کد خبر: 33766
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۰/ دی/ ۱۳۹۷ - ۲:۴۲

تهیه کننده  فیلم محمود؛ نخستین فیلم داستانی شهداء مدافع حرم؛گفت: تلاش برای برون رفت از روزمرگی های هنری و فرار از فقر سوژه و محتوا، منجر به تولید نخستین فیلم داستانی شهداء مدافع حرم کشور با عنوان محمود شد.

خوزستان سرافراز/ بهروز کریم پور با  بیان این که فیلم “محمود” اهتزاز پرچم اقتدار خوزستان در غربت پایتخت بود، به مشخصه یک فیلم خوب و مقبول اشاره کرد و با بیان این که با بیان این که فیلم مقبول و خوب، اثری است که نه تنها از حیث تکنیک و ساختار قابل اعتنا باشد بلکه از نقطه نظر ” درونمایه ” نیز شایسته تحسین است، افزود: “درونمایه و محتوا” همانا تحلیل یا دیدگاه نویسنده فیلمنامه یا فیلمساز، نسبت به پدیده های گوناگون، انسان، رخدادها، و جهان هستی است که برای آگاهی و شکل دهی باور و ذهنیت مخاطب در قالب اثر هنری عرضه می شود .

کریم پور با اشاره به برگزاری اختتامیه جشنواره عمار که بیستم دی ماه در پایتخت برگزار می شود، به حضور این فیلم در این جشنواره اشاره کرد و گفت: حدود یک سال پیش در حوالی همین روزها بود که تلاش برای برون رفت از روزمرگی های هنری و فرار از فقر سوژه و محتوا، منجر به تولید نخستین فیلم داستانی شهداء مدافع حرم کشور با عنوان ” محمود ” شد تا به دور از هر نگاه و وابستگی جناحی، فیلمی تولید شود که عنوان اثر فاخر و باکیفیت صداوسیما خوزستان را برای جشنواره تولیدات مراکز استانها به خود اختصاص دهد .

کریم پور افزود: دیری نپائید که در غربت پایتخت و به دور از هرگونه استفاده ابزاری از رسانه های تبلیغی، این فیلم توانست عنوان پرمخاطب ترین اثر را در روزهای اول و دوم جشنواره مردمی فیلم عمار به عنوان یک فیلم متفاوت در سبک، متعهد به محتوا، مستند و مستدل در تصویرگری وقایع به خود اختصاص دهد .

تهیه کننده فیلم محمود با بیان این که یک فیلم خوب باید از نقطه نظر” درونمایه ” نیز شایسته تحسین باشد، تصریح کرد: درونمایه خوب و درست، درخور احترام و شایسته تحسین، تحلیل یا دیدگاهی برآمده از جستاری متعهدانه و علمی نسبت به ارزش ها و جریان های اخلاقی است. اساسا هنر منحط یا هنر هدایت گر و متعالی، هنر متعهد یا هنر غیر متعهد، هنر دینی یا هنر غیر دینی در بخش های درونمایه و محتوا و از طرفی در بخش رویکرد ساختاری به صراحت قابل تمیز هستند .

کریم پور تحلیل و درونمایه ی نشأت گرفته از سلیقه و خواست شخصی، نشأت گرفته از سطحی زدگی و ساده نگری و نشأت گرفته از بی دانشی را منحرف کننده، نادرست و جفاکارانه نسبت به مخاطب فهیم عنوان کرد و گفت: از دیگر سو، ارتقاء سطح دانش علمی نسبت به حوزه های دخیل در فرهنگ اجتماعی و رسانه ی محتوا محور، بسترساز ایجاد یک تحول عمیق روحی می شود، همچنین زمینه جلوگیری از رکود فرهنگی را فراهم می کند و عاملی برای پرهیز از روزمرگی و کلیشه گرایی خواهد شد.  در عین ظرافت، می تواند دست به الگو آفرینی بزند تا بلکه شرایط برای بازتولید ارزشی و نشر پیام های ملی-مذهبی اصیل در قالب های نو، کارآمد و موثر ایجاد شود.

این تهیه کننده در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به گفته های منتقدین این فیلم، گفت: به قول یکی از منتقدین؛ این فیلم در جایگاه خود به نیکویی توانسته رسالت هنری و رسانه ای خود را در قالب یک قطب نمای فرهنگی به انجام برساند، که با قاطعیت باید از آن به عنوان آبرو و اعتبار فیلمسازی نوگرا در خوزستان نام برد .

کریم پور دلیل آن را تأثیر جریان ساز این فیلم در شریان های هنری و فرهنگی استان خوزستان بیان کرد و گفت: به وضوح می توان دید که این فیلم عامل محرک برای تمام مجموعه های متعهد و ارزشی، مجامع هنری و … بوده به نحوی که از سبک و نگاه کارگردان گرفته تا شیوه اکران مردمی فیلم، همه و همه مورد توجه و تقلید قرار می گیرد .

تهیه کننده فیلم داستانی “محمود” ادامه داد: این مصداق بارز جریان سازی اصولی است. بدون نگاه و وابستگی جناحی، با اتخاذ استراتژی مناسب تولید، در عین دغدغه مندی و عمل گرائی، موضوعی انتخاب شود که بتواند بالاترین استاندارهای جشنواره های ملی و مردمی را به خود اختصاص دهد و متعاقبا خیل عظیمی از مخاطبان علاقه مند را درگیر کرده و الگوی عملی برای سایر تولیدکنندگان باشد .در مقابل تمام این جریان سازی های مثبت و متعالی، نباید با برخورد سلیقه ای و دخالت تعصبات شخصی، عامل سرخوردگی و ریزش مخاطبان این گونه آثار فاخر شویم .

فیلم سینمایی محمود به کارگردانی علی زهیری قصه شهید مدافع حرم خوزستانی را روایت می‌کند که علی‌رغم تمام مشکلات خود پا روی آرما‌ن‌ها و اعتقادات خود نگذاشت و به جنگ تکفیری‌ها رفت.

این فیلم به جشنواره مردمی عمار که اختتامیه آن پنج شنبه بیستم دی ماه در پایتخت برگزار  می شود، راه یافته است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک