کد خبر: 34151
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ بهمن/ ۱۳۹۷ - ۲:۲۲
  آخرین وضعیت بارندگی‌ها در خوزستان؛

همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد برخی از سیل بندهای موجود بر روی رودخانه‌های خوزستان به علت فرسودگی تاب و تحمل حجم آب را نداشتند تا با شکسته شدن آن‌ها آب وارد روستاهای خوزستان شود.

خوزستان سرافراز/ امسال بارندگی در استان خوزستان و اغلب استان‌های بالادست رودخانه‌های جاری در این استان بسیار مطلوب بوده به‌گونه‌ای که برخی آمار حکایت از این دارد که بارندگی امسال خوزستان در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

به علت بارش‌های خوب در استان خوزستان که منجر به پر شدن دریاچه‌های پشت سدهای خوزستان شده است و با توجه به پیش‌بینی بارش شدید طی ۶ تا ۹ بهمن، متولیان امر برای جلوگیری از هرگونه مشکل ناگهانی به‌تدریج و از اواخر دی‌ماه اقدام به باز کردن دریچه سدها کردند و با این کار آب رودخانه‌های خوزستان به میزان قابل‌توجهی بالا رفت.

اولین خطر در این راه متوجه روستاهای حاشیه رودخانه‌ها شد چراکه سیل بندهای احداثی روستاها به‌رغم همه تذکرات، ترمیم و احداث نشده بود. باوجود تلاش دهیاران و مردم و برخی مسئولان برخی سیل بندها توان مقابله با آب را نداشتند و شکستند.

ممنوع الخروج شدن مدیران

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با توجه به شرایط اضطراری پیش آمده برای روستاهای حاشیه رودخانه‌های خوزستان اقدام به برگزاری نشست ستاد بحران کرد و با اشاره به بارش‌های قابل‌ملاحظه در روزهای آینده در بالادست رودخانه‌های استان، اظهار کرد: بارش‌های فراوانی در بالادست و پایین‌دست سدهای خوزستان پیش بینی شده است. به همین دلیل جاری شدن روان آب‌ها و سیلاب‌ها ممکن است مشکلاتی را برای بعضی مناطق ایجاد کند که در این خصوص بازدیدهایی از مناطق مختلف صورت گرفت و اقدامات لازم انجام شد.

وی افزود: تمام مأموریت‌های مدیران استانی لغو و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید در استان خوزستان حضور داشته باشند. همچنین دستگاه‌های اجرایی باید کشیک در مدیریت بحران استان قرار دهند. فرمانداران شهرستان‌ها نیز از حضور در مرکز استان برای جلسات خودداری کنند، همچنین ستاد مدیریت بحران شهرستان‌ها امروز باید تشکیل شود.

استاندار خوزستان عنوان کرد: حجم آب قابل‌ملاحظه پشت سد کرخه پیش‌بینی می‌شود و ممکن است خروجی سد کرخه افزایش یابد؛ بنابراین لازم است تالاب هورالعظیم ظرفیت بیشتری برای پذیرش آب داشته باشد. مخزن شماره ۴ و ۵ که استفاده بهینه زیادی از آن‌ها نمی‌شود به طور موقت بازگشایی می‌شوند تا به ظرفیت تالاب افزوده شود و حجم آب خروجی مشکلی برای مردم منطقه ایجاد نکند.

کدام مناطق در خطر سیل هستند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در زمینه خطرات سیلاب در خوزستان با اشاره به درگیر شدن برخی مناطق خوزستان با سیلاب از آماده‌باش همه نیروهای این جمعیت برای مقابله با سیل خبر داد.

علی خدادادی ؛ اظهار کرد: در حال حاضر مناطقی از شهرستان های شوش، دزفول، دشت آزادگان و شوشتر از سیلاب و آبگرفتگی متأثر شده اند.

وی افزود: در شهرستان شوش، روستاهای شیخ مندی، بیت یدی، کاظم حیدر، خلیفه حیدر، مزرعه شبلی، زلید دبات، بیت یباره، بیت سیدخلف، بیت نور، بیت غایب و بیت محارب درگیر سیلاب اولیه هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد: یک اردوگاه اسکان اضطراری به استعداد ۵۰۰ نفر در روستای آهودشت شهرستان شوش برپا و اردوگاه دوم نیز در روستای سید خلف در حال استقرار است.

خدادادی ادامه داد: در شهرستان دزفول، روستای بنه عاطی در بخش چغامیش و مناطق زاویه مشعلی، زاویه حمودی، زاویه عزیب و روستاهای شهید بهشتی و ده نور متأثر از سیلاب اولیه هستند.

وی تصریح کرد: روستای بنه عاطی از توابع بخش چغامیش دزفول با توجه به احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی شدید و با همکاری بخشداران و مسئولان و اهالی تخلیه شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد: یک اردوگاه اسکان اضطراری به استعداد ۳۲۰ نفر در سه نقطه امن در نزدیک روستای بنه عاطی در بخش چغامیش آماده برپایی است که در صورت نیاز توسط عوامل امداد و نجات جمعیت هلال احمر دزفول به سرعت برپا خواهد شد.

خدادادی عنوان کرد: کمپ نوروزی، استادیوم مجدیان و سالن ورزشی دانشگاه فرهنگیان شهرستان دزفول نیز برای اسکان اضطراری روستائیان آماده شده اند.

وی اضافه کرد: در شهرستان دشت آزادگان روستاها و مناطق حاشیه رودخانه کرخه از جمله آلبوعفری، حجیه، چولانه، سمومیه، بنی نعامه، بیت کوار، رمیم، میهن آباد، دفار، مچریه، کصر و شهرهای بستان و رفیع متأثر از سیلاب اولیه هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان یادآور شد: در روزهای گذشته با توجه به آبگرفتگی و سیل در روستای مچریه، عملیات امدادرسانی توسط نیروهای امداد و نجات هلال احمر دشت آزادگان انجام شد. ۳۵ خانوار در این روستا زندگی می کنند و اقلام امدادی از قبیل چادر، پتو، نایلون پوششی، موکت، والور، فانوس و مواد غذایی در بین آنها توزیع شده است.

خدادادی تصریح کرد: در شهرستان شوشتر، روستاهای چم کنار، یذاب، دوهول، یباله رحمان، یریح و عبدالنبی درگیر سیلاب اولیه شده اند.

وی در پایان گفت: روستای چم کنار با توجه به احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی شدید تخلیه شد. نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سایر روستاها در حال ارزیابی هستند.

شعیبه منتظر فاجعه‌ای دیگر

عضو شورای روستای مجید از توابع شعیبیه شهرستان شوشتر از تخلیه روستاهای شعیبیه در شهرستان شوشتر به دلیل طغیان رودخانه خبر داد.

صدام کعبی عضو شورای روستای مجید؛گفت: ساکنان روستاهای مجید، رمانه، دهول و شیخ حسین روستاهای خود را ترک کردند و به مرور دیگر روستاهایی که در معرض خطر هستند نیز خانه های خود را ترک می کنند.

وی افزود: با توجه به هشدارهایی که داده شد باید اهالی مسیر شعیبیه خانه های خود را ترک کنند اما عده ای راضی به ترک منازل نیستند. ما نگران هستیم که مبادا سیلاب ۹۵ تکرار شود.

این عضو شورای روستای مجید توضیح داد: سال ۹۵ روستاهای مسیر شعیبیه به زیر آب رفتند و مسئولان هیچ هزینه ای بابت خسارات وارده به مردم پرداخت نکردند.

تلاش ها در برخی روستاها نتیجه نداد و ظهر امروز خبر رسید که سیل بند شط نیسان (رفیع) منطقه زین العابدین در روستای السمومیه شکست و روستاهای سویدانی، مچریه، مگاصیص و دحیمی از توابع شهرستان هویزه در خطر جدی سیلاب قرار گرفتند.

آب همچنان در حال پیشروی هست و زمین های کشاورزی زیادی زیر آب رفته اند؛ در عین حال نیروهای مردمی و عوامل امدادی در حال امدادرسانی هستند.

آب وارد روستاها شد

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان نیز از آماده باش نیروی امدادی این جمعیت در استان خبر داد و گفت: سیل بندهای رفیع و آلبوعفری در شهرستان سوسنگرد شکستند.

صادق سلامت؛ اظهار کرد: صبح روز دوشنبه، سیل بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان شکست. تلاش برای ترمیم سیل بند با وسایل موجود ادامه دارد.

وی با اشاره به ورود آب به روستا افزود: چادرهای امدادی برای استقرار اردوگاه اسکان اضطراری به منطقه ارسال شده است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: سیل بند شهر رفیع در شهرستان هویزه شکسته و آب در شهر جاری شده است. اهالی شهر برای تخلیه مقاومت می کنند. برای ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری، جادرهای امدادی به منطقه ارسال شد.

سلامت خبر داد: یک اردوگاه اسکان اضطراری به استعداد ۲۵۰ نفر در روستای سیدخلف شهرستان شوش برپا شد.

وی ادامه داد: با توجه به تخلیه روستای چم کنار شوشتر، یک اردوگاه اسکان اضطراری به استعداد ۲۵۰ نفر  در نزدیکی این روستا در منطقه امن برپا شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان در پایان عنوان کرد: نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سایر روستاها در حال ارزیابی هستند.

توزیع آب معدنی در روستاهای سیل زده

عادل حرباوی سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان؛ اظهار کرد: آب شرب تعدادی از روستاهای شهرستان های استان خوزستان بر اثر بارندگی و سیلاب های شدید اخیر قطع شده است.

وی افزود: شدت سیلاب ها تا اندازه ای است که برخی از اسکله های آبگیر زیر آب رفته و اقدامات لازم نظیر خارج کردن پمپ ها در راستای جلوگیری از سوختگی آنها انجام شده است.

سرپرست شرکت آبفای روستایی خوزستان تصریح کرد: تعدادی از روستاهای شهرستان دزفول خالی از سکنه و به کمپ های تعبیه شده در شهرستان منتقل شده اند. همچنین این سیلاب ها به قطعی آب در سطح روستاهای شهرستان های شوش، شوشتر، هویزه، سوسنگرد و حمیدیه نیز منجر شده است.

حرباوی عنوان کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان با حمایت و همکاری مدیریت بحران استانداری خوزستان، آب و فاضلاب های شهری استان خوزستان و لرستان، شهرداری بندر ماهشهر و شرکت نفت و گاز آغاجری اقدام به تهیه و توزیع بطری های یک و یک و نیم لیتری آب معدنی کرده است.

وی در پایان یادآور شد: تا کنون بیش از ۲۰ هزار بطری آب معدنی در سطح روستاها و میان اهالی شریف روستایی توزیع شده است.

تخلیه یک روستا در دزفول

بخشدار چغامیش دزفول نیز در مورد روستاهای در معرض سیل شهرستان دزفول گفت: روستای بنه عاطی از توابع بخش چغامیش دزفول به خاطر احتمال خطر سیلاب به دستور رئیس ستاد بحران شهرستان در حال تخلیه است‌.

بابک عبدالهی، اظهار کرد: روستای بنه عاطی که در پایین دست رودخانه دز قرار دارد برای جلوگیری از خطرات سیلاب در حال تخلیه است.

وی افزود: حدود ۸۰ چادر برای اهالی در حال تدارک است و سه  روستای سیدنور، دهنوباقر و خوزینه نیز برای اسکان اهالی این روستا آماده شده است.

عبدالهی تصریح کرد: برای احشام نیز در حال آماده سازی محلی هستیم و انتقال احشام در حال انجام است.

سیلاب در راه است

با عنایت به بارندگی‌های شدید در استان‌هایی مثل ایلام، لرستان و چهارمحال و بختیاری و سرریز آب ناشی از این بارندگی به سدها و رودخانه‌های خوزستان روستاهای خوزستان هنوز در معرض خطر هستند و گفته می‌شود برخی دیگر از روستاهای خوزستان نیز به زودی زیر آب می‌روند و به عبارتی سیل اصلی در راه است.

مهر/

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک