کد خبر: 33728
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ دی/ ۱۳۹۷ - ۵:۱۶

به راستی این شهر صاحب ندارد که هر کسی به خودش اجازه می‌دهد با آینده مردمانش چنین بازی‌های ناجوانمردانه‌ای به راه بی‌اندازد؟ مگر مردم فقط به ۱۳ عضو شورا رای نداده‌اند پس این جمعی از دوستان(بنا به گفته فلسفی) چه کسانی هستند و به چه حقی در پس پرده برای آینده مردم تصمیم می‌گیرند؟

فاطمه طاهری/ این روزها اهواز درگیر وقایع ناخوشایندی فی ما بین اعضای شورا، شهردار و حتی استانداری شده که آینده مردم این شهر را درگیر خود کرده است، وقایعی که علاوه بر نابود کردن زمان برای خدمت به مردم از پشت پرده‌های تعجب‌برانگیزی نسبت به تصمیم‌گیری‌ها و لابی‌های یواشکی اعضای شورا به همراه عده‌ای بی‌نام و نشان خبر می‌دهد.

واقعه نخست؛ هفتم اسفند ماه سال گذشته بود که نشستی با منصور کتانباف شهردار اهواز داشتم. در این نشست از او پرسیدم، بحث استعفای شما مدتی در فضای مجازی پیچید تا اینکه اخبار تکذیبیه این مسئله به صورت رسمی در رسانه‌های معتبر منتشر شد؛ توضیح دهید که ماجرا از چه قرار بوده است.

کتانباف نیز گفت «من اعلام نکردم که استعفا دادم و یا بنا است که استعفا دهم. یک بخشی از این مسئله فضاسازی و بخشی دیگر واقعی است. مسلمان در هیچگاه نباید دروغ بگویید و ما نیز بنا نداریم دروغ بگوییم و هیچ‌چیز پوشیده‌ای از مردم نداریم.

انسان هر وقت فهمید درباره موضوعی اشتباه کرده باید شهامت اینکه بگوید اشتباه کرده‌ام را داشته باشد.

اگر شرایطی پیش بیاید که بدانم باید برای ادامه کار از اعتقادات و اصولم بگذرم حتماً استعفا می‌دهم و من تا وقتی هستم که به اعتقادات و اصولم خدشه وارد نشود؛ ولی من استعفا ندادم».

اگرچه کتانباف گفت که مسلمان هیچگاه نباید دروغ بگوید ولی متاسفانه چندی بعد با وجود برخی تکذیبیه‌ها مشخص شد که ایشان چندبار استعفا داده است.

۲ اسفند ۹۶ فلسفی رئیس وقت شورای شهر اهواز: استعفای شهردار اهواز کذب است.

۲۰ شهریور ۹۷ ایزدی عضو شورای شهر اهواز: شهردار اهواز تصمیم به رفتن دارد اما تاکنون استعفای خود را به صورت “کتبی” به شورای شهر ارائه نکرده است.

۴ دی ۹۷ در نامه سرگشاده حجت الاسلام موسی پور عضو شورای شهر خطاب به کتانباف: شهردار کثیرالاستعفاء

واقعه دوم؛ پس از کش و قوس‌های فراوان درباره استعفاهای کتانباف و نیز اینکه مشخص شد وی چندین بار به صورت شفاهی استعفا داده است، بار دیگر با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان داستان جدیدی برای اهواز و شهردارش رقم خورد.

برخی از اعضای شورای شهر اهواز معتقد بودند که کتانباف مشمول این قانون می‌شود و برخی دیگر نیز با این امر مخالف بودند با این حال ماجرا تا جایی ادامه پیدا کرد که از وزارت کشور استعلام گرفته شد و وزارت کشور نیز در نامه‌ای کتانباف را واجد شرایط بازنشستگی اعلام کرد.

آتش قائله شعله ورتر شد وقتی بگو مگوهای اعضای شورا ادامه پیدا کرد.

۲۵ آبان ۹۷ فلسفی عضو شورای شهر اهواز: شهردار اهواز بازنشسته نیست.

۳۰ آبان ۹۷ سنواتی رئیس شورای شهر اهواز: شهردار بازنشسته است.

چنین شد که استانداری خوزستان در ظاهر به خاطر منافع مردم و در باطن (البته بنا بر برخی گفته‌ها و شنیده‌ها) به دلیل مخالفت‌های سیاسی و جناحی با بعضی از گزینه‌های پیشنهادی شورا وارد این کارزار می‌شود، بر همین اساس غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با هدف کسب نتیجه‌ای قطعی برای بازنشسته بودن یا نبودن کتانباف، دستور توقف انتخاب گزینه جدید شهرداری را می‌دهد.

اما دیری نمی‌گذرد که بار دیگر نطق برخی از اعضای شورا باز می‌شود و اینبار هم هر کسی نظری می‌دهد که بله استانداری استعلام کرده و کتانباف بازنشسته نیست به طوری که ۲۷ آذرماه حسین حیدری گفته است «وزارت کشور تمدید ماموریت شهردار اهواز از سپاه را انجام داده اما هنوز تمدید ماموریت ایشان ابلاغ نشده، بر اساس اعلام سپاه شهردار اهواز نه تنها بازنشسته نیست بلکه تمدید ماموریت ایشان بلامانع است»، کتانباف نیز در ششم دی ماه در آخرین مصاحبه‌اش گفته است که «من بازنشسته نیستم» همه این سخنان در حالی مطرح شده که هنوز خبری به صورت رسمی از سوی استانداری و یا ریاست شورای شهر و یا حتی سخنگوی شورا اعلام نشده است.

آخرین واقعه البته تا کنون؛ به موازات این ماجرا، داستانی دیگر رقم می‌خورد و آن قول کتانباف برای پایان دادن به کارش در آخر آذرماه است، گویا شورای پنجم که پیش از این جلسات شبانه و غیرعلنی به دهانشان مزه داده بوده است برای سرنوشت ۱٫۵ میلیون شهروند اهوازی بار دیگر جلسه‌ای با حضور چند تن از اعضا می‌گیرد که در آن کتانباف قول می‌دهد تا پایان آذر بماند و بعد برود که برود.

این قول زمانی رنگ و بوی واقعیت و علنی شدن به خود می‌گیرد که حجت الاسلام موسی پور در همان نامه مذکور که البته در فضای مجازی نیز منتشر کرد، آورده است که «شما(کتانباف) مشهور به خلف وعده نیستید اما بعد از جریان بازنشستگی و پیگیری شما از استاندار جهت تمدید وقتی با وساطت دلسوزان وعده کناره گیری و استعفای واقعی تا پایان آذرماه دادید، ما این وعده را به همکاران مخالفتان در شورا جهت استقرار آرامش در شهر منتقل کردیم و انتظار خلف وعده نداشتیم و حال هیچ پاسخی برای ایشان نداریم».

در این میان (ششم دی ماه) یکی از رسانه‌ها بار دیگر به گفت‌وگو با کتانباف پرداخته و تریبون را به دست شهردار سابق منطقه ۲۰ تهران داده است. در این رسانه سوالی از کتانباف پرسیده شده مبنی بر اینکه اخیرا گفته شده شما قول و قراری با شورا داشتید که تا پایان آذرماه استعفا دهید.

این مطلب چقدر حقیقت دارد؟

و کتانباف نیز جواب داده است: «روز گذشته مطلبی را در فضای مجازی مطالعه می‌کردم به عنوان نامه سرگشاده و برادرانه یکی از اعضای محترم شورا؛ اگر این نامه به بنده بوده سوال این است پس چرا در فضای مجازی آن را مطرح کرده‌اند؛ باید از این عضو شورای شهر پرسید که هدفش از این کار چه بوده و می‌تواند اهداف خود را از این حرکت، برای افکار عمومی مشخص کند.

من با این عضو شورای شهر هیچ قول و قراری نداشتم و در هرصورت اگر برادرانه و خیر خواهانه است حرف را پیش خودم می‌زد و پیش از این نیز این موضوع را با من مطرح نکرده بود. اگر نقل قولی از طرف بنده برای او شده یا با بی دقتی نقل قول کرده‌اند یا به منظور دیگر به گونه ای منتقل شده که بنده تا پایان آذرماه استعفاء دهم.

از نظر بنده بی دقتی بوده چون ایشان را آدم متشرعی می‌دانم و بعید میدانم اگر چیز دیگری به او گفته باشند امانت داری نکند و حرف دیگری بزند اما اگر حرف دیگری به او گفته شده باید در این دنیا و آخرت پاسخگوی نامه نوشته شده خود باشد، چرا که حق الناس است.

آن‌هایی که مطلع هستند خودشان می دانند که من تاریخی برای رفتن مشخص نکردم و من گفتم هروقت شما (اعضای شورا) صلاح دیدید از خدمتتان مرخص می‌شوم و امروز هم همان حرف را تکرار می‌کنم.»

سخنان کتانباف و موسی‌پور به نوبه خود جای تعجب داشت اما آنچه که حیرت را دوچندان می‌کند سخنان فلسفی در یک برنامه تلویزیونی بود که در آن در پاسخ به پرسش مجری در زمینه اعلام زمان پایان کار کتانباف گفت: در جلسه‌ای که با حضور من، کتانباف، سنواتی و جمعی از دوستان تشکیل شد زمانی به این صورت مطرح نشد.

در مجموع و با توجه به سطرهای بالا اینکه کتانباف باردیگر حق را نگفته باشد بعید نیست از طرفی دیگر اینکه اعضای شورا هم به دنبال منافع شخصی باشند باز هم بعید نیست چرا که بر اساس آنچه که این روزها دیده می‌شود دیگر خبری از آن اتحاد سیزده گانه‌ای که شورایی‌ها از آن دم میزدند نیست، البته شاید نفس‌های آخر این اتحاد هنگام جنگیدن اعضا با یکدیگر و با کمک رسانه‌های نزدیک به خود برای نشستن بر کرسی ریاست در زمان انتخاب رئیس و هیئت رئیسه سال دوم شورا کشیده شد و اکنون فقط نحسی سیزده است که گریبانگیر شورای پنجم شده است؛ شورایی که چشم امید اهوازی‌ها بود!

مشخص نیست تا کی و تا کجا کتانباف و همچنین این ۱۳ عضو شورا در سکوت برخی و در هیاهوی بعضی و نیز در لابی‌های یواشکی عده‌ای می‌خواهند این بازی کثیف را ادامه دهند و بار ضرر زیاده خواهی ‍‌هایشان را بر دوش مردم همیشه متضرر اهواز متحمل کنند.

به راستی این شهر صاحب ندارد که هر کسی به خودش اجازه می‌دهد با آینده مردمانش چنین بازی‌های ناجوانمردانه‌ای به راه بی‌اندازد؟ مگر مردم فقط به ۱۳ عضو شورا رای نداده‌اند پس این جمعی از دوستان(بنا به گفته فلسفی) چه کسانی هستند و به چه حقی در پس پرده برای آینده مردم تصمیم می‌گیرند؟

آیا کسی هست این قائله را ختم به خیر کند یا قرار است این شهر هر روز شاهد جنجالی وقت‌کش و هزینه‌بر باشد و در این بحبوحه هم برخی افرادسودجو جولان دهند و کسی نباشد که به آنان بگوید بالای چشمت ابرو چرا که اعضای شورا و شهرداری‌چی‌ها درحال کور کردن چشم یکدیگر هستند! در این میان صد دریغ و افسوس از نبودن رسانه‌ای منصف که همی داد مردم ستاند و به عدل و شفافیت قلم زند!

رهیاب”

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک