوده است.
اوج این رفتارها خود را در سال ۸۸ نشان داد و پرده از همه اندیشه ها و رفتارها برداشته شد.
رویارویی مدیران چنان شدت گرفت که وحدت ملی را پاره پاره و مردم را به گروه های محلی و شهری و استانی و قبیله ای و قومی کشاند.
جماعتی هم که از ابتدا طراح این سناریو بودند سر به زیر انداخته و با تاسیس انواع بنگاه ها ی اقتصادی و موسسه و….به رانت خواری و غارت و چپاول اموال عمومی مشغول بوده و با همان پول های کثیف دزدی هزینه های دخالت در امورسیاسی و انتخابات ها را پرداخت می کردند.
نماینده ای که از یک حوزه فقیر و یا ضعیف از منطقه ای محروم به مجلس راه میافت ،پس از چهارسال دیگر خودش یا کارتل شده بود ،یا عده ا ی کارتل را به دور خودش جمع می کرد.
اما سرنوشت شایسته گان مجلسی هم که واقعا مومن و پاکدست و …بودند نیز در طوفان بلوای زمان انتخابات مجدد دوره بعد یا باید برای عقب نماندن از رقبای نوپا هم رنگ جماعت شود یا از انتخاب شدن مجدد در جا بزند و بماند.
شاید بعضی دوستان جوان در فضای مجازی چندان باوری نسبت به این حوادث در کل کشور و بازار ایام تبلیغات نداشته باشند و ممکن است هم این گونه رفتارها و اتفاقات را از لوازم پیروزی یک کاندید به رقیبان خود بدانند.!!!
اما حقیقت گفتمان انقلاب و امام ورهبری و قانون اساسی و نجات کشور از باندهای مخوف مافیایی در این است که جوانان باید به فکر شفاف سازی انتخاباتی موفق و مجلسی شجاع و با ابهت باشند که هیچ مقامی در کشور نتواند ،نماینده ملت را تهدید یا مرعوب قدرت خویش کند.
مجلس راس امور و عصاره فضائل ملت است،یعنی چه؟
مجلس تضمین کننده اجرای عدالت ،عمل به قوانین ،رفع تبعیض ،رفع وابستگی ،ضامن استقلال کشور و دیوار محکم دفاع از تمامیت ارضی ودفع دشمنان نفوذی است.

مجلسی که اختیار قانون گذاری ،استیضاخ رئیس جمهور و وزرا و تحقیق تفحص و ….را دارد ،باید کسانی در کرسی ها قرار گیرند که با یک تشر و یک پیامک تهدید آمیز جا نزنند و مشت ملت را خالی نکنند.

مجلس باید حلال بحران های طبقات مختلف جامعه باشد و قبل از آنکه مردم و طبقات کارگری و….خود به کف خیابان ها برای حقشان بیایند و دشمنان کشور از این صحنه ها سوء استفاده کنند ،وزیر مربوطه را نه یک نماینده که همه مجلس به استیضاح و استنطاق بکشند.

متاسفانه در دوره های گذشته دیگر چنین شهامتی از مجلس به جز تصویب انبوه قوانین بی پشتوانه ندیدیم و بیشتر سوالات و استیضاح وزیران جنبه جناحی و منافع و شوی تبلیغی برای جذب مجدد رای مردم بوده است.

اگر ما مجلسی شجاع و آزاد و قانونمند و دلسوز و ایثارگر و فدایی ملت و کشور داشتیم چگونه ممکن است اکنون وضع اقتصاد کشور و سایر امور اینگونه فشل و درهم ریخته باشد.

امید است با ورود جوانان به عرصه های انتخاب و دقت بر منتخبین سال ۹۸ مجلسی داشته باشیم که پیش از هر دغدغه ای که برای طبقات مختلف کشور بیفتد ،خود وارد عرصه شده و هرگز وجدان و شرف و حیثیت کشور را به هیچ قیمتی به تقیه و سازش نفروشند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک