کد خبر: 35459
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۱:۴۱

هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان فقط حضور فیزیکی در مدارس دارند و علل متعددی برای این مساله وجود دارد،که با شناخت آن ها می توان از اين معضل جلوگیری به عمل آورد.

خوزستان سرافراز/ در واقع مشکلات طی سال ها روی هم انباشته می شود و پس از گذشت چندين سال منجر به پیدایش چنین مساله ای بحرانی در مدارس شده است .درحال تحصیل اما در واقع ترک تحصیل!

شرایط خاصی که موجب چنین حالتی شده، ممکن است جزئي و شامل مواردی هم چون سوء تفاهم با معلم و مدیر یا بروز مشکلات با دانش اموزان دیگر باشد.

در بسیاری از موارد، زنجیره ی کاملی از مشکلات پيشين از قبیل ناسازگاری اجتماعی، مشکلات خانوادگی، عدم درک دانش آموز از سوی معلمان و کادر مدرسه، ناهنجاری های فیزیولوژی، شکست های مکرر در زندگی، تحقیر از سوی خانواده و …به چنین حالتی منجر میگردد كه باید ریشه ی مشکل را پیدا کرده و راه حل هایی برای آن ها در نظر گرفت.

در اين ميان خانواده تاثیر بسیاری بر موفقیت تحصیلی فرزندان خود دارد كه جا دارد از طریق تقویت انجمن اولیا و مربیان آموزش های لازم جهت تقویت روحیه ی پذیرش فرزندان و چگونگی تعامل صحیح با آن ها، آموزش داده شود.

عامل دیگر مشکلات اقتصادی است؛ فشارهای مالی سبب شده که اکثر خانواده های شادگان فرزندان خود را جهت کمک در تامین مایحتاج خانواده به کار بگیرند و این عامل که یکی از عوامل اساسی به شمار می رود باعث شده که دانش آموز خود را در مقایسه با دیگر دوستان قرار داده و احساس حقارت کند و در اغلب موارد عقده های خود را بوسيله بی اهمیت جلوه دادن درس و مدرسه و گاهی با تمرد از قانون مدرسه بروز دهد كه می بايست اداره آموزش و پرورش با شناسایی چنین دانش آموزانی کاری اساسی اتخاذ کند.

عامل دیگر، نبود امکانات آموزشی و عدم دسترسی به فضای آموزشی مناسب، عدم تنوع و تکراری بودن محیط بی روح و خسته کننده مدارس مخصوصا در روستاها كه انگیزه ای برای مهم جلوه دادن تحصیل نزد دانش آموزان نگذاشته است.

لازم است در چنين شرايطی، مسئولین آموزش و پرورش جهت تنوع و ایجاد انگیزه در مدارس با يك برنامه منسجم ،کاری اساسی انجام دهد.

عامل دیگر و مهم، نبود چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت اداره آموزش و پرورش براي رفع چنين معضلی، طي ساليان مختلف می باشد كه اميدواريم با همت و اراده جمعی، شاهد رفع اين معضل ديرينه در مدارس شادگان باشيم.

آمار سرانه مطالعه در ایران در مقایسه با دیگر کشورها بسیار ناچیز است و این امر در شهرستان شادگان نسبت به سایر شهرستان ها بسیار دلسرد ‌کننده است و با استفاده از ظرفیت‌های موجود، باید در راستای افزایش تعامل شهروندان به مطالعه اقدام شود.
بی گمان نقش مدیریت شهری در این زمینه بسیار موثر است .مدیریت شهری در یک طرح می‌تواند به افزایش سرانه مطالعه کمک کند و برای این امر توجه جدی به اختصاص اعتبار لازم ضروری است.
شورای شهر آمارنامه فرهنگی سال ۹۷ شهرداری شادگان را طی جلسه علنی شورای اسلامی شهر شادگان رونمایی کند . البته اگر نسبت به این قضیه ی حیاتی اهمیتی گذاشته است.
مدیریت آموزش و پرورش شادگان همچنان به صورت سنتی و به شیوه های غیرعلمی و بدون کوچکترین نگاه به شایسته سالاری مدیریت می شود.

خبرنگار : صالح البوغبیش

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک