کد خبر: 35526
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 27/ فوریه/ 2019 - 2:59
رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد:

رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد گفت: در این زمان تیم اقتصادی دولت یکی از ضعیف ترین تیم های اقتصادی کشور پس از انقلاب اسلامی است.

خوزستان سرافراز، فرشاد مومنی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش خوزستان ما ایران شهر آباد عنوان کرد: در این زمان موجی از انواع نگرانی ها در بخش های مختلف اجتماع وجود دارد، در این چنین شرایطی باید بدانیم که چه برنامه هایی در دستور کار خود قرار دهیم.

وی افزود: ما عادت کرده ایم با یک ژست رادیکال عملا به پیامدهای ناهنجار و ارتجاعی تن دهیم. هر کدام از افراد جامعه که انگیزه خود را از دست بدهد باعث می شود اوضاع کل جامعه در وضعیت نامناسبی قرار بگیرد، در این شرایط به یک بلوغ فکری سطح بالا نیاز داریم تا تلاش خود را برای بهبود شرایط افزایش دهیم.

این اقتصاد دان تصریح کرد: هر گاه متغیرهای اقتصادی در کشور را بررسی می کنیم، به این  نتیجه می رسیم که روحیه و امید در فضای  کشور در حاشیه قرار گرفته است؛ شاخص های اقتصادی نشان می دهند که افراد جامعه ما روحیه ناامیدی را ترجیح داده اند.

وی گفت: در این زمان در کشور رشد اقتصادی انجام می شود اما شاخص های این رشد نمودی ندارد، ظریب جینی در اقتصاد کاهش می یابد اما به نیروی محرکه خروج سرمایه های از کشور تبدیل می شود.

مومنی افزود: در یک دوره کمتر از یک سال سی درصد رشد تورم کاهش پیدا می کند اما هیچ کدام از کارکردهای این کاهش در سطح جامعه نمود پیدا نمی کند.  باید علت این اتفاقات را دریابیم؛ این مسائل نشان می دهد که افراد جامعه دچار انفعال شده اند.

 این اقتصاد دان اظهار کرد: در صورتی که می خواهیم در شرایط فعلی کشور یک جامعه منفعل نباشیم باید در دو حیطه ارتقا بنیه اندیشه ای و شناسایی بنیان های اندیشه شکل دهنده مطلوب فعال شویم. در این خصوص پتانسل هایی در کشور وجود دارد اما به آن توجهی نمی شود.

وی با بیان اینکه جامعه باید بداند آزمون و خطا حدی دارد گفت: زور علم در کشور از زور رانت و فساد کمتر است.

مومنی تصریح کرد: همیشه این خطر در دولت ها وجود دارد که در تسخیر شرکت های غیرمولد قرار بگیرند. در این زمان نرخ ربا در کشور ما در سطح بالایی قرار دارد، در صورتی که این مناسبات ادامه یابد، سیستم اقتصادی کشور بهم می ریزد.

وی افزود: انفعال در جامعه آسیب های فراوانی ایجاد می کند در این زمان باید تلاش کرد میزان دانایی در کشور افزایش یابد.

رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد عنوان کرد: بر اساس بررسی های اخیر مشخص شده میزان سود سپرده در بازار رسمی معادل دستمزد یازده میلیون انسان بوده است. ما ادعا می کنیم که به کرامت انسان ها احترام می گذاریم اما زمانی که زور رباخورها در بازار اقتصاد کشور از مردم بیشتر است و سیاست های تورم زا در این حوزه در دستور کار قرار می گیرد عملا کرامت انسانی را مورد هدف قرار می دهد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر شدت فشار بر روی افراد جامعه افزایش یافته است و همین مسئله شوک هایی به اقتصاد کشور وارد می کند. برخی از مسئولان کشور راه برون رفت از این شرایط را افزایش قیمت کالاهایی که در اختیار دولت هستند، می دانند اما باید گفت این روش صحیح نیست.

مومنی گفت: در شرایط کنونی وضعیت تحویم اوضاع را بدتر کرده است. در این زمان تیم اقتصادی دولت یکی از ضعیف ترین تیم های اقتصادی کشور پس از انقلاب اسلامی است.

 رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد افزود: یک رکن راه نجات جامعه ارتقا ذخیره دانایی کشور است، گفتگوهای معنادار و هدف دار ما را نجات خواهد داد. از سوی دیگر باید ظرفیت های سازمانی را افزایش  و این بخش را کارآمد کنیم.

این اقتصاددان تصریح کرد: بخش نفت، صنعت و ساختمان در نظام اقتصادی ما بسیار تاثیر دارند اما از سوی نیز بسیار بخش های آسیب پذیری هستند. طی سه دهه گذشته بیشترین میزان اتلاف بودجه در بخش ساختمان کشور اتفاق افتاده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار