کد خبر: 33394
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۵/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۳:۱۸

از خود پرسیدم قریب به ده سال است که مردم و دولت مردان درگیر این پدیده هستند و هنوز چون استخوان لای زخم در جریان است و چگونه است که نه مسلمانی دولت مردان اسیب می بیند و نه خواب انها اشفته می گردد و نه مشکلات واحد های صنعتی و کارگران حل می شود؟

یادداشتی بقلم سید سجاد جلویانی در پایگاه خبری تحلیلی خوزستان سرافراز/
اقتصاد ملی ایران یک زنجیره به هم پیوسته در تمام جغرافیای ایران است و بسته به شرایط محیطی و بهره مندی از مواهب طبیعی و سرمایه گذاری نظام در استفاده از ان در سطح استانی و ملی قابل پیگیری است .

استان خوزستان با در اختیار داشتن منابع بزرگ نفت؛ گاز؛ اب ؛دریا؛ سواحل و ترانزیت دریایی ؛ کارخانه های فولاد و ۳۷درصد اثار تمدنی ؛منابع برق ابی و کشاورزی؛نیشکر ؛ پتروشیمی ها و پالایشگاه های نفتی و اسکله های صادراتی و… خلیج فارس و موقعیت استراتژیک سیاسی ،نظامی در فرایند اقتصاد ملی و منافع ملی بیش از پایتخت ایران اهمیت سوق الجیشی دارد. چرا که رونق و شتاب توسعه تهران مدیون خوزستان است.

به همین دلیل تمرکز بر مدیریت و اداره خوزستان نه تنها در مقیاس استان ،بلکه باید در مقیاس ملی سامان دهی شود تا از این سرمایه عظیم اقتصادی در راستای منافع ملی و بومی بهره گیری شود.

وجود منابع بزرگ ثروت و اقتصاد در خوزستان همان قدر که دارای ارزش است و می تواند در توسعه و رفاه مردم موثر باشد در نتیجه عکس هم می تواند نقش افرین و منشاء مشکلات و گرفتاریهای اجتماعی گردد.و ان زمانی است که این منابع بصورت انحصاری و رانتی و با تفکر مالکانه و استثمار توسط نظام اجرایی دولت اعمال شود. انچه ما در طول ۴۰ سال از انقلاب شاهد هستیم حاکیمت این تفکر بر منابع ثروت در خوزستان است که نیازمند تعامل دولت و استان است تا در اینده نه چندان دور از ایجاد گرفتاری ها جلو گیری نماید و راه وفاق ملی استوار باشد.

وجود اصل ۴۴ در قانون اساسی در نفس عمل خود ارزشمند است و نحوه اجرایی کردن ان در چند سال اخیر انهم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام و واگذاری سرمایه های ملی به بخش به اصطلاح خصوصی یا همان مالکان قدرت در سایه برای هزینه در قدرت ماندن ، موجب نابودی نظام اقتصادی ایران و بخصوص خوزستان شده است و شکاف بزرگی را در اقتصاد ملی و وفاق ملی ایجاد کرده است و باعث رکود کارخانه ها ی اقتصادی و بیکاری کارگران این واحدهای صنعتی را فراهم اورده است و چند سال است که خوزستان درگیر مسائل حاشیه ساز این نگرش مدیریتی است و زمینه ساز گسترش این پدیده به سایر نقاط کشور خواهد شد .مجتمع بزرگ نیشکر هفت تپه و کارخانه گروه ملی و…. از این پدیده می باشند که امروز صبح نمایندگان انها در چهاراه نادری اعتراض مسالمت امیز داشته اند و خود شاهد شعارها و اعتراض انها بودم و بارها این حدیث را از رسول الله در ذهن خود مرور کردم :
هرکس صبح نماید و در فکر اصلاح و کمک به دیگران نباشد مسلمان نیست. و از خود پرسیدم قریب به ده سال است که مردم و دولت مردان درگیر این پدیده هستند و هنوز چون استخوان لای زخم در جریان است و چگونه است که نه مسلمانی دولت مردان اسیب می بیند و نه خواب انها اشفته می گردد و نه مشکلات واحد های صنعتی و کارگران حل می شود ؟

ادامه دارد…..

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک