کد خبر: 34745
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۱/ بهمن/ ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳

اگر برای این امر (احداث بی رویه سدها و کانالهای انتقال آب و خشک شدن زمینهای پایین دست) فکری اساسی نشود و دوباره زمینها و مراتع با آبرفت و رسوبات که پس از سیلابها و سرریز شدن رودخانه ها اتفاق می افتد ، تقویت و تغذیه نشوند ،بدون شک بخش وسیعی از این جلگه زرخیز در کمتر از چند سال، تبدیل به بیابانی خشک و لم یزرع و کانون گرد و غبار می گردد.

خوزستان سرافراز/ دکتر علی عبادی نسب رئیس سابق شورای اسلامی شهرستان هندیجان و از مدافعان حقوق مدنی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما در خصوص مشکلات کشاورزی ؛ آب و محیط زیست خوزستان اظهار داشت :مشکل اصلی محیط زیست و طبیعت خوزستان احداث بی رویه و غیر کارشناسانه چندین سد و جلوگیری از سرریز شدن رودخانه ها و جلوگیری از تقویت و ترمیم خاک جلگه خوزستان با خاک های رسوبی است که در سالهای نه چندان دور بر روی زمینهای جلگه خوزستان نشسته و جلگه را حاصلخیز و تقویت و پوشش گیاهی و مراتع آن را غنی می کردند.

عبادی نسب؛ اظهار کرد : اگر جلگه غنی و حاصلخیز خوزستان به درستی مدیریت شود ، به تنهایی می تواند غلات و محصولات باغی و گوشت کل کشور را تامین و حتی بخشی از تولیدات و محصولات خود را به خارج صادر نماید.

رئیس سابق شورای اسلامی شهرستان هندیجان؛ گفت:این جلگه بی نظیر و این موهبت الهی ،طی هزاران سال از آبرفت و رسوبات رودخانه های پرآب، ایجاد شده اما متاسفانه طی کمتر از نیم قرن، هزاران هکتار از زمینهای حاصلخیز و مراتع غنی آن تبدیل به شوره زار و رودخانه های پرآبش تبدیل به کانال های فصلی انتقال آب و در تابستان تبدیل به رودخانه های خشک و بی آبی شده اند.

در ادامه عبادی نسب ؛ بیان داشت : بالا آمدن آب مد دریا و تجمع زه زمینها ، طی فصلهای بهار و تابستان و پاییز استفاده از آب این رودخانه ها را برای شرب و کشاورزی غیر ممکن کرده و باعث از بین رفتن نخلستانها و باغها و غیر ممکن شدن کشاورزی در سه فصل از سال و از بین رفتن سرمایه کشاورزان ،نخلداران ، باغداران و دامداران و از بین رفتن منبع اصلی درآمد اغلب ساکنان شریف و محروم استان شده است.!

وی افزود : اگر برای این امر (احداث بی رویه سدها و کانالهای انتقال آب و خشک شدن زمینهای پایین دست) فکری اساسی نشود و دوباره زمینها و مراتع با آبرفت و رسوبات که پس از سیلابها و سرریز شدن رودخانه ها اتفاق می افتد ، تقویت و تغذیه نشوند ،بدون شک بخش وسیعی از این جلگه زرخیز در کمتر از چند سال، تبدیل به بیابانی خشک و لم یزرع و کانون گرد و غبار می گردد.

عبادی نسب در پایان گفت : بنده چندین بار این خطر را از طریق رسانه ها و نامه های اداری به مسؤولین گوشزد کرده ام و از همه دلسوزان استان و کشور تقاضا دارم که با جدیت بیشتری پیگیر این امر و ارائه ی راهکار برای رفع این مشکل بزرگ و معضل اساسی استان و کشور باشند. نباید بارانی بودن امسال باعث شود که آنها از توجه به این امر که یک مشکل و خطر جدی و تهدید کننده کل کشور و حتی منطقه است، غافل بمانند.

خبرنگار؛ ناصر حکیمی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک