کد خبر: 34194
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۱/ بهمن/ ۱۳۹۷ - ۵:۲۲
صالح البوغبیش؛

ده روز قبل از ورود سامانه ی بارشی به کشور هواشناسی کشور و استان هشدار جدی صادر کرد ؛ چرا استانداری و ستاد بحران استان ورود نکرد یا عادت کردند مسئولان ما هر زمان که مشکلات اتفاق بیفتد خود را در شاکله دلسوز و فعال نشان دهند.

خوزستان سرافراز/ اگر بخواهم واقع بینانه به روند مدیریت بحران در استانمان بپردازم ، به نظر می آید ،مدیریت بحران در استان ما از چند مشکل اساسی رنج می برد.
اولین و مهمترین مشکل ما عدم توجه به شایسته سالاری در مدیریت ارشد مدیریت بحران است، مدیران ارشدی که کمترین تخصصی در این حوزه ندارند و بنا بر ارتباطات خود به عنوان مدیران ارشد در حوزه مدیریت بحران کشور برگزیده می شوند در حالی که بنا بر سوابق چند سال اخیر این دوستان ، شاهد هستیم که عدم اشنایی به عرصه بحران و حتی نداشتن حداقل تخصص های لازم برای حضورشان در این حوزه، موجب بروز خطاهایی فاحش و آسیب جدی به روند رشد مدیریت بحران و بدتر از آن ، آسیب دیدگان از حوادث در استان ما شده است این عدم شایسته سالاری چنان گریبان مدیریت بحران استان را گرفته است که سوء رفتار مدیران ارشد ما، موجب ورود دلال های نمایشگاهی و آژانسهای مسافرتی به اسم مشاور و کارشناس در بدنه مدیریت بحران کشور شده است.

دومین مشکل ما، تغییرات پی در پی در مدیریت میانی و ارشد در مدیریت بحران است که متاسفانه منتج از عدم توجه به شایسته سالاری است، و بازتاب روندی است که یک سیستم ضعیف در بخش مدیریت آن را ایجاد میکند و همه صاحبان تصمیم در لایه مدیریت کلان استان ، با این تفکر که تعویض مدیریت موجب تغییر در روند خواهد شد، بدنبال رفع مشکل هستند در حالی که تا سیستم برای انتخاب فرد شایسته دارای ساز و کار مناسبی نشود باز هم فرد نامناسبی در راس هرم مدیریت قرار گرفته و این چرخه تا ابد به همین صورت تکرار خواهد شد.

سومین مشکل ما ، عدم انتقال تجربیاتمان به مدیران بعد از خودمان می باشد، که این هم منتج از مشکل دوم که همان تغییرات پی در پی در ساختار مدیریت است مثال آن تعویض مدیر سابق بحران استان که همه می دانیم روی کار آوردن ناتج از سهم خواهی عده ای از نمایندگان بود و روی کار آمدن مدیر فعلی باز هم نه بر اساس لیاقت بلکه صرف رضایت طیفی دیگر از نمایندگان است.

سیل در برهه ای حساس و نفس گیر از زمان اتفاق افتاد ، این در حالی است که نمایندگان استان هر کدام در حوزه ی خود تلاش جهت جبران کاستی ها و وعده های تبلیغات سیاسی خود می کنند.

آقای ساعدی نماینده شهرستان سوسنگرد بعنوان خبرنگار قسمتی از فیلم تماس تلفنی جنابعالی با استاندار را مشاهده کردم ، باید خدمت شما عرض کنم این حرکات پروگاندای شماهای نماینده دردی را دوا نمی کند .آیا جنابعالی بعنوان امین مردم هشدار هواشناسی از ده روز قبل از باران اخیر را مشاهده نکردی ! که امروز با ژاکت هلال احمر سر صحنه حاضر می شوی و با حرکات پوپولیستی اقدام به ضبط فیلم می کنی که از آن بهره برداری سیاسی و انتخاباتی کنی !

در نگاه شبکه ی خوزستان وضعیت خوزستان کاملا عادی است که حتی به خود زحمت پوشش مناطق سیل زده از شعیبیه گرفته تا شهر رفیع را نمی دهد و اگر فضای مجازی نبود یقین دارم که حتی استاندار و رئیس بحران به خود زحمت سرکشی از مناطق سیل زده نمی دادند.
از سوی دیگر این مشکل می تواند متاثر از عدم مستند سازی وقایع آن هم به جهت احتراز نمودن مدیران ما از بیان حقیقت و ترس از بیان نقاط ضعفی است که منجر به وقوع حادثه و یا سوءمدیریت در مرحله مدیریت بحران شده است که این مشکل هم اگر خوب به آن توجه کنیم در حقیقت منتج از ترس از تعویض شدن و نتیجه همان مشکل دوم که همان تغییرات مداوم در مدیریت ارشد است که موجب ترس شدید در بدنه مدیریت بحران شده است.

ده روز قبل از ورود سامانه ی بارشی به کشور هواشناسی کشور و استان هشدار جدی صادر کرد ؛ چرا استانداری و ستاد بحران استان ورود نکرد یا عادت کردند مسئولان ما هر زمان که مشکلات اتفاق بیفتد خود را در شاکله دلسوز و فعال نشان دهند.

نمایندگان سهم خواه در انتصابات آیا این اتفاقات ناگوار کفایت نمی کند تا دیگر به دنبال انتصاب افراد نالایق جهت تصدی مدیریت های کلان استان دخالت نکنید و به قوه ی مجریه فرصت تنفس بدهید تا بر اساس شایسته سالاری دست به انتخاب و انتصاب مدیران ارشد استان بزند .
برای ما خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه پنهان نمی باشد که دخالت های شما نمایندگان در انتصابات خرد و کلان استان چه بحران مدیریتی به سر استان آورده است .بی شک بحران ریزگردها ، تلف شدن کشاورزی و اکنون سیل ریشه در بحران مدیریتی است که شما برای استان به ارمغان آوردید.

پیشنهاد من تعریف ساز و کاری جدید برای انتخاب مدیریت ارشد در حوزه مدیریت بحران استان است که در آن انتخاب این سمت بر عهده یک گروه از نخبگان علمی و اجرایی باشد که فارغ از جبهه بندی سیاسی و تنها بر اساس شایسته سالاری مدیری را انتخاب کند که علاوه بر برنامه مدون و قابل دفاع خود ، دارای تیمی قابل دفاع باشد و گروه نخبگان در حقیقت نه تنها به فرد که به برنامه و تیم او هم رای می دهد. این انتخاب به طبع خود بر مشکلات بعدی نیز تاثیر گذاشته و شاهد تغییراتی قابل ارزش خواهیم داشت.

با انتشار عکس و فیلم های خود بر زخم مردم نمک نپاشید دست از احساسات برداریم و پشت میز عقلانیت و منطق بشینیم و برای یک بار هم که شده واقعیت را با حقیقت قاطی نکنیم.
واقعیت امر بنا به اظهارات مردم و آن فیلم انتشار یافته که حکایت از اعتراضی که نزدیک بود مردم خشمگین به استاندار حمله کنند برای همه ، همه چیز را مبرهن کرد.
در عصر ارتباطات نمی توان واقعیت امور را از مردم کتمان کرد ،شاید فقط بتوانید مدیران مافوق خود را تخدیر کنید.
سیل بندی که ادعا دارید به همت شما صورت گرفت تا این لحظه نتوانست آب را مهار کند و همچنان در حال جریان به سوی شهر رفیع است.
شهری که اکنون خالی از سکنه است و نبات و جماد و حیوان و انسان آن زیر آب رفته است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک