کد خبر: 35431
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۲/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۲:۵۴

مردم خوزستان بارها در برابر یورش های استعمارگران مقاومت کردند. از جنگ عشایر عرب خوزستان به نام “جنگ جهاد” گرفته تا مبارزات شیخ سلمان کعبی. نبرد جهاد، نبردی در زمان جنگ جهانی اول پس از فتوای مراجع نجف و کربلا بر علیه قوای انگلیس است.

حجت الاسلام مجید ناصری نژاد در گفت و گو با خبرنگار خوزستان سرافراز از شادگان تصریح کرد : احیاء میراث تاریخی شهرستان شادگان یکی از راه های مقاومت فرهنگ اسلامی و تشییع در برابر فرهنگ مدرنیته و پسامدرنیته ی غرب است.

وی مطرح کرد : شیخ سلمان کعبی نماد استعمارستیزی در خوزستان است ؛ اهل قلم بویژه مورخان خوب می دانند که شیخ سلمان کعبی یکی از حکام محلی خوزستان از سال های ۱۱۵۰ ق تا سال ۱۱۷۸ ق بود که بارها با استعمارگران انگلیسی در نبرد بود. جنگ “ابوطوق” یکی از نبردهای مشهور سپاه شیخ سلمان با بریتانیا بود که منجر به شکست سنگین انگلیسی ها شد.

ناصری نژاد با اشاره به این که در کشورمان مبارزان و استعمارستیزان بسیاری بودند که با جان و دل از میهن خود دفاع کردند در این بین رئیسعلی دلواری یکی از استعمارستیزان بوشهری بود که با مصوبه شورای عالی انقلاب روز ۱۲ شهریور به عنوان سالروز کشته شدن رئیسعلی دلواری از سال ۸۹ به نام «روز مبارزه با استعمار انگلیس» نام گذاری شده است؛ اذعان کرد : تلاش خواهیم کرد که ضمن ارج نهادن به مقام والای زن و از آن جا که یکی از شعارهای مهم دولت تصدی پست های مهم به زنان است ؛ سالروز بزرگداشت علیا این بانوی شجاع که شجاعت در برابر آن زانو می زند در میراث فرهنگی کشور ثبت شود.

این قانونگذار می افزاید : مردم خوزستان بارها در برابر یورش های استعمارگران مقاومت کردند. از جنگ عشایر عرب خوزستان به نام “جنگ جهاد” گرفته تا مبارزات شیخ سلمان کعبی. نبرد جهاد، نبردی در زمان جنگ جهانی اول پس از فتوای مراجع نجف و کربلا بر علیه قوای انگلیس است. این نبرد بین عشایر عرب خوزستان و قوای انگلیس که از جنوب وارد ایران شده بودند در ۲۰ کیلومتری غرب اهواز روی داد.

هم چنین افزود : پیش از “نبرد جهاد” جنگ های زیادی میان شیخ سلمان و انگلیسی ها به صورت زمینی و دریایی صورت گرفته بود. مداخله انگلیسی ها در کشمکش و منازعه میان شیخ سلمان و پاشای بغداد و حمایت های آنها از عثمانیان شیخ را متقاعد ساخت که انگلیسی ها عامل اصلی تحریک و تشویق عثمانیان به منظور حمله به بنی کعب هستند. از این رو شیخ در صدد بر آمد تا با نمایش قدرت خویش به انگلیسی ها و به خطر انداختن منافع شان، مانع فتنه انگیزی آن ها شود. اولین اقدام شیخ سلمان بر انگلیسی ها در هجدهم ژوئن ۱۷۶۵ م (۱۱۷۹ ق) بود.

مجید ناصری نژاد خاطر نشان کرد : متاسفانه نام بانو علیا فقط در حد انتقال اخبار پیشانیان و سینه به سینه است یکی از اهداف اساسی بنده از برگزاری سالگرد این بانوی بزرگوار تبدیل کردن آن به سمینار و دعوت از پژوهشگران تاریخی و فرهنگی و ارائه ی پژوهش های علمی و تاریخی است.

وی اذعان کرد : همانطور که تاریخ انتقال می کند در سپتامبر ۱۷۶۶ انگلیسی ها به تنهایی وارد عملیات شدند که فرجام این یورش برای انگلیسی ها فاجعه آمیز بود. آن ها از نیروی شیخ سلمان شکست خوردند و در نتیجه ۱ کاپیتان، ۲ افسر و ۱ گروهبان و ۱۸ سرباز جان خود را از دست داده و ۵۰ نفر زخمی شدند و توپخانه صحرایی و ۱۳ صندوق مهمات به تصرف سپاه شیخ درآمد. دفتر نمایندگی کمپانی هند شرقی بلافاصله به نیروهای انگلیسی دستور عقب نشینی و توقف هر گونه عملیات زمینی را صادر کرد.  بعد از آن شکست انگلیسی ها باز در صدد مقهور کردن شیخ شدند و از راه دریا ناوگان دریایی او را محاصره کردند.

ناصری نژاد تاریخ شهرستان خود را ورق می زند و می گوید : داستان نبرد شیخ سلمان و انگلیس به عنوان جنگ ابوطوق در میان مردم عرب خوزستان تا کنون به صورت سینه به سینه نقل می شود و از آن به عنوان نماد غیرت و شجاعت یاد می کنند. مردم عرب خوزستان از اینکه با دست خالی توانستند بزرگ ترین استعمارگر جهان را شکست دهند به خود می بالند. با این حال تاریخ این جنگ برای بسیاری از هموطنان ناآشنا مانده است. و نا آشناتر از آن نقش بانو علیا دختر شیخ سلمان که شیله [ روسری ] خود را انداخت و وارد محل تجمع مردان [مضیف ] می شود و خطاب به آن ها می گوید : “آیا غیرت شما قبول می کند که کفار سرزمین تان را تصرف کنند و زنان و دخترانتان را به کنیزی ببرند؛ اگر به این رضایت می دهید و می خواهید دست رو دست قرار دهید بگذارید من زنان را آماده ی دفاع از وطن کنم ” آن جا بود که غیرت مردان سپاه شیخ سلمان دو چندان شد و با عزمی راسخ وارد کارزار جنگ با استعمار بریتانیای بزرگ شدند .

نماینده ی مردم شریف شادگان در مجلس افزود : معرفی شخصیت های استعمارستیز و روایت نبردهای آنان با انگلیس می تواند قوت قلب و افتخار بزرگی برای ساکنان این مرز و بوم باشد و بی شک با تدبیر می تواند این خاطرات را به نسل های جدید از جمله چاپ این وقایع در تاریخ مدارس حفظ و منتقل کرد. نباید فراموش شود که از جمله حوادث بسیار مهم در تاریخ خوزستان که نقشی بسیار با اهمیت در تاریخ این منطقه دارد، عدم اعتنای این مردم به اغواها و تطمیع دولت عثمانی و خنثی کردن نقشه های آن ها است. این رویداد بیانگر میل و علاقه این مردم به تقویت مبانی همبستگی و همگرایی با مردم سایر مناطق ایران است. فراموش نشود که شیخ سلمان علاوه بر نبردهایش در برابر استعمار خدمات بسیاری به مردم منطقه کرد. از جمله این خدمات ساخت سدی بر روی رود کارون به نام “سد سابله” بود.

مجید ناصری نژاد با اشاره به تاریخ برگزاری این سالگرد در اردیبهشت ماه [سال ۹۸] اشاره کرد : مردم عرب خوزستان در راه حفظ ملک و دفع متجاوزان، حماسه هایی از ایثار و از خودگذشتگی خلق کرده و جان خویش را در طبقه اخلاص گذاشته و تقدیم سرزمین و حکومت می کنند. تاریخ شاهد نمونه های بسیاری از این فداکاری ها بوده است.کما این که در جنگ تحمیلی با تقدیم صدها شهید ایمان و وفای خود را به اسلام و انقلاب ثابت کردند .

وی در پایان تاکیدکرد : به نقش زن و شایستگی های زنان جهت تصدی پست های اجرایی ایمان کامل دارم و در روند کاری خود همیشه سعی کردم از این قشر وفق شرایط استفاده کنم که در این حیطه به فرماندار تاکید کردم که از عنصر زنان طبق شرایط و صلاحدید استفاده شود .

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتشار یافته: يك نظر
 • سعید
  |
  |
  ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۸
  بسیار خوب خواهد بود اگر این اتفاق بیفته. مردان و زنان بزرگی در این سرزمین بودن که متاسفانه برای دیگران ناشناخته ماندن
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک